Ta podstrona zawiera treści tylko dla dorosłych.

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

This subpage contains content for adults only.

Are you an adult?

TAK / YES
                        NIE / NO
 • 12 marla Marla Mikroblog    link    01 sierpnia 2017 18:58     4020

Małe literackie formy inspirowane daaaawną serią, która ukazywała się w "Przekroju" (jakoś w 2000 roku chyba)

                            „Pajac”

Syn Obły wybrał się do sklepu muzycznego. Nie szukając niczego konkretnego przyglądał się płytom. Nagle jego wzrok przykuła jedna z okładek, z której spoglądał na niego smutny pajacyk, o białej twarzy i czarnych jak noc oczach. Syn Obły wracając do domu w twarzy każdego mijanego człowieka szuka twarzy pajacyka. Wieczorem, kiedy już wszyscy śpią Syn Obły maluje twarz na biało i podchodzi do okna, księżyc oświetla jego białą twarz chowa się w jego łzie.

                          „Wahadło”

Pan Obły stojąc na przystanku autobusowym ciągle słyszy gdzieś niedaleko tajemnicze tykanie. Zdezorientowany wciąż się rozgląda. Nagle podjeżdża autobus i wsiada do niego młody chłopak, któremu z rękawa wypada wahadło. Tykanie zanika. Pan Obły odwraca się i ucieka. W głowie wciąż słyszy tykanie. Wbiega do domu a z rękawa wypada mu lśniące wahadło.

                            „Kwiaty”

Syn Obły jedzie na szkolną wycieczkę, kiedy na miejscu rozpakowuje plecak zauważa, że Pani Obła włożyła mu do niego bukiet polnych kwiatów. Zaskoczony trzyma bukiet w dłoniach a koledzy naśmiewają się z niego. Syn Obły zauważa, że jedna z koleżanek nie śmieje się tylko poważnie na niego patrzy. W nocy Syn Obły siedzi przy jej łóżku i wplata jej w warkocze najpiękniejsze kwiaty z bukietu.

                           „Zabawa”

Syn Obły przechadza się po osiedlu, nagle zauważa małego chłopczyka siedzącego na ławce wraz z nienaturalnie dużym pluszowym misiem. Przygląda się im przez dłuższą chwilę, po czym podchodzi do ławki i pyta:
Co robicie?
Bawimy się -odpowiada miś. W guzikowych oczach chłopca nie ma żadnego śladu radości.

                           „Skrzypce”

Pan Obły zafascynowany ogląda w telewizji koncert skrzypcowy. Po koncercie schodzi do piwnicy i spod niezliczonej ilości pustych paczek po zapałkach wyciąga stare zakurzone skrzypce. Przez moment myśli o tym, że dawno na nich nie grał. Nagle ze środka skrzypiec wychodzi ogromny pająk. Pan Obły bierze go na rękę i zanosi do mieszkania, aby pokazać go żonie. Państwo Obli wkładają pająka do słoika. W środku nocy Pan Obły rozbudzony nagle wsłuchuje się cichą muzykę. W ciemności spostrzega, że słoik lśni. Z niego dobiega wzruszająca skrzypcowa etiuda.

                            „Świeca”

Syn Obły dostaje na urodziny świece z zatopionymi w wosku owadami. Zaskoczony nic nie mówi. Wieczorem zapala świece i pisze wiersz o owadach. Kiedy nad ranem ze świecy pozostaje tylko plama wosku Syn Obły lepi z niego swoją twarz. Pokazuje przy śniadaniu swoje dzieło rodzicom. Pan Obły roztrzęsiony wydłubuje żuka z oczodołu woskowej twarzy swojego syna.

                             „Światło”

Syn Obły wraca późno. Kiedy cichutko idzie klatką schodową nagle gaśnie światło. Państwo Obli bardzo się denerwują, wychodzą na klatkę, żeby poszukać syna. Zapalają tam światło i widzą skulonego, siedzącego na schodach syna.
Nie mogłem odnaleźć włącznika- mówi Syn Obły.
Wszyscy patrzą na włącznik, który jest ledwo widoczny w nadchodzącej zewsząd ciemności.

                          „Romantyczny film”

Pani Obła czeka cały dzień na romantyczny film, którego emisja ma się odbyć tego wieczoru. Wieczorem włącza telewizor i zasiada tuż przed nim ze szklanką soku poziomkowego i pralinkami. W połowie filmu wstaje, zakłada płaszcz i wychodzi. Pan Obły czekając na nią zmęczony zasypia. Nie słyszy tego, że jego żona płacząc śpiewa na podwórku główny motyw z romantycznego filmu. A jej śpiew rozbrzmiewa na całym osiedlu.

                              „Strych”

Pan Obły postanawia odwiedzić dawno niewidzianego przyjaciela. Wysiada z autobusu, ale nie może przypomnieć sobie w którym z domów mieszka jego przyjaciel. Błądzi chwilę, aż nagle słyszy dziwną muzykę dochodzącą ze strychu jednego z domów. Zafascynowany cichutko wchodzi do środka. Widzi dziwne rysunki i równie dziwną maskę wiszącą na jednej z belek. Siada w jednym z wygodnych foteli i nawet nie spostrzega, kiedy staje się senny i zasypia. Budzi się nagle przerażony i wsłuchuje się w ciche głosy. Każda z postaci rysunków na ścianie opowiada cichutką historię tego miejsca. Pan Obły nie rozumie tego języka, rozumie jednak coś innego. To maska opowiada o upływie czasu. Pan Obły wybiega zauważając odjeżdżający ostatni autobus. Siada na przystanku i w tajemniczym języku przeklina upływ czasu.

                             „Materiał”

Pani Obła będąc na zakupach zauważa lśniący i delikatny materiał. Kup[uje odpowiednią dla siebie ilość, dokupuje pudełko szpilek i kolorowe nici. Po powrocie do domu nie przyznaje się do zakupu rodzinie, a kiedy wszyscy już śpią przymocowuje materiał do ściany szpilkami i kolorowymi nićmi wyszywa na nim treść swojego ostatniego snu.

dobre
   
słabe
    6


poprzednie Czy wiesz, że możesz użyć kursorów w lewo / prawo ? następne
natt1488 01 sierpnia 2017 19:11
0  2

Podoba mi się, dużo tu tajemniczości i niezłego klimatu. Straszne i ciekawe tak bym to opisała.

Marla 01 sierpnia 2017 19:28
0  0

@natt1488: dziękuję! :)

Gepetto 04 sierpnia 2017 09:30
0  1

Podoba mi się:) Lubię takie nieszablonowe podejście do wszystkiego:)

Marla 04 sierpnia 2017 10:55
0  0

@Gepetto: bardzo dziękuję! :) bardzo miło mi to czytać :)

Wis56 13 sierpnia 2017 12:14
0  1

Piękne, wspaniały klimat opowieści, Z Rolandem Toporem i Franzem Kafką się nieodparcie kojarzy. Napisz coś jeszcze:)

Marla 14 sierpnia 2017 16:07
0  0

@Wis56: dziękuję bardzo :D na pewno napiszę :)

Zobacz też