Szarża Husarii
Polska potęga minionych wieków

Szarża Husarii

dobre
   
słabe
    41


poprzednie Czy wiesz, że możesz użyć kursorów w lewo / prawo ? następne

Najlepszy komentarz:

elpadroni 29 stycznia 2013 16:14
0  5

przeciez polakow w sredniowieczu to sie wszyscy bali jak teraz amerykanów :) Polacy to byli naprawde kozacy ze az 3 mocarstwa musiały sie zgadac zeby nas rozjebac ale niestety pozniej hither i komuna nas dobiła i chuj z WIelkiej Polski

Michald 29 stycznia 2013 15:51
1  2

Atakowali bez skrzydeł

Bandzioch 29 stycznia 2013 16:08
0  1

@Michald: tak wiemy, ze atakowali bez skrzydeł wałkowane to było w chuj razy.

SekiPL #colt 29 stycznia 2013 16:41
1  2

@Michald: Że tak poetycko, to określę... Gówno prawda! Już mi się nie chce tłumaczyć i przypisywać odnalezionych zapisków kronikarzy ze Szwecji, czy Rosji. Po prostu wystarczy czytać na bieżąco historię i jej odkrycia. Już sa całe wypracowania mówiące, że husaria też walczyła z przypiętymi skrzydłami!

BengerDziwko 29 stycznia 2013 16:59
0  1

@SekiPL: proste.kiedyś ktoś chyba mi opowiadał,że kiedy taka armia husarii,dość liczebna była w pełnym galopie,to konie przeciwników nie wiedziały co się dzieje i dostawały paniki z tego względu że pióra na wietrze wydawały dzwięk.kiedy ich było od zajebania to był duży hałas.można starać sobie to wyobrazić.eket musiałbyć mocny :)

SekiPL #colt 29 stycznia 2013 17:32
0  2

@BengerDziwko: Jeden ze Szweckich generałów mówił swoim żołnierzom, że nie poniosą kary, jak uciekną z pola bitwy z powodu husarii. Mówił też, że jeśli husaria przebije się przez ich umocnienia, to też mają uciekać, bo nic nie jest w stanie zatrzymać Polskich koni i husarzy w natarciu. Zachwalał, też naszą sztukę szermierską. To tak jeśli chodzi o odkryte teksty na temat husarii:-)

Globetrotter 29 stycznia 2013 17:54
0  0

@SekiPL: hehe tyle lat minelo ,prawdy juz sie nie dowiesz :)..a legendy ? im wiecej lat mija tym bardziej historyjka (legenda) ma wiecej wspolnego z fantazja niz z prawda :)No ale w legendy i mity trzeba wierzyc!Tak jak w jezuska :)

[Komentarz skasowany]
[Komentarz skasowany]
[Komentarz skasowany]
BengerDziwko 29 stycznia 2013 18:24
0  0

@Globetrotter: Tu masz trochę racji :) ale fakt faktem jest taki że kiedyś się z swoją armią liczyliśmy w Europie a teraz jest zupełnie odwrotnie :)

[Komentarz skasowany]
[Komentarz skasowany]
GanjaInspiration 29 stycznia 2013 18:45
0  1

@SekiPL: Ja też uważnie śledziłem odkrycia i spory w tej kwestii, raz mówili że bez skrzydeł, raz że ze skrzydłami. Obecne odkrycia jednak i najbardziej wiarygodne stwierdzają że ze skrzydłami, i ich istota nie polegała na świszczącym odglosie który ploszyl konie wroga (to by nie przeszło, za duzy zgiełk w bitwie) a chodziło o psychologie - kiedy husaria szarżowała, skrzydla jeźdźców zlewały się w pędzie i powodowały optyczne złudzenie, i wydawało się wrogiej armii, że jest ich znacznie więcej niż w rzeczywistości. W sumie ma sens, zasiać strach poprzez złudzenie liczebne.

