• Rozmowa

  42 haszub Haszub Kawały    link    07 grudnia 2015 22:34     33915

Żona mówi do Tomasza Knapika:
- Mówiłeś coś?
- Nie, film oglądam.

dobre
   
słabe
   
6

Najlepszy komentarz:

monkey 07 grudnia 2015 22:47
0  3

Plus za kawał,uwielbiam grę słów:) btw Tomasz Knapik wygląda tak:image

Powrót do domu.
W czwartek, 12 marca, krótko po lokalnym wschodzie Słońca w środkowej Azji, powyższy statek kosmiczny Sojuz leciał nad morzem złotych chmur, podczas opadania na spadochronie przez gęstą atmosferę planety Ziemia. Na pokładzie statku znajdowali się: dowódca Wyprawy nr 42 Barry Wilmore z NASA oraz Aleksander Samokutjajew i Jelena Serowa z Rosyjskiej Federalnej Agencji Kosmicznej (Roskosmos). Przyziemienie nastąpiło prawie o godz. 3:07 CET (12 marca, 8:07 czasu kazachskiego), na południowy wschód od Żeskazganu w Kazachstanie. Cała trójka powróciła z niskiej orbity okołoziemskiej, po prawie sześciu miesiącach spędzonych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. International Space Station), jako członkowie Wyprawy nr 41 i Wyprawy nr 42.

dobre
   
słabe
   
0

The Dark Side of the Moon
Który to księżyc? Ziemski. Niecodzienny wygląd naszego Księżyca jest częściowo spowodowany niezwykłym kątem patrzenia, który miała mało znana sonda kosmiczna -- radziecka Zond 8, która krążyła wokół Księżyca w październiku 1970 roku. Na powyższym zdjęciu, kołowy twór z ciemnym wnętrzem, wyróżniający się w górnej części zdjęcia, to Morze Wschodnie (Mare Orientale), potężny basen uderzeniowy utworzony w pradawnym zderzeniu z planetoidą. Morze Wschodnie jest otoczone jasno oświetlonymi, wysokimi wzgórzami. Wzdłuż dolnej krawędzi zdjęcia rozciąga się ciemny i rozległy Ocean Burz (Oceanus Procellarum), największe z ciemnych (lecz suchych) mórz, które zajmują większość zwróconej zawsze ku Ziemi strony Księżyca. Automatyczna sonda Zond 8, początkowo zaprojektowana do przewożenia ludzi, przeleciała bliżej niż 1000 km od powierzchni Księżyca, zrobiła około 100 szczegółowych zdjęć na filmie i powróciła bezpiecznie na Ziemię w ciągu tygodnia.

dobre
   
słabe
   
1

 • Europa

  15 haszub Haszub SFW    link    22 października 2015 21:43     22116

Europa
Faza tego księżyca może wyglądać znajomo, sam księżyc już mniej. Ta garbata faza ukazuje część jowiszowego księżyca, Europy. Tę mozaikę zdjęć wykonała sonda kosmiczna Galileo podczas swej misji do Jowisza w latach 1995-2003. Widzimy równiny jasnego lodu, pęknięcia aż po horyzont oraz ciemne plamy, które być może zawierają zarówno lód jak i kurz. Podwyższenia terenu widoczne są najlepiej w okolicach terminatora, gdzie rzucają cienie. Europa ma rozmiary niemal takie same jak ziemski Księżyc, jednak jest znacznie gładsza, ukazując niewiele wyżyn czy dużych kraterów uderzeniowych. Dowody i obrazy zebrane przez sondę Galileo wskazały, że pod lodową powierzchnią mogą istnieć ciekłe oceany. Aby uciąć spekulacje, czy te oceany mogą gościć życie, NASA oraz ESA rozpoczęły prace nad sondą kosmiczną Jupiter Icy Moons Explorer (JUICE), która miałaby zostać wystrzelona około 2022 roku i po dotarciu do Jowisza dalej badać ten układ, a w szczególności Europę. Niedawne obserwacje Kosmicznego Teleskopu Hubble'a dostarczyły nowych dowodów na to, że Europa, podobnie do księżyca Saturna, Enceladusa, posiada lodowe gejzery, wystrzeliwujące z jej powierzchni.

