Ta podstrona zawiera treści tylko dla dorosłych.

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

This subpage contains content for adults only.

Are you an adult?

TAK / YES
                        NIE / NO
  • 1 zaratustra Zaratustra Mikroblog    link    21 kwietnia 2019 19:20     4178

Zara nostalgicznie...
Siedzę w pracy i przypominam sobie filozofa mającego znaczący wpływ na moją osobę. Jest to ciekawa sprawa jak z biegiem czasu człowiek zapomina i oddala się od rzeczy które kiedyś były dla niego istotne, a teraz są tylko taką namiastką, cieniem siedzącym gdzieś głęboko. Głowa bawi się ze mną w olbrzymi diabelski kołowrotek. Teraz poukładane już myśli szukają mimochodem czegoś odrealnionego, wyrwanego z kontekstu. Jakby chciały wyjść po za schematy i utrzeć kolejne ścieżki. Odkrywam jednak, że to nie jest pragnienie ścieżek nowych. Tylko jeszcze jedne, ostatnie desperackie próby znalezienia się ponownie, na starym i zarośniętym szlaku. Przypomnieć sobie swoistą chaotyczność zanim kompletnie zapomnę jak to było. Pisząc to moja głowa znowu ze mnie drwi, bo do moich myśli przebija się ten cień, swoista otchłań. A " [..] kiedy spoglądasz w otchłań ona również patrzy na ciebie."
Na koniec tego dziwnego sytuacyjnego wywodu pozwolę sobie zamieścić kolejny cytat mojego ulubionego filozofa, którego interpretowanie dosłowne jest ciężkim przewinieniem. A może i nie do końca?

"Wrogość, okrucieństwo, uciecha z prześladowania, z napadania, ze zmiany i zniszczenia – wszystko to, zwrócone przeciw posiadaczom takich instynktów, o t o początek „nieczystego sumienia”. Człowiek, który z braku zewnętrznych wrogów i oporów, wtłoczony w gniotącą cieśń i prawidłowość obyczaju, niecierpliwie sam siebie targał, prześladował, gryzł, zakłócał i katował, to o kraty swej klatki raniące się zwierzę, które się chce „obłaskawić”, ten nędzarz, czujący brak i trawiony tęsknotą za pustynią, który z samego siebie stwarzać sobie musiał przygodę, miejsce tortury, puszczę niepewną i niebezpieczną – ten szaleniec, ten stęskniony i zrozpaczony więzień stał się wynalazcą „nieczystego sumienia”. Od niego jednak rozpoczęła się największa i najstraszniejsza choroba, z której ludzkość po dziś dzień nie ozdrowiała, człowiek rozchorował się na człowieka, na siebie samego: wskutek gwałtownego odcięcia się od przeszłości zwierzęcej, niejako skoku i runięcia w nowe położenie i warunki bytu, wskutek wypowiedzenia wojny starym instynktom, na których polegała dotąd jego siła, uciecha i straszliwość."

dobre
   
słabe
    3


poprzednie Czy wiesz, że możesz użyć kursorów w lewo / prawo ? następne
Gallant 27 kwietnia 2019 01:54
0  1

Ostatnio zdałem sobie sprawę, że nie da się nudzić, w tak niesamowitym wszechświecie. Zagłębianie tajników kultur, religii i szeroko pojętych "kminek" jakie ludzkość stworzyła, przez tysiące lat, dzięki internetowi, jest prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Wiadomo, że filozofię własnego życia ma się jedną (w danym monecie- patrząc chociażby na wiek, widać jej ewolucję), ale miło jest poznawać inne punkty widzenia, spojrzeć na świat z innej perspektywy, a żeby przemyśleć wszystko i poukładać sobie w głowie, życia nam nie starczy :D Nie odnosi się to zbyt precyzyjnie do tego co napisałeś, ale może zainspiruje, aby raz na jakiś czas, zboczyć ze starego zarośniętego szlaku, na krótki spacer, nową "świeżą" ścieżką, potem przyjemnie wraca się na stary szlak i można dostrzec w nim nowe ciekawe rzeczy :) - Ja na przykład, ostatnio czytając Droga Zen - Allana Watts'a zdałem sobie sprawę, że język jakim się posługuję (Polski - Zachodni) determinuje dosyć mocno, sposób w jaki patrzę na świat (Myślę) - a przecież nie miałem na to żadnego wpływu.

Zaratustra 27 kwietnia 2019 05:19
0  0

@Gallant: Podoba mi się to, co napisałeś i tylko krótko napiszę coś o końcówce twojej wypowiedzi związanej z językiem - jest to bardzo wielowymiarowa sprawa. Jeśli cie to interesuje bardziej, polecam ci Wittgensteina (o ile już się z nim nie zaznajomiłeś), filozofa, który zajmował się głównie językiem. Jeden ze znamiennych cytatów: "gdyby lew umiał mówić, nie zrozumieli byśmy go". Pozdrawiam.

Gallant 27 kwietnia 2019 11:57
0  0

@Zaratustra: A dziękuję bardzo za polecenie, wskoczy na długą listę rzeczy do zapoznania/przeczytania :)

Zobacz też