Jurassic Coast

http://www4.zippyshare.com/v/60354375/file.html

Wybrzeże Jurajskie (ang. Jurassic Coast) – fragment północnego wybrzeża kanału La Manche i zarazem południowej linii brzegowej Anglii. Miejsce to znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO pod nazwą Dorset i wschodnie wybrzeże Devon (Dorset and East Devon Coast).
Wybrzeże Jurajskie rozciąga się od Orcombe Point w pobliżu Exmouth we wschodniej części hrabstwa Devon aż do Old Harry Rocks w pobliżu Swanage we wschodniej części hrabstwa Dorset. Łączna długość wybrzeża wynosi 153 km. Najwyżej położonym punktem na Wybrzeżu Jurajskim i jednocześnie na całym południowym wybrzeżu Anglii jest Golden Cap o wysokości 191 m.
W roku 2001 umieszczone zostało na liście światowego dziedzictwa UNESCO jako drugi obiekt naturalny w Wielkiej Brytanii.
Wybrzeże Jurajskie składa się z klifów będących utworami triasu, jury i kredy z ery mezozoicznej, sprzed 180 milionów lat. Wybrzeże odznacza się bogactwem unikalnych utworów geologicznych, będących przykładem różnorodności form krajobrazowych – np. naturalny łuk przy Durdle Door, utworami z piaskowca, m.in. Lulworth Cove oraz wyspa Portland.
Zważywszy na jakość i wyjątkowość utworów geologicznych Wybrzeże Jurajskie jest przedmiotem badań międzynarodowych. Mary Anning, która badała skamieliny wokół Lyme Regis, odkryła tutaj na początku XIX w. pierwszą kompletną skamielinę ichtiozaura.
W okresie II wojny światowej kilka odcinków wybrzeża przeszło na własność armii. W Portland umiejscowiono jedną z największych baz Royal Navy, zamkniętą w latach powojennych. Inna baza wojskowa w Bovington jest używana do dziś, w związku z czym znaczna część wybrzeża jest tylko częściowo dostępna dla ruchu turystycznego.
Wybrzeże w niektórych swych częściach, zwłaszcza wokół Portland, jest niebezpieczne – zdarzają się tu katastrofy morskie. W styczniu 2007 na wybrzeżu zanotowano najgroźniejszą katastrofę ekologiczną – kontenerowiec "MSC Napoli" o pojemności 2400 ton stracił paliwo i ładunek, doprowadzając do zanieczyszczenia wybrzeża

   
    0


poprzednie Czy wiesz, że możesz użyć kursorów w lewo / prawo ? następne

Zobacz też

Cat Norris
Grupa krwi
Styl...
Styl...
przejażdżka
trening
Niebieska
cień trenera
Niedziela rano po ostrym melanżu ...
Sram sobie spokojnie aż tu nagle...
Fight :D
Na czworakach :)