Jakiś czas temu przerzuciłem się na spożywanie tzw. "lepszych piw", zajawka na poszukiwanie ciekawych, wyróżniających się piw wyższego gatunku przyszła od kumpla (który hobby browarnicze odłożył na dalszy tor na rzecz komponowania kompozycji owocowych i przyprawowych do win, które zresztą sam produkuje, oczywiście od dobrego piwa nie stroniąc czasami). Ja zaś po spożyciu kilkunastu(?) takich piw przez ten cały czas zdobywam pewnego rodzaju doświadczenie i wciąż odkrywam nowe, jak i życie (nie tylko te po piwie ;) ). Siedząc tak, kołysząc myślami przy Psycho Tropical Berlin, odprężając się w towarzystwie szklanego towarzysza, z którym to już kilka chmurek stworzyliśmy dziś wpadłem na pomysł czemu by na tej jakże pasjonującej stronie, nie stworzyć czegoś w rodzaju (tu pojawia się problem z kreatywną/profesjonalną nazwą dla tego rodzaju wrzut) serii piwnej. Może znajdą się jacyś "zapaleńcy" w tych tematach, czy obeznani piwosze.

Świeże hobby - piwowarstwo.
W całej historii piwa liczącej sobie ponad 6 tys. lat różnicowano piwo według jego barwy, smaku, zawartości alkoholu czy użytych surowców. Obecnie ze względu na rodzaj użytych drożdży, a co za tym idzie inną technologię produkcji, piwa dzielą się na dwie duże rodziny: górnej i dolnej fermentacji.
O przynależności piwa do danego gatunku decyduje kilka czynników:
rodzaj fermentacji, aromat, smak, słód, chmiel, ekstrakt brzeczki nastawnej, zawartość alkoholu, goryczka, barwa, piana, nasycenie, skł. dodatkowe.
Przykłady gatunków piwa:
Stout- Jest to piwo ciemne górnej fermentacji, do którego produkcji wykorzystuje się palony słód jęczmienny. Wytwarzane jest w Irlandii oraz Wielkiej Brytanii.

Ale- Piwo górnej fermentacji produkowane w Anglii,spotyka się je także w Belgii, Niemczech, Australii. Może być ciemno lub jasnobrązowe. Wytwarzane jest ze słodu jęczmiennego jasnego lub skarmelizowanego.

Porter- Piwo górnej fermentacji, czasami porównywane ze stout’em. To bardzo ciemne piwo, które otrzymuje się poprzez dodanie słodu skarmelizowanego.

Porter Bałtycki- Piwo dolnej fermentacji. Jest bardzo mocne i ciemne, niemniej jednak zupełnie innego od dość mocnego i ciemnego portera irlandzkiego. Produkuje się je głównie w krajach nadbałtyckich: Polska, Łotwa, Estonia. Ma bardzo dużą ilość alkoholu - powyżej 9% objętości.

Piwo pszeniczne- Piwo górnej fermentacji, produkowane w Belgii, Czechach, Niemczech, Polsce, Litwie. Do jego produkcji wykorzystuje się słód pszeniczny od 50% w górę. Ma delikatny smak, oraz kolor od słomkowego do barwy ciemnego bursztynu.

Pilzner- Piwo dolnej fermentacji. Zaliczane do piw jasnych. Warzone jest w sposób tradycyjny tylko ze słodu jęczmiennego, wody, chmielu i drożdży.

Lager- Piwo fermentacji dolnej. Warzone jest podobnie jak Pilzner z tym że lager jest nieco słodszy gdyż dodaje się do niego cukru, słodu pszenicznego i kukurydzy. Ten gatunek piwa jest najbardziej popularnym naświecie.

Ice Lager- Piwo fermentacji dolnej. Różni się od innych tym, że używa się do jego produkcji małych ilości chmielu, więc pozbawione jest charakterystycznej goryczy i jest bardzo delikatne w smaku. Poza tym jest bardzo klarowne dzięki filtrowaniu w niskich temperaturach.

Tyle chyba, w ramach podstawowych informacji. Na dniach zaczną wrzucać materiał. Może zwrócę czyjąś uwagę. Bless ya !

dobre
   
słabe
    8


poprzednie Czy wiesz, że możesz użyć kursorów w lewo / prawo ? następne

Najlepszy komentarz:

pisdryk 15 października 2014 16:11
1  1

piwo serwuje sie w temp takiej jaka najbardziej odpowiada osobie delektujacej sie. To samo tyczy sie win i wódek.

SensiSkun 15 października 2014 17:28
0  2

@pisdryk: nikt nikomu nie każe rygorystycznie trzymać się tych wskazówek bo to są tylko i wyłącznie wskazówki jeśli ktoś ma ochotę wypić np. piwo trzymane w idealnych temperaturach :)

pisdryk 15 października 2014 16:11
1  1

piwo serwuje sie w temp takiej jaka najbardziej odpowiada osobie delektujacej sie. To samo tyczy sie win i wódek.

SensiSkun 15 października 2014 17:28
0  2

@pisdryk: nikt nikomu nie każe rygorystycznie trzymać się tych wskazówek bo to są tylko i wyłącznie wskazówki jeśli ktoś ma ochotę wypić np. piwo trzymane w idealnych temperaturach :)

draconbs 15 października 2014 16:18
0  1

Plus za dobrą zajawkę :).

Bonus8 15 października 2014 16:55
0  0

tak samo od nie dawna zaczalem probowac czegos nowego, od tamtej pory staram sie unikac "zwyklego" piwa (jasny wysoko odfermentowany lager). Pomysl z zalozeniem serii piwnej na propsie. Proponuje beergeek. Polecam kanal Tomasza Kopyry na YT, profesjonalista

chuchu 16 października 2014 07:22
0  1

Polecam wszystkim piwoszom ten fil dokumentalny o jakże zacnym tytule: "Jak piwo uratowało świat"


http://www.youtube.com/watch?v=SRPBGAtzPZU
Będzie co opowiadać kolegom przy piwku :D

JaTuTylkoNaChwile 16 października 2014 09:46
0  0

@chuchu: Genialne, zrób z tego oddzielną wrzutę, bo nie wszyscy czytają komentarze ;p

shrike 16 października 2014 08:18
0  0

nie ma to jak ciepły żubr bez gazu :)

doktorfff 16 października 2014 10:34
0  0

Plus za wrzutkę.
Temperatura podawania piwa jest po to aby pijący mógł wyczuć wszystkie aromaty i smaki z trunku. Fakt każdy popija piwo w temperaturze jaka jemu się marzy, ale jeżeli ktoś degustuje a nie upija się to stosuje się do ww. zasad w celu rozpatrzenia czy autor danego piwa trzyma się stylu kurczowo czy może coś ulepszył, pogorszył itp. Ja na ten przykład odkąd przestałem popijać koncerniaki, pije piwa w temperaturach właśnie ok. (4-16)°C. Próbujcie a zobaczycie jak może smakować piwo (bardziej chodzi mi craft niż koncerniaki).

Zobacz też

Elemelon
Karp firmy Negro 2000
Chciał wąsy z henny
Eddie jedzie ;)
Szok i niedowierzanie
Fantazja
sposób na łzy
Można i tak ;D
Terapia
z piasku
Współlokatorzy ;]
Baletnice, 1924