Arabia Saudyjska 3 - Taif
W dzisiejszym odcinku "Elegant na szlaku" - wycieczka w okolice miasta Taif, szczyt Jabal Dakka, małpy i inne takie :P na koniec bonus w postaci filmiku pt. "jak prowadzi się auto w burzy piaskowej" ;)
#własne 3wlasne #podróż #arabiasaudyjska

Ale od początku. Standardowo - koordynaty od lokalsów, wypożyczone auto i w drogę. Celem tej wycieczki był region Ta'if w prowincji Mekki. Konkretnie szczyt Jabal Daka. Najwyższy w regionie. Wyruszyliśmy na dwa samochody o poranku w doskonałych nastrojach. Do pokonania mieliśmy trochę ponad 200 km. Droga upłynęła bezproblemowo. Prowadziła przez zbocza gór (więc malownicze serpentyny - zaliczone) no i typowo arabskie półpustynie.

Arabia Saudyjska 3 - Taif
Region Ta'if znany jest z upraw winorośli, granatów, róż, fig i miodu. Przez mieszkańców Saudii traktowany jako letnia stolica kraju. Region typowo rolniczy, ale dzięki położeniu i górzystemu otoczeniu, temperatury są tu odrobinę niższe niż w reszcie kraju.

Arabia Saudyjska 3 - Taif
Nie udało nam się dotrzeć na sam szczyt Jabal Daka. Oficjalnie... Na samej górze znajduje się coś na kształt rozgłośni radiowej/ czy innej tego typu placówki z masą anten, otoczona dookoła góry płotem. Na szczęście wraz ze znajomym wyłapaliśmy po drodze dziurę w płocie i nie zastanawiając się długo - przeszliśmy chcąc sprawdzić co jest wyżej. Niestety nic ciekawego tam na nas nie czekało... Poza ciekawszymi widokami ;)

Arabia Saudyjska 3 - Taif
W drodze powrotnej zawinęliśmy na miejscowy targ z owocami. I jedno muszę przyznać. Tak jak nie wszystkie potrawy do końca w Saudii mi odpowiadały, tak tamtejsze owoce to niebo w gębie! Jeśli tylko będziecie mieli okazję - próbujcie ;) My zrobiliśmy zapasy dla siebie i z jeszcze jednego powodu o czym za chwile.

Arabia Saudyjska 3 - Taif
A jako, że nie funkcjonuje tam nic na kształt Sanepidu, jadłem tam najlepszą kukurydzę pod słońcem. Za odpowiednik złotówki. Podawana w kawałku papieru. Delicje! Delikatnie przypalona ale jak doskonała w smaku!

Arabia Saudyjska 3 - Taif

Arabia Saudyjska 3 - Taif
Jednak głównym powodem dla którego odwiedziliśmy ów targ owocowy była znajdująca się obok istna kolonia małp. Nie było samochodu, który jechał tą trasą i nie zatrzymał się obok nich. Dokarmiane przez przejeżdżających mają się jak pączki w maśle.

Arabia Saudyjska 3 - Taif
Mimo wszystko trzeba na nie uważać. Tak - wyglądają przyjemnie i niegroźnie jednak często zaglądają do wnętrz samochodów w poszukiwaniu większej ilości owoców. Byłem świadkiem tego jak trzy takie "słodkie" małpeczki wbiły się do jednego z zaparkowanych samochodów przez otwartą szybę... Ciężko było je później z nich wypłoszyć właścicielom samochodu. Tym bardziej, że są tak przyzwyczajone do obecności człowieka w pobliżu. Więc strachu nie czują na pewno.

Arabia Saudyjska 3 - Taif

Arabia Saudyjska 3 - Taif
Oczywiście jak to na kraj muzułmański przystało... i trasę obok Mekki. Świętego miejsca muzułmanów. Nie obyło się bez takich znaków. I uprzedzając pytania - to nie są żarty. Grupka znajomych podróżująca tą trasą innego dnia przypadkowo pomyliła trasy. Zostali zatrzymani przez policję religijną patrolującą drogi. Po długim czasie oczekiwania na "wyrok" bez paszportów (które zabrali funkcjonariusze do kontroli), w eskorcie dwóch radiowozów zostali przetransportowani na trasę dla nie-muzułmanów.


No i obiecany bonus. Jazda w "burzy" piaskowej. Ogólnie rzecz ujmując nic nadzwyczajnego ;) ot zawiewa piachem z pustyni. W miastach robi to większe wrażenie ;) Na Trasie są to zwykłe podmuchy piachu. W mieście jednak - w górę wznosi się drobny pył, bardzo uciążliwy. Sprawia, że łapanie oddechu staje się cięższe, a pole widzenia zmniejsza się. Wtedy warto mieć z sobą jakąkolwiek chustę czy arafatkę by zasłonić usta i nos ;)

dobre
   
słabe
    3


poprzednie Czy wiesz, że możesz użyć kursorów w lewo / prawo ? następne
monkey 06 stycznia 2019 20:08
0  0

Bardzo interesujące, dzięx ;)

amirra 06 stycznia 2019 20:22
0  0

Na takim targu to mogłabym zamieszkać :o

elhash 07 stycznia 2019 08:20
0  0

Spoko relacja + i dawaj więcej

Zobacz też

Psychedelic Art
Kundalini
Wyjdź z kokonu
.....
Drzewko
Pomysł
Kolega z drużyny...
No to se polatałem...
Tron...
Zabawa
Styl...
Styl...