Ta podstrona zawiera treści tylko dla dorosłych.

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

This subpage contains content for adults only.

Are you an adult?

TAK / YES
                        NIE / NO
  • 3 gallant Gallant Mikroblog    link    07 sierpnia 2018 16:45     4431

"Jak miecz, który tnie, lecz nie może przeciąć siebie.
Jak oko, które widzi, lecz nie może ujrzeć siebie."


O czym mowa, bez google?

dobre
   
słabe
    6


poprzednie Czy wiesz, że możesz użyć kursorów w lewo / prawo ? następne
Kaszana 10 sierpnia 2018 17:08
0  1

Hm, żadne z wymienionych z założenia nie mogą zrobić tych czynności bez zewnętrznej pomocy... ale może człowiek, który nie może sam sobie pomóc?

Gallant 10 sierpnia 2018 18:24
0  0

@Kaszana: Podpowiem,że jest to ściśle związane z człowiekiem :) i dobrze ogarnąłeś sens metafor,że nie da się tego rozwiązać samemu. ( mam bardzo dużą podpowiedź, a jak nie chcesz już zgadywać to daj znać :) )

Rooster4lIfe 11 sierpnia 2018 12:19
0  1

@Gallant: Może chodzi o ludzkie przekonania lub wiare?

Gallant 11 sierpnia 2018 13:23
0  1

@Rooster4lIfe: Nie :) Podpowiem,że jest to jedna z kmin w drodze Zen. Choć pewnie, nie wiele Ci to mówi, jak coś to mam lepsze podpowiedzi,ale nie chcę psuć zabawy :D

monkey 11 sierpnia 2018 17:15
0  1

@Gallant: Jak zen to nie wiem :D A tak serio to jeśli jest ściśle związane z człowiekiem to wydaje mi się, że może tu chodzić o umysł.

Gallant 11 sierpnia 2018 20:17
0  3

@monkey: No i mamy zwycięzcę :) Każdy z nas, kmini analizuje, zastanawia się, nad swoim zachowaniem charakterem,nad tym jak to wszystko działa, jak to zmienić, przejmuje się,że kiedyś powiedział coś głupiego itp itd. Mnisi, podchodzą do tego w taki sposób(nie da się,więc nie zawracaj sobie tym dupy xD): Po uświadomieniu sobie owej niemożności „uchwycenia umysłu umysłem" staje si ona nie-działaniem (wu-wei), „spokojnym siedzeniem i nierobieniem niczego", dzięki czemu „nadchodzi wiosna i trawa sama rośnie". (oczywiście w wielkim,wielkim skrócie,i cytat nie jest dopasowany bo nie wiedziecie co to Wu-wei,ale no nie ma miejsca aby to wyjaśniać więc odsyłam do książki "Droga Zen" -Alana Watts'a,(ta kmina o umyśle zaczyna się na stronie 166,ale polecam od początku.) dodam,że książka jest o tyle ciekawa,że kminy Zen, są kminami do których doszedłem już dawno w swoim życiu (ofc do części), i jakoś tak naturalnie rozumie się o co w tym wszystkim chodzi :D Ehh. i tak długo ;<

Zobacz też