Ruffi 31 stycznia 2013 01:43
0  0

@GanjaInspiration: cos ala poznaj moich spartan ?

radekstel 29 stycznia 2013 20:59
0  3

@SekiPL: Chciałbym co nie co sprostować i podzielić sie swoją wiedzą na temat skrzydeł husarskich. Po pierwsze masz rację pisząc, że ta formacja bojowa używała podczas walk skrzydeł, jednak ilość towarzyszy husarskich którzy to robili nie przekraczała 15% w danej chorągwi. Po drugie skrzydła te były przytwierdzone do tylniego łęku siodła i miały postać prostej "rurki" do której przytwierdzano pióra ptaków (mniejsza o to jakich), wysokość tych skrzydeł (tak to nazwijmy) nie przekraczała wysokości jeźdzca. Można zadać pytanie dlaczego odsetek towarzyszy hus. używających skrzydeł była tak mała? Z bardzo błachego powodu, podczas wsiadania na koń takie skrzydło (zapomniałem dodać, że było tylko jedno) przeszkadało podczas takiego wsiadania (mało gramatycznie ale sens zachowany). To co napisałem o skrzydłach mogę poprzeć obrazami z epoki, dokładnie jednym obrazem człowieka który żył i tworzył w tym okresie [Bitwa pod Kirholmem 1605 - Pieter Snayers (1592-1666)]. Widać na tym obrazie, a dokładnie nie widać, aby którykolwiek z husarzy posiadał jakiekolwiek skrzydła. Inny przykład obrazu z epoki "Stockholm Roll, 1605", mamy tam zobrazowane tylko jedno skrzydło przytwierdzone do siodła.W takim razie skąd wszędzie jest przedstawiany husarz posiadajacy "esowato" wygięte skrzydła przytwierdzone do pleców? Kiedy nastał zmierzch tej formacji bojowej, husaria była wtedy przede wszystkim wykorzystywana jako tzw: wojsko pogrzebowe, podczas uroczystości, pogrzebów i tym podobnych sprawach. Wtedy rzeczywiści takie skrzydła były wykorzystywane, a jako, że nie brała już udziału w bitwach to malarze nie widząc ich w realnych pojedynkach tylko to jak wyglądali podczas ceremoni, malowali ich takimi jak ich wtedy widzieli, ze skrzydłami na plecach lekko wygiętymi do przodu. A jako, że ludzie są z natury leniwi, to historycy idąc na łatwiznę powielali to lekkie przekłamanie, nie chcąc się zagłębiać w temat.
Jeden z komentatorów napisał, że skrzydła powodowały bardzo duży chałas, który powodował płoszenie koni i piechurów przeciwnika. Nic bardziej mylnego. Proszę sobie wyobrazić bitwę, tęten kopyt setek koni, krzyki/wrzaski ludzi, huk strzelających dział i muszkietów, czy jeszcze w tym wszystkim dałoby się usłyszeć furkot jakichś skrzydeł? Proszę sobie samemu odpowiedzieć na to pytanie.
Płoszenie koni (jeśli już) jednak miało miejsce lecz nie było to spowodowane krzydłami tylko proporcem umieszczonym na kopii. Jeśli weźmiemy np: flagę i energicznie poruszamy ja na boki to usłyszymy głośny furkot. Koń w pełnym galopie rozwija prędkość 50-60 km/h, na kopi proporce miały szerokość ok.40 cm, natomiast długośc oscylowala w granicach 2,5-4 mertów, w 1/3 długości proporzec "rozcinał" się tworząc 2 płomienie. I teraz husarz podczas szarży, pędząc galopem, powodował, że ten proporzec frukał na wszystkie strony wydając bardzo głośny dźwięk(a nawet strzały jak z bata), który właśnie płoszył konie wroga, a nie skrzydła. Dodam jeszcze, że to "frykanie" proporca, kiedy stoi sie naprzeciwko szarżującej husarii, powoduje, że widzi sie jakby jeźdzcy i konie posiadali skrzydła. I stąd to całe nieporozumienie. Rozpisałem się, ale musiałem to zrobić, aby trochę wyprostować to wszystko.

