Qigong – Kule zdrowia. Co i jak.
Siemanko witam witam, troszeczkę mnie nie było ale postaram się nadrobić to wszystko. Przepraszam za to :D. No to na początek może.

Co to jest, lub może co to są! Kule Qigong?

Kule te, zwane z chińskiego Qigong – u nas mówimy na nie – kule zdrowia, są odmianą akupresury.Owe kule mogą być metalowe są w dotyku zimne, ceramiczne, drewniane, malowane w różne wzory te należą do ciepłych . W niektórych kulach zastosowano dzwoneczki, które pod wpływem obracania wydają przyjemną dla ucha melodię.

Qigong – Kule zdrowia. Co i jak.
Dłonie, tak samo jak stopy posiadają punkty strefy odruchowe odpowiadające ich narządom wewnętrznym. Rotacyjny ruch kul w dłoni działa na te strefy stymulując poszczególne części ciała i zupełnie tak samo jak w akupresurze daje nam możliwość działania między innymi na:

 • ogólne ukrwienie organizmu,
 • koncentrację, ** Tutaj działanie widać najbardziej **
 • system trawienia,
 • oddychania, tutaj również jest zauważalna spora różnica
 • stan mięśni i stawów,

Qigong – Kule zdrowia. Co i jak.
Znane są przypadki stosowania kul w terapii antynikotynowej, gdzie w ten sposób można „zająć” ręce redukując chęć sięgnięcia po papierosa.

Ćwiczenia Qigong może nawet zapobiegać artretyzmowi (zapaleniu stawów). Utrzymuje one uwagę w czujności, stąd może być dobrym środkiem zaradczym przeciw chorobie Alzheimera. Pomogły również uspokoić się i wyciszyć dzieciom z nadpobudliwością psychoruchową. Jest powszechnie wiadomo, że natarczywy stres oraz brak sprawnej, ergonomicznej świadomości wywołuje wiele poważnych problemów zdrowotnych.

Qigong – Kule zdrowia. Co i jak.
Trochę z historii !

Pierwsze zapisy pochodzą z czasów dynastii HAN (206 p.n.e – 230 n.e.). Źródła literackie mówią, że na początku używano owoców orzecha lub niewielkich równych kamieni do treningu rąk. Wspomina się tam o akrobatach i wojownikach, którzy już wtedy używali kul, aby wykazać się swoimi zdolnościami. Akrobaci wykazywali się zręcznością , wojownicy natomiast sztuką walki. Jednakże zapiski te nie mówiły o zastosowaniu zdrowotnym Qigong. Dopiero za czasów dynastii MING (1368 – 1644) zaczęto interesować się pozytywną, zdrowotną stroną ich używania. Od tego czasu używano kul pełnych, wyrabianych z marmuru, metalu jadeitu, złota i srebra.

Ćwiczenie to początkowo było nauczane przez mistrza sztuk walki właśnie z okresu dynastii Ming w Chinach. Jest ono popularne szczególnie w niektórych częściach Chin, zwłaszcza w Bao Ding (prowincja He Bei), gdzie powstało.

Qigong – Kule zdrowia. Co i jak.
CAŁE DZIAŁANIE ZDROWOTNE

Chińska medycyna naucza technik leczniczych takich jak masaż czy akupunktura zastosowana do szczególnie wrażliwych obszarów. Jednak, aby wspierać czyjeś ogólne dobre samopoczucie i zdrowie, nie jest konieczne posiadanie na ten temat wiedzy profesjonalnej; wszystko co potrzeba to przyjęcie jako podstawy pewnych prostych codziennych ćwiczeń. Np. ktoś może nabrać nawyku masowania uszu kiedykolwiek oczekuje na zielone światło w sygnalizacji ulicznej, czy też może spacerować boso po kamienistej ścieżce przez 15-30 minut dziennie. Ktoś inny może właśnie obracać kule Qigong, które mają wiele wspólnego z Chińską filozofią koncepcji YIN i YANG, opisującej dwie pierwotne i przeciwne, lecz uzupełniające się siły, występujące w całym wszechświecie, oraz energii wszechobecnej QI. W zdrowym organizmie występuje równowaga dwóch pierwiastków YIN -YANG. W chorym jest przewaga jednego z pierwiastków. Działając w/g zasady wzajemnego uzupełniania się wzmacniając YIN osłabiamy YANG i odwrotnie.

