Ta podstrona zawiera treści tylko dla dorosłych.

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

This subpage contains content for adults only.

Are you an adult?

TAK / YES
                        NIE / NO
  • 10 terence terence Mikroblog    link    11 września 2017 06:02     3979

- Wszystko zaczyna się od słowa. Istnieje uniwersalny, ośmiostopniowy schemat ludobójstwa opisany przez Gregory'ego Stantona, przewodniczącego amerykańskiej organizacji Genocide Watch. Jego kolejne etapy to: klasyfikacja, symbolizacja, dehumanizacja, organizacja, polaryzacja, przygotowanie, eksterminacja i zaprzeczenie. Ludobójstwo nigdy nie jest aktem spontanicznym, to jest skrupulatnie planowany proces, na który przygotowuje się kolejne pokolenia ofiar, morderców i świadków. Ofiary muszą mieć zaniżoną samoocenę, muszą ulegać złudzeniom, że wciąż mają czas na ucieczkę. Oszukują się, że to jeszcze nie teraz. Jeszcze nie biją u nas, tylko u sąsiadów, może jakoś przetrwamy? Może zdążymy odmalować dom albo nasze dzieci skończą szkołę?

I nieodmiennie pierwszy punkt to jest naznaczenie słowem. Potem idzie za tym naznaczenie fizyczne - trzeba rozdać opaski, wydać dowody osobiste, w których jest wyszczególnione pochodzenie etniczne. Na końcu, po rzezi, po wszystkim, jest zaprzeczenie. No i potem kłócimy się, ile osób się zmieściło w stodole, ile piece mogły spalić w ciągu doby, ilu Ormian mogło iść przez tę pustynię i czy aby na pewno aż tak wiele osób zginęło.

Dziedziczymy po naszych przodkach niezałatwione sprawy, nieprzepracowane emocje i ból. Przecież świadkowie też są straumatyzowani. Pisał o tym Jan Błoński w genialnym eseju "Biedni Polacy patrzą na getto", będącym chyba najważniejszym postulatem dokonania narodowego rachunku sumienia. Dlatego mamy obowiązek zadawać pytania o źródło przemocy, nienawiści. Kiedy to się zaczyna? Jak to powstrzymać? To jest straszna opowieść o nas samych.
http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,22333397,joanna-kos-krauze-rwanda-pomogla-mi-zrozumiec-jakim-luksusem.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Weekend

dobre
   
słabe
    1


poprzednie Czy wiesz, że możesz użyć kursorów w lewo / prawo ? następne
BalkanskiRaj 05 października 2017 18:47
0  0

Taka nasza natura..pasozytnicza ludzka natura..

Zobacz też