SekiPL #colt 29 stycznia 2013 21:52
0  0

@radekstel: Troszeczkę pojechałeś tym Panem z Youtuba, która bardziej historię przedstawia na "wydaje mi się". Ale z tymi skrzydłami a konkretnie ich kształtem było tak, że proste i zagięte nie stosowano w tym samym czasie. Proste były jako pierwsze i częściej używane w walce, jak słusznie napisałeś, były przyczepiane do siodła, rzadziej do husara. Później ich kształt się zmieniał, aż do tzw. eski. Zgadzam się również z dzwiekiem jaki miał się wydobywać podczas szarży, furkot powstawał ale bardziej odstraszający był widok i drgająca ziemia, gdy nacierała nasza jazda. Skrzydła miały jeszcze dodatkową rolę, miały utrudnić zrzucenie jeźdźca z konia. Z husarią było trochę jak z dywizjonem 303 i innymi Polskimi żołnierzami II WŚ, celowo umniejszano ich zasługi i przeinaczano ich obraz;-) Pozdrawiam! Swoją drogą miło się rozmawia, jak nikt nie rzuca przekleństwami i nie grozi, że wyrucha Twoją matkę;-)

radekstel 30 stycznia 2013 08:15
0  0

@SekiPL: Masz rację pisząc, że swoją wiedzę na temat husarii zaczerpnąłem od "pana z YT" (posiada ksywę Jędrek, tak a propo). Sposób w jaki, tę wiedzę, przekazuje przekonał mnie do tego stopnia, że mu wierzę, tymbardziej, że podpiera się książkami i historykami, którzy swoje tytuły otrzymali, mam nadzieję, że nie tylko za ładny uśmiech ale również za fachową wiedzę. Pan z YT wsponinał również, że kiedyś postanowiono zbadać jedną ze zbroi husarskich będących na wyposażeniu jakiegoś muzeum, pod względem orginalności, i co sie okazało? Cała zbroja husarska była jak najbardziej z epoki, XVII w. bodajże, poza jednym jej elementem(ktoś zgadnie?). Tak właśnie, skrzydłami, które, jak się okazało, zostały na stałe przytwierdzone w wieku XIX. Przykład ten obrazuje, że czasami dorabia się rzeczywistość do legendy.
Dodam od siebie, że ten temat zainteresował mnie do tego stopnia, że postanowiłem zwiedzić zbrojownię na Wawelu [znajduje sie ona w Krakowie, jak sie nie mylę ;-)]było to kilka dni temu i co zaobserwowałem? W jednym z pomieszczeń, gdzie stoją zbroje husarskie, jest ich kilkanaście, różniące sie od siebie co do detali, tylko w jednym przypadku idzie zaobserwować skrzydła przytwierdzone do pleców w taki sposób jak ilustrują to dzisiejsze rysunki. Przypadek? Nie wydaje mi się, w końcu za ekspozyje odpowiadają ludzie którzy mogą się pochwalić tytułami profesorskimi i doktorskimi (to czy słusznie im je przyznali to temat na inną rozmowę).
Co do ostatniego zdania. Smutne to, że dzisiaj większe zdziwienie wywołuje fakt nieużywania epitetów w stosunku do drugiej osoby na forach inernetowych. Jestem daleki od tego "dialogu", nie po to wkońcu przeznaczam kilka minut na żmudne klikanie aby na końcu pojechać teksem o czyjejś matce i tym samym zaprzepaścić treść którą chciałem przekazać do szerszego grona czytających. Na sam koniec dodam, że w mojej opini, kultura pisania zależy od tego co wyniosło sie z domu rodzinnego oraz poziomu wykształcenia danej osoby. Częściej "mięsem" rzucają "gimbusy" niż ludzie po studiach [jak sie mylę poprawić, byle tylko bez odwołań do mojej matki ;-)].
Pozdrawiam i czekam na "kontrtekst".

