Ta podstrona zawiera treści tylko dla dorosłych.

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

This subpage contains content for adults only.

Are you an adult?

TAK / YES
                        NIE / NO
  • 13 terence terence Mikroblog    link    29 stycznia 2018 15:58     4798

"Była taka dyskusja w jednej ze stacji telewizyjnych. Powiedziałem w niej, że znacznie więcej nieszczęść niż marihuana powoduje alpinizm. Nie znam nikogo, kto umarłby przez marihuanę, a kilku moich znajomych alpinistów przepłaciło swą pasję kalectwem. Ale prowadząca miała przygotowaną puentę – powiedziała, że 85 procent Polaków jest przeciwko legalizacji marihuany. Dodałem wtedy, że w XVIII wieku 96 procent Polaków było za paleniem czarownic. Niestety, moja puenta została wycięta. I w ten prosty sposób media demonizują problem."
Jerzy Vetulani

dobre
   
słabe
    12


poprzednie Czy wiesz, że możesz użyć kursorów w lewo / prawo ? następne
brulgh 30 stycznia 2018 07:05
0  3

Mass media i ich kolory: biały i czarny; a telewizory od lat kolorowe, a ich głowy jakby zaczadzone...

Adamo 30 stycznia 2018 21:45
0  2

@brulgh: Im coś bardziej jaskrawe, przeciwstawne, jednostronne, tym więcej ludzi niemających własnego zdania ma szanse się z czymś utożsamić. Może właśnie dlatego, mamy tak podzielone społeczeństwo. Zamknięte na indywidualność, podążające za masówką?

brulgh 30 stycznia 2018 22:41
0  4

@Adamo: a może masówka i jej idole stwarzają iluzje indywidualności, przez co zaspokajają konkretną potrzebę, a człowiek zadowolony to człowiek, który stoi w miejscu i to również człowiek z wyuzdaną wizją rozwoju... pseudonauka, poczucie ważności, irytacja odmiennym zdaniem i tak po kolei opisując zachowania zaobserwowane pod naporem propagandy.
Aż smutno tak pisać, bo konkluzja nasuwa się "kiepska" - w erze wszechobecnej informacji i dostępu do informacji zawierającej w tym samym stopniu wiedzę co gotowe rozwiązania... społeczeństwo jest nastawiane anty - względem tradycyjnych metod kreowania własnego stanowiska, a naturalny tok myślenia człowieka jest permanentnie dławiony i zrównywany z najniższym stopniem potrzeb, czyli "nie myśl - reaguj" - jak chociażby w przypadku nacisku na pęcherz. Jest to podstawa do budowania prostych reakcji na prostych bodźcach za pomocą prostych skojarzeń. I już nie ma człowieka jako niezależny byt, ale samochodzik sterowany pilotem na baterię.
Może zbytnio dramatyzuje - chciałbym żeby tak było, że niby przesadzam... ;-)

Adamo 31 stycznia 2018 19:37
0  1

@brulgh: Skoro udało mi się spotkać tak otwarty umysł, to nie jest tak źle. Ciesze się,że podniosłeś temat.
Od dawna wydaje mi się,że postępuje zjawisko analfabetyzmu wstecznego. Wiek XIX był okresem, gdzie zaawansowanie technologiczne wymogło na przemysłowcach, a co za tym idzie na rządach krajów wchodzących z impetem w erę stali i pary, potrzebę posiadania wykształconego pracownika. Pracownika zdolnego do obsługi co raz to bardziej skomplikowanych maszyn i urządzeń. O ile w XIX wieku stawiano na naukę, propagowanie edukacji, pracę nad samym sobą, zdobywanie wiedzy i krzewienie jej. . Komuniści potrzebowali wykształconego dość szeroko obywatela, który był by w stanie dzielnie radzić sobie z przejściowymi trudnościami nie występującymi w innych ustrojach;) O tyle dziś zamyka się wszystko w tak zwanej wąskiej specjalizacji. Erudyci nie są potrzebni? Świat poszedł w zupełnie innym kierunku. Ludzie chcący wiedzieć w sensie zrozumieć są niewygodni. Łatwiej manipulować takimi którzy chcą wiedzieć jak żyje ich idol. Jak tańczy na lodzie, jak śpiewa kucharz czy kogo zdradza sąsiadka z serialu.
Tworzymy wyjątkowe produkty będące szczytem osiągnięć cywilizacji. Tworzymy też zwykłe rzeczy nazywając wyjątkowymi i sprzedajemy ludziom by zaspokoić ich próżność. Bo nikt mi nie wmówi, że np. buty Nike zmieniają wartość w zależności od koloru bo barwnik jest w różnej cenie. Nie to pozorna wyjątkowość "limitowanych serii" tworzy iluzję wyjątkowości dla posiadaczy.
To o czym piszesz,że cyt "w erze wszechobecnej informacji i dostępu do informacji zawierającej w tym samym stopniu wiedzę co gotowe rozwiązania..." Masz sto procent racji! Przykro to pisać, ale tak jest. To kolejna forma manipulacji, będąca pochodną edukacji i narzuconego subtelną propagandą stylu życia.
Ludzie spotykając się nie mają czasu, odwagi, oryginalności lub ochoty wymieniać swoje spostrzeżenia, poddawać pod dyskusję wątpliwości. Wolą komentować to co podają im na gotowe inni.
Trochę mnie poniosło i się rozpisałem.

