Ta podstrona zawiera treści tylko dla dorosłych.

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

This subpage contains content for adults only.

Are you an adult?

TAK / YES
                        NIE / NO
  • 3 terence terence Mikroblog    link    26 sierpnia 2018 19:11     3425

Zamiast technologii wybieramy jako kraj teologię.

Nie ma państwa na świecie, nie licząc Watykanu, które by się na religii dorobiło czegokolwiek. Nie ma państwa, w którym religia przyczyniła by się do wzrostu bogactwa, rozwoju i przewagi na innymi. Wręcz przeciwnie. W ciągu ostatnich lat sukces osiągają tylko te państwa które inwestują w edukację, badania, naukę i technologie.
Jak to wygląda u nas? Wybudowaliśmy jako państwo tylko jedno, jedyne miejsce gdzie promuje się naukę. Jest nim Centrum Nauki Kopernik. Koszt budowy Centrum wyniósł 365 mln zł, z czego 207 mln zł to środki z Unii Europejskiej. Gdyby od 2008 roku inwestować w takie przybytki jak "Kopernik, dziś mielibyśmy takie centrum promujące naukę w każdym wiekszymn mieście.
Gdyby ograniczyć inne wydatki na kler, polityków i armię zbędnych urzędników, można by spokojnie przeznaczać 2 miliardy rocznie na inne inwestycje badawcze, naukowe i edukacyjne.
Ostatnio w Niemczech wybudowano najpotężniejszy na świecie laser rentgenowski XFEL, dzięki któremu naukowcy w zupełnie inny sposób zaczną obserwować materię.
"Bardziej szczegółowa znajomość procesów, jakie zachodzą na poziomie atomów i cząstek, pozwoli eksperymentatorom skrócić czas i drogę, jaką dziś pokonują w poszukiwaniach nowych leków albo podczas projektowania materiałów o nowych właściwościach (np. o mniej ścieralnej powierzchni lub wytrzymałych na temperatury).”
Koszt całego projektu wyniósł 1,1 mld euro. Nasz wkład to zaledwie 2% tej sumy. Niestety na więcej nas nie stać. Głównymi inwestorami są Niemcy i Rosjanie, oni też będą głównymi beneficjentami. Czas dostępu zależy od wkładu finansowego.
Każdego dnia, politycy przyszłość naszą i naszych dzieci przelewają na konta swoje i aparatu kościelnego. Korzyści własne i dobrobyt zachłannych klechów, stawiają nad dobrem państwa i jego obywateli. Szczególnie podłe jest to akurat teraz, gdy mamy możliwość wykorzystywania funduszy unijnych. Gdzie każda złotówka wydana z własnej kieszeni, może się rozmnożyć po wielokroć za sprawą dotacji. Prawie jak chleb i ryby w pewnej, znanej z mitologii historii. To szansa, która nigdy wcześniej i już chyba nigdy więcej, się nie powtórzy.
Mając szansę stania się Europejskim tygrysem, wybieramy rolę myszy kościelnej. 
Teologia wygrywa z technologią.

https://pl.wikipedia.org/wiki/European_XFEL

dobre
   
słabe
    5


poprzednie Czy wiesz, że możesz użyć kursorów w lewo / prawo ? następne
cassper 28 sierpnia 2018 13:48
0  0