krzak1234 29 stycznia 2013 15:55
0  3

"potega minionych wiekow" nigdy nie wroci, szczegolnie kiedy polska NIE(-)RZADEM stoi a ci idioci wyprzedaja caly kraj zdzierajac z obywatela co sie da. A moglo byc tak pieknie:]

elpadroni 29 stycznia 2013 16:14
0  5

przeciez polakow w sredniowieczu to sie wszyscy bali jak teraz amerykanów :) Polacy to byli naprawde kozacy ze az 3 mocarstwa musiały sie zgadac zeby nas rozjebac ale niestety pozniej hither i komuna nas dobiła i chuj z WIelkiej Polski

Globetrotter 29 stycznia 2013 18:04
2  0

@elpadroni: jakos mi sie w to wszystko nie chce wierzyc..w polakach nigdy nie bylo zgrania itp.kazdy kazdemu szkodzil widac to wyraznie dzis jak i w minionych czasach.Nie sadze bysmy takie triumfy w przeszlosci mieli no chyba ze "oni" byli kosmitami a nie polakami.Polacy nienawiesc do siebie maja w genach :)Nie ma wspolpracy nie ma wygranej!To widac bylo podczas 2WŚ kazdy dbal o swoja dupe i to widac do dzis!A legendy to sie kiedys dzieciom czytalo i to tylko do 5roku zycia ale przyszly takie czasy ze te legendy dla dzieci kaza uczyc w szkolach.Niedlugo na studiach beda wmawiac ze jednak bociany przynosza dzieci!

elpadroni 31 stycznia 2013 13:54
0  1

@Globetrotter: a skad mozesz o tym wiedziec jaka polska byla ? ty to chyba szkole w rosji albo niemczech konczyles xd jesli nie wierzysz ogarnij sobie plan 15 letni rozwoju polski , w najgorszym momencie dostalismy cios od hitlera ,a po czym to stwierdzasz ze polacy maja nienawisc do siebie ?

Globetrotter 31 stycznia 2013 17:39
0  0

@elpadroni: moze zacznij czesciej na dwor wychodzic a nie brednie historyczne czytasz!Popytaj sie babci i dziadka jak sie kiedys zylo i jacy byli ludzie ..wojna komuna i teraz komunokapitalizm ,czasy sie zmienily a polacy tacy z charakteru tacy sami od wiekow.Za wojny byli kolaboranci za komuny ormowcy i sa i dzis!Pojedz sobie do innego miasta to zaraz w ryj dostaniesz tak cie rodak potraktuje ...a za granica??yhhhyyyy to dopiero jest rodak!A w bajki i legendy to ty mozesz wierzyc w wieku 5 lat ..jest takie motto w kazdym kraju na swiecie o tym "jakim on kiedys nie byl liderem na swiecie" no jedynie w UK to chyba mozna przypisac bo zwojowali pol swiata i do dzis graja 1wsze skrzypce bo oni sa zgrani! A nie jak polacy skacza sobie do gardel zamiast skoczyc do wroga!Dlatego sie tak na swiecie jedzie z polakow np w UK co chwila nas osmieszaja i ta nazwa "polish" to pokazuje jakim kiedys polska byla twardzielem ze nawet nic nie zrobili by zmienic te upokazajaca nazwe ..Pewnie w sredniowieczu polacy buty czyscili angolom i tak juz zostalo :)

[Komentarz skasowany]
Globetrotter 31 stycznia 2013 21:39
0  0

@Globetrotter: to jest prawdziwe oblicze polakow!
http://lodz.gazeta.pl/lodz/51,35153,12629274.html?i=37
dla siebie jak najwiecej a reszta niech zdycha!..wykupic wszystkie telewizory bo Stasiek nie moze juz miec!