Qigong – Kule zdrowia. Co i jak.

O to zasady regulowania kulami – sił YIN i YANG:

 • szybkie kręcenie kulami wzmacnia -YANG,
 • wolne kręcenie kulami wzmacnia – YIN.
 • kierunek obrotu kulami w lewo to wzmocnienie – YANG
 • kierunek obrotu wprawo to wzmocnienie – YIN,
 • kręcąc krótko – kule pozostają zimne to YIN ,
 • kręcąc długo – kule się rozgrzewają to YANG
  W ten sposób można pobudzać – podnosić ciśnienie lub obniżyć czyli uspokajać , wyciszać siebie i organizm. Dążyć do równowagi.

Qigong – Kule zdrowia. Co i jak.
** Jak ćwiczyć? **

Aby posługiwać się „kulami zdrowia”, należy trzymać dwie kulki, takich samych rozmiarów i wagi, w jednej ręce i używając palców równomiernie nimi obracać. Zależnie od indywidualnego przypadku, niektórzy będą odczuwać jako bardziej naturalne obroty w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, podczas gdy inni – obracanie kulek w kierunku przeciwnym.

Wygląda na to, że odnośnie obracania kulkami, mamy 2 typy dłoni, bardziej YIN lub bardziej YANG. Najpierw powinno się praktykować obracanie kulkami w kierunku, który jest dla nas bardziej naturalny, a następnie w kierunku przeciwnym ale dopiero wtedy, gdy nabędziemy zupełnej swobody w obracaniu w kierunku naturalnym.

Początkujący powinien praktykować tylko z jedną parą kulek, najmniejszego rozmiaru (im większe tym trudniej jest je utrzymać w dłoni), naprzemiennie – raz w jednej, raz w drugiej ręce. Wskazane jest obracanie na przemian – raz w jedną, a raz w drugą stronę, gdyż ćwiczenia takie dopełniają się (YIN – YANG). Przez to proste ćwiczenie palce stają się silne, a całe ciało doświadcza stałego przepływu uspokajającego masowania. Z biegiem czasu, (zdobywania umiejętności rotowania) można zastosować nie dwie a trzy kule w jednej ręce i ćwiczyć obiema rękami na raz.

Dziękuję za uwagę, mam nadzieję że się podobało. Piszcie w komentarzach co na ten temat sądzicie. Uprzedzając niektóre komentarze powiem, iż sam posiadam owe kule **Chromowane Fajnie jest Posiedzieć pod drzewem w lesie i pomedytować z takimi kuleczkami w dłoniach. Pozdrawiam :D

Qigong – Kule zdrowia. Co i jak.
Dziękuję za uwagę, mam nadzieję że się podobało. Piszcie w komentarzach co na ten temat sądzicie. Uprzedzając niektóre komentarze powiem, iż sam posiadam owe kule **Chromowane Fajnie jest Posiedzieć pod drzewem w lesie i pomedytować z takimi kuleczkami w dłoniach. Pozdrawiam :D

dobre
   
słabe
    4


poprzednie Czy wiesz, że możesz użyć kursorów w lewo / prawo ? następne

Najlepszy komentarz:

Lejen 15 września 2015 16:54
0  0

Mam takie kule ale słyszałem że powinno sie je obracać tak aby nie stykały sie ze sobą, i należy robić to tak aby dzwonki nie dzwoniły podczas kręcenia. Prawda to?