brulgh 31 stycznia 2018 20:54
0  1

@Adamo: Podsumowując jednym zdaniem: Pod naporem "masy" człowiekowi wygodniej jest tworzyć kompleksy niż poszukać przyczyn i rozwiązać dany problem.
To już namacalne skutki walki ideologicznej na płaszczyźnie psychiki... a nawet psychicznej; hehe... psychicznej walki ideologicznej prowadzonej przez psycholi :D

Adamo 31 stycznia 2018 21:08
0  1

@brulgh: to socjotechnika, jakaś psychologiczna forma kształtowania społeczeństwa, a ideologia? Ideowców dziś jest naprawdę bardzo mało, więcej jest koniunkturalistów.

brulgh 31 stycznia 2018 21:34
0  1

@Adamo: upowszechnienie manipulacji... "autorytety" oraz "idole" na przestrzeni wieków zniechęcali to logiki i podważania prawd uniwersalnych, natomiast współcześnie wg mnie każdy powinien mieć w sobie coś z cynika, zwłaszcza jeśli chce zachować swoją naturę.
ALE to tylko taka moja generalizacja.

Adamo 31 stycznia 2018 21:45
0  1

Czy ja wiem, czy potrzeba być cynikiem? Coś w tobie jest, coś w sobie pielęgnujesz coś zwalczasz , nad czymś próbujesz panować, coś okiełznać. To jest kształtowanie własnej natury lub jej akceptacja. To cholernie rozległy temat, bo i kwestie etyczne, moralne, społeczne, religijne, może czasem nawet na zbyt intymne żeby o tym rozprawiać na forum.
Wydaje mi się,że wystarcz pamiętać samego siebie, takiego jakim się sam lubisz. Podobno żaden człowiek nie jest zły z natury i ja w to wierzę.
Trzeba być sobą i poszukiwać! Poszukiwać w sobie, pytać siebie i o siebie, słuchać siebie i słuchać ludzi. Mieć przyjemność spotykać mądrzejszych od siebie i uczyć się, wyciągać wnioski. Cieszyć się możliwością obserwacji.
Tworzyć a nie tylko biernie konsumować;)

brulgh 31 stycznia 2018 22:06
0  0

@Adamo:

Poszukiwać w sobie, pytać siebie i o siebie, słuchać siebie i słuchać ludzi

[...] coś z cynika [...]

Te "coś", które miałem na myśli to poddawanie w wątpliwość, ale bez skrajności.

Adamo 01 lutego 2018 17:19
0  0

@brulgh: Mieć odwagę zadawać pytania to wielka zaleta, nie ma w tym cynizmu moim zdaniem. Jeśli taki jest twój cynizm, to nic tylko cieszyć się ludziom którzy cię znają.

brulgh 01 lutego 2018 18:16
0  0

@Adamo: W pewnym sensie masz rację, ale jeśli wierzysz komuś na słowo to po co pytania i tak dalej możemy to ciągnąć do lata :D

ozzie 02 lutego 2018 09:54
0  0

Media po prostu realizują cel polityczny i nie mogą mówić prawdy jeśli się ona nie zgadza z przyjętą polityką.

Zobacz też