elpadroni 01 lutego 2013 14:40
0  0

@Globetrotter: powiem ci szczerze ze w tym momencie dales mi duza rozkmine na glowe bo siedze sobie z blancikiem a ty mi takie rzeczy do glowy wrzycasz :D mysle ze w kazdym kraju sa ludzi tacy i tacy ;) w kazdym kraju jak wejdziesz w zła uliczke dostaniesz po pizdzie za nic takie czasy , wiesz ale gwarantuje ci ze gdyby nie rozbiory Polski to amerykanie teraz by sie prosili o wizy do Polski :)

Globetrotter 01 lutego 2013 14:57
0  0

@Globetrotter: To elpadroni zrob taki test pojdz gdzies pod sklep i zaproponuj ze zaniesiesz zakupy komus do domu (za filizanke cieplej kawy) zobaczymy ile ludzi sie zgodzi a ile wezwie ochrone czy policje badz ile sprzeda ci kopa i wyzwie od złodziei :)..Problem jest w tym ze polacy sobie nie ufaja!Dlatego ze znaja samych siebie :)..No dobra to jak masz taka znieczulice i nieufnosc w czasie pokoju i dobrobytu to co bedzie podczas wojny?Te zdjecia z biedronki powinny ci nakreslic jak by to wygladalo:)tyle ze noze by jeszcze w gre wchodzily itp.Najwazniejsze we wszystkim czy to wojna czy pokoj jet ZGRANIE!A zeby bylo zgranei musi byc zaufanie a tego w polakach nigdy nie bylo :)

Globetrotter 01 lutego 2013 15:17
0  0

@Globetrotter: A co do USA to wez pod uwage to ze jest to panstwo "koktajl wszystkich narodowosci swiata" najczesciej to ludzie ambitni badz odwazni ktorzy wyjechali tam zyc.Oni sa z kazdego zakatka swiata i znaja dokladnie zasady funkcjonowania swojego bylego pierwotnego narodu :)Ile to polakow tam juz siedzi?Oni sa czescia Usa i znaja rozumowanie itp swoich rodakow tak samo jest tam gromada z Francji,Niemiec,UK i jak juz napisalem z kazdego panstwa swiata.Dlatego to oni zawsze beda nr.1 ..niby sie gada ze amerykanie to debile ale jednak to oni graja 1wsze skrzypce ..kukurydziany kraj ktory glupia kukurydze potrafi zamienic w praktycznie wszystko nawet w substancje slodzaca :)Zreszta co oczekiwac od kraju ktory sam wymyslil Unie Europejska po to by bez wojny przejac wszystkie rynki europejskie no i udalo sie:)Teraz robiac zakupy w polskim Tesco ktory rzekomo jest Wielkiej Brytanii tak naprawde dorabiasz amerykanow bo ten caly interes trzyma Walmart.Ludzie mysla ze jezdza niemieckimi samochodami typu Audi czy Bmw a tak naprawde jezdza amerykanskimi bo to oni sa wlascicielami tych firm o cudach mogl bym tu roznych pisac ale i tak nikt nieuwierzy :) Tak tez bylo z Nostradamusem kazdy za zycia mial go za debila gadajacego brednie ale okazalo sie ze mowil prawde:).Wystarczy otworzyc oczy i to zobaczyc do czego to wszystko zmierza..dobra nie przynudzam z czasem kazdy doswiadczy prawdy na wlasnej skorze :)

dragon873 29 stycznia 2013 17:19
0  1

szkoda że nie ma prenumerat, o "Husarach" , tylko cały czas maglownie o wojnie światowej 1 i 2. Było by to jakąś odmiennością, zbitą, tak książek jest nawet sporo o Wojach Husarskich, ale tak z czystej ciekawości i czym był prawdziwy patriotyzm bronienia naszego kraju.

veteralizator 29 stycznia 2013 18:36
0  2

a teraz jak żule ciągniemy kase od innych krajów... pozdro pozdro

Globetrotter 31 stycznia 2013 17:47
0  1

@veteralizator: heheh i tak bezczelnie ze zablokowali wplywy na budowe drog bo takie przekrety,no i ostatnia afera wUK z tym miesem wolowym na hamburgery co okazalo sie ze wyprodukowali je w Polsce i Staśki jedneli wała bo zamiast 100% wolowiny wjebali konie kartony i ch%j wie co jeszcze by tylko przyciac pare zlotych.Porazka.

wabson 30 stycznia 2013 09:43
1  1

i kto powie, że nie jest dumnym polakiem?