W Szczecinie jest Eureka więc chyba takiej tragedii z centrami nauki nie ma

monkey 28 sierpnia 2018 20:13
0  1

Cóż...znowu wybiórczo terence(a tak się zarzekałeś:)). W Niemczech od ponad 100 lat obowiązuje podatek kościelny. Szacuje się,że co roku do kościołów trafia około: 5 mld euro rocznie dla Kościoła katolickiego, około 4 mld dla Kościołów ewangelickich).Jeszcze w czasach Brandta wyliczono, że jeśli państwo zlikwiduje podatek kościelny, a potem przejmie na siebie wszystkie te obowiązki, w których Kościół je wyręcza (zdrowie, opieka nad seniorami, zabytki, edukacja, działalność charytatywna, kulturalna, na rzecz młodzieży, sportowa itp., itd.), to jeszcze do tego interesu dopłaci (Kościół w wielu dziedzinach działa taniej, choćby dzięki pomocy wolontariuszy).Pieniądze z obowiązkowego podatku kościelnego (jego pobieraniem zajmuje się państwo) stanowią nad Renem 75-90 procent dochodów parafii i diecezji.
W Polsce jest dokładnie odwrotnie. Ponad 80 procent dochodów Kościoła to ofiary wiernych rzucane na tacę lub składane przy okazji różnych posług religijnych, około 20 proc. to pieniądze budżetowe, samorządowe, unijne i in.).
Ile państwo polskie przeznacza na kościoły?Trudno mi znaleźć dokładne dane. Szacuje się,że ok 2 mld PLN czyli zaokrąglając 0.5 mld euro. https://nto.pl/ile-panstwo-doplaca-do-kosciola/ar/4494371

Moim zdaniem to porównanie przeczy Twojej tezie,że jako kraj wybieramy teologię zamiast technologii. To,że są ludzie,dla których wiara i życie duchowe są ważniejsze niż np najpotężniejsze lasery na świecie...deal with it.

A propos inwestowania w technologię .
Znalazłem dla Ciebie listę istniejących w Polsce Parków Przemysłowych i Technologicznych. Jest ich 80, to chyba całkiem nieżle?
https://www.paih.gov.pl/strefa_inwestora/parki_przemyslowe_i_technologiczne

terence 29 sierpnia 2018 16:58
1  0

@monkey:
pierdu pierdu
w Niemczech płacą ci co chcą na koscioł (i na jaki chcą) u nas wszyscy
Sugerujesz, że z indywisualnego podatku kościół dostawałby u nas więcej i z tego rezygnuje zasysając kase wprost z budżetu. Wątpię.
2 mld na system opieki i wolantariuszy, trochę drogo i nie wydajnie
a społeczeństwo nasze to nie 90 % katolików , tyle posyła na religie ale system jest przymuszający a czasem opresyjny zalezy od ludzi pracujacych w szkole. Gdyby było bez problemu wypisać dziecko (a najlepiej nie zapisywać ale z automatu jest zapisane) toby było znacznie mniej.

Ładnie ta twoja teoria wyglada propagandowo a rzeczywiostośc skrzypi.

Chodziło mi ze państwo skupia się i wydaje na religie a takie projekty jak xfel, niebieski laser, grafen nam uciekają.
No i parki technologiczne mamy a moglismy być jak Iran i miec same szkoły biblijne i te pieniądze przeznaczyć na religie. Dziękuję w imieniu polskich naukowców!

Przy okazji co musi się stac zebyś stwierdził zbytnią ingerencje kapłanów w państwo?
Katechizm zamiast Konstytucji ?

"Nie jest ważne czy w Polsce będzie kapitalizm, wolność słowa, czy w Polsce będzie dobrobyt. Najważniejsze, żeby Polska była katolicka."
Henryk Goraszewski
W jednym mas zracje , większośc jest katolikami i godzą sie na to co jest. Polska to nie Czechy.
To tylko jednak kwestia czasu kiedy społeczeństwo się zlaicyzuje bardziej. I choćby wydac na propagande religijną 40 mld i "uczyć" dzieciaki od żłobka będzie cięzko utrzymać religijność na poziomie z lat 90 tych czy 80 tych.
Figurki, obrazy, złote cielce pod baldachimami , fikusne szaty złocone zaczynają wywoływać u ludzi uśmiech politowania. I proces ten jest nie do zatrzymania...

Na szczęście Polskość to nie tylko katolicyzm mimo, że internacjonalny kosciół katolicki z centralą w Watykanie mocno tą propagande wciska.

monkey 29 sierpnia 2018 18:04
0  2

@terence: pierdu,pierdu ? Podaję ci fakty a ty pierdu pierdu??! No i jak z Tobą dyskutować? Adios

terence 30 sierpnia 2018 18:57
0  0

@monkey:
ej no nie obrażaj się
sorry, nieprzemyślany niepotrzebny skrót myślowy
nie mam czasu zbytnio na pisanie elaboratów więc na szybkiego tak napisałem co mi przyszło do głowy

Zobacz też