Meteoryt Murchison
Spadł w południowej Australii w 1969 roku. Rozpadł się na wiele części i w sumie waży ~100 kg. Bardzo znany wśród naukowców! Dlaczego?

W składzie tego meteorytu wchodzą substancje organiczne! Największym zaskoczeniem było odkrycie 18 aminokwasów białkowych - czyli takich z których zbudowane są organizmy na Ziemi. Było to pierwsze potwierdzone odkrycie pozaziemskich aminokwasów białkowych, które zapoczątkowało badania i poszukiwania tych substancji w innych chondrytach węglistych, a potem także w kosmosie. Są tam także nukleotydy i inne prekursory RNA i DNA. Jeszcze bardziej zaskakujący jest fakt, że w meteorycie jest trochę więcej aminokwasów lewoskrętnych niż prawoskrętnych. Jest to ważne, ponieważ całe życie na Ziemi jest zbudowane z lewoskrętnych aminokwasów (i nikt nie wie dlaczego tak jest). Meteoryt Murchison jest starszy od Ziemi i jest zatem dobrą przesłanką za tym, że życie (albo jego prekursory) przywędrowało na Ziemię z kosmosu!

Wikipedia (PL): https://pl.wikipedia.org/wiki/Murchison_%28meteoryt%29
Wikipedia (ANG): https://en.wikipedia.org/wiki/Murchison_meteorite
Podobny meteoryt (ale z MARSA!) --> https://pl.wikipedia.org/wiki/Allan_Hills_84001

dobre
   
słabe
    3


poprzednie Czy wiesz, że możesz użyć kursorów w lewo / prawo ? następne
kazekmaster 21 maja 2018 20:14
0  0

Mam teorie , że meteoryty to takie paczki z życiem . Jaka paczka ci spadnie/ spadną takie jest życie na planecie . Teraz ciekawe jak wyglądają te paczki na innych planetach :)

DonMlody 22 maja 2018 15:47
0  0

@kazekmaster: pewnie życie jest dostosowane do warunków tam panujących (jeśle te warunki są sprzyjające)

kazekmaster 23 maja 2018 10:53
0  0

Majac do dyspozycji teoretycznie nieskonczona ilosc gwiazd , znajdziemy wiele takich miejsc :) Napewno życie jest dostosowane do panujących warunków , ciekawe jest to jak bardzo albo czy w ogóle różni sie od naszego .

Zobacz też

Fajna zabawka
Psychotria elata
Ogień
niesamowita Tippi Degré
Hyperion - łazik z Białegostoku
High speed photography
Wenus
Przekaz oficera z Usa w sprawie rozbitka z Roswell.
Tak bardzo dobrze :]
Niezłamana pieczęć w grobowcu króla Tutenchamona.
anatomia człowieka
Piryt