Globetrotter 31 stycznia 2013 17:49
0  0

@wabson: ja nie jestem!

wabson 31 stycznia 2013 17:56
0  0

@Globetrotter: to wypierdalaj pracować za granice...

Globetrotter 31 stycznia 2013 18:07
0  0

@wabson: Wlasnie pracuje za granica i godnie zyje !A ty wulgarny buraku z prowincji dalej siedz w tym syfie i dawaj sie dymac!Widocznie lubisz no ale za darmo i jeszcze doplacac?To musisz byc prawdziwym patriota.buahahah

wabson 31 stycznia 2013 22:18
0  0

@Globetrotter: nie mów mi o patriotyzmie, nie znasz Polski. Ja już tutaj zaplanowałem swoją przyszłość, i powiem Ci, można w Polsce godnie żyć a nawet spełniać marzenia. Jeśli kiedyś będziesz w okolicach Wałbrzycha, napisz do mnie chętnie Ci o tym opowiem:)

Globetrotter 01 lutego 2013 00:33
0  0

@wabson: Marzenia..kazdy ma rózne ..jedni zyjac w biedniejszym kraju marza sobie o rzeczach ktore ludzie z bogatszych krajow maja na codzien i ktorzy marza o rzeczach o ktorych to ci biedniejsi nawet by sobie nie zamarzyli :)..tak wiec jakie sa te twoje spelnione marzenia Wabson?Tez kiedys bylem patriota ale urwalo mi sie to jakies 10 lat temu kiedy twoja ojczyzna zostala sprzedana i stracila suwerennosc ,jedynie co mi dala ,to luke ktora wykozystalem i wyjechalem z tego kraju :)..i nigdy juz tam nie wroce!Doswiadczylem innego zycia i zyje w kraju ktory jest przyjazny ! A moje motto na zycie jest takie "tam ojczyzna moja gdzie chleb jest" niewiem ile masz lat ale kiedys to ogarniesz.

wabson 01 lutego 2013 09:35
0  0

@Globetrotter: mam 22 lata studiuję i pracuję a moje motto to: "Kto sukcesu chce znajdzie do niego drogę, kto sukcesu nie chce znajdzie zawsze, wymówkę" :) Kiedyś mądry człowiek powiedział, że Kto dużo pracuje nie ma czasu na zarabianie pieniędzy, ponieważ zamknięty nie widzi przemykających obok niego okazji. :)

wabson 30 stycznia 2013 09:43
0  0

i kto powie, że nie jest dumnym polakiem?

niewolnikwolnosci 30 stycznia 2013 19:35
0  0

musimy bardziej skupić się na teraźniejszości, historia narzuca nam sztuczne wyobrażenie o sobie, musimy się wyzwolić

Globetrotter 31 stycznia 2013 18:02
0  0

jak chcesz sie wyzwolic ?przeciez ty mieszkasz w obcym panstwie!Ten kraj tylko sie nazywa Polska a nie ma juz suwerennosci i to nie jest kraj tylko jeden ze stanow Unii Europejskiej.Przeciez jak Polska wchodzila do Unii to byl dekret ze sie pozbeda suwerennosci i parlamentu RP bo przeciez jest ten glowny w Brukseli lub w Strasburgu .Dlatego was tam tych 460 poslow tak doi bo sie robota powoli konczy :) Dlatego UK chce sie wycofac by zachowac suwerennosc tak jak Norwegia czy Szwajcaria:)..a zreszta co ty chcesz wyzwolic jak wszystko zostalo sprzedane dla obcych :)