Murzyn97 15 września 2015 19:31
0  1

@Lejen: Nie, to nie jest prawda, kule powinny się dotykać własnie źle jak sie nie stykają a muzyna powinna się wydobywać :)

Asaze 15 września 2015 07:08
0  0

No fajna wrzuta, kumpel ma takie kulki z dzwoneczkami w środku, ale zdaje się, że nie wie że są takie "magiczne" ;).

Mam parę pytań:
"szybkie kręcenie kulami wzmacnia -YANG,
wolne kręcenie kulami wzmacnia – YIN.
kierunek obrotu kulami w lewo to wzmocnienie – YANG
kierunek obrotu wprawo to wzmocnienie – YIN,
kręcąc krótko – kule pozostają zimne to YIN ,
kręcąc długo – kule się rozgrzewają to YANG"

Pierwsze, "w lewo" i "w prawo"? Który kierunek to zgodnie z ruchem wskazówek zegara? Może głupie pytanie, ale lepiej się upewnić, bo jak YIN za mocno wjedzie to depresja ;)

Drugie pytanie, czy jak szybko (YANG) kręcę w prawo (YIN) to co wtedy? Oczywiście chodzi mi o dowolne kombinacje gdzie w teorii głaskam zarówno swoje YIN jak i YANG. (Nie czepiam się, czysta ciekawość)

Poza tym fajny motyw, booster medytacji i koncentracji, aczkolwiek wg. mnie ewentualne skutki zdrowotne,
to raczej autosugestia. Nie mówię o profitach zdrowotnych z regularnej medytacji, oddychania itd., to akurat brzmi legitnie, ale raka tym nie wyleczysz (choć w tekście nie ma nic, że wyleczysz ;p).

Ostatnia sprawa, czy ma znaczenie którą ręką kręcę kulki? :D W sensie, jak trzymam w lewej i kręcę zgodnie z ruchem wskazówek zegara, to tak sam jakbym trzymał w prawej i kręcił zgodnie z ruchem wskazówek zegara, czy dla tego samego efektu w prawej powinienem kręcić w przeciwną stronę niż wskazówki zegara?

Murzyn97 15 września 2015 08:23
0  0

Dzięki wielkie ^^, pokaz kumplowi wrzutke moze sie zainteresuje :D.

 1. kręcenie w lewo yang w prawo yin. Zgodnie ze wskazówkami zegara jest kręcenie w prawa stronę lewa ręka. A prawa reka w lewa stronę yang. :D

2.tutaj nie wiem, ale podobno jest to mieszanie tego z tym zależy na co przykladasz większą uwage, czy na kreceniu czy w której dloni.

3.tak dla lepszego efektu i znacznie bardziej zauważalnego polecam krecic np w prawej dloni w lewa stronę. A czy da sie w prawej ręce kręcić zgodnie ze wskazówkami zegara? Powiem ze jest nie zmiernie ciężko ale dzięki temu będzie równowaga polecam 2 kulki w jednej rece i 2 w drugiej wtedy moc jest :D pozdrawiam/sorki za bledy pisze z matematyki xd

Lejen 15 września 2015 16:54
0  0

Mam takie kule ale słyszałem że powinno sie je obracać tak aby nie stykały sie ze sobą, i należy robić to tak aby dzwonki nie dzwoniły podczas kręcenia. Prawda to?

Murzyn97 15 września 2015 19:31
0  1

@Lejen: Nie, to nie jest prawda, kule powinny się dotykać własnie źle jak sie nie stykają a muzyna powinna się wydobywać :)

Zobacz też

Wielkie miasta nocą
Scena z filmu
Magia Świec - Czyli jaką moc mają świece i ich kolory.
Muzeum Ziemi w Kletnie, Ziemia Kłodzka
Historia jednej zapałki
Najlepszego
uu, pięknie jest
Oko saurona
czy to jest brzydkie ?
Mandala
Tak rodzi się moje Maleństwo...
Zamiana starych butelek w lampy ze świecącymi korkami LED