dobre
   
słabe
   
0

Apollo 17, Krater Shorty
W grudniu 1972 roku astronauci Apollo 17 Eugene Cernan i Harrison Schmitt spędzili około 75 godzin na Księżycu w dolinie Taurus-Littrow, zaś ich kolega Ronald Evans krążył nad nimi. Powyższa ostra panorama została sklejona cyfrowo ze zdjęć wykonanych przez Cernana, gdy wraz ze Schmittem przemierzali dno doliny. Zaczynając od widoku imponującego Masywu Południowego i przeglądając panoramę do prawej zobaczymy Schmitta wraz z łazikiem księżycowym na krawędzi krateru Schorty, w pobliżu miejsca, gdzie geolog Schmitt odkrył pomarańczowy księżycowy grunt. Załoga Apollo 17 wróciła ze 110 kilogramami próbek skał i gruntu, więcej niż przywieziono z któregokolwiek miejsca lądowania na Księżycu. Obecnie, 35 lat później, Cernan i Schmitt wciąż są ostatnimi ludźmi spacerującymi po Srebrnym Globie.
Link do pełnej rozdzielczości:
http://apod.pl/apod/image/0712/40_A17shorty.jpg

dobre
   
słabe
   
2

Najlepszy komentarz:

Daxo #baba_na_rowerze 13 października 2015 20:00
0  1

Dlaczego to nie jest kontynuowane ? Jako dziecko myślałem ze na starość albo późną młodość bede mógł sie przelecieć w kosmos a mam wrażenie ze eksploracja kosmosu kosmicznie zwolniła albo nawet sie uwsteczniła.

 • Charon

  18 haszub Haszub SFW    link    05 października 2015 10:26     15579

Charon
Ciemny i tajemniczy obszar biegunowy o nieformalnej nazwie Mordor Macula pokrywa tą pierwszą fotografię Charona, największego satelity Plutona, wykonaną w wysokiej rozdzielczości. Zdjęcie, zrobione przez sondę New Horizons mniej więcej w czasie jej największego zbliżenia się do planety w dniu 14 lipca tego roku, zostało przesłane na Ziemię dopiero 21 września. Połączone dane zebrane w pasmach odpowiadających błękitowi, czerwieni i podczerwieni zostały dodatkowo obrobione tak, by wyostrzyć widoczne barwy, przez co mogły ujawnić się szczegóły powierzchni księżyca obserwowane przy rozdzielczości około 2.9 kilometrów (1.8 mili). W rzeczywistości Charon ma średnicę 1.214 kilometrów, czyli mniej więcej 1/10 średnicy planety Ziemi, co stanowi jednak aż 1/2 średnicy samego Plutona. To czyni go największym w porównaniu z okrążaną planetą księżycem w całym Układzie Słonecznym. Ten godny uwagi obraz półkuli Charona zwróconej ku Plutonowi daje nam też lepsze wejrzenie w opasującą księżyc wstęgę pęknięć i kanionów, które zdają się oddzielać gładkie równiny jego półkuli południowej od dużo bardziej zróżnicowanych obszarów północnych.

dobre
   
słabe
   
1

 • Enceladus

  24 haszub Haszub SFW    link    27 września 2015 18:31     24889

Enceladus
Czy pewne szczegóły rzeźby powierzchni Enceladusa poruszają się niczym pas transmisyjny? Takie jest najbardziej popularne wyjaśnienie wyglądu zdjęć tego najbardziej wybuchowego satelity Saturna. Taka postać asymetrycznej aktywności tektonicznej, bardzo rzadka na Ziemi, z dużym prawdopodobieństwem skrywa sekret wewnętrznej struktury Enceladusa, na którą mogą składać się podziemne morza, w których z kolei mogło rozwinąć się życie. Widzimy powyżej złożenie 28 zdjęć, zebranych przez automatyczną sondę Cassini w 2008 roku, tuż po jej skierowaniu się w stronę lodowatego globu. Przegląd tych fotografii ujawnił tektoniczne przemieszczenia, w których wielkie połacie powierzchni globu zdają się poruszać razem w tym samym kierunku. Z prawej strony zdjęcia jawi jawi się jeden z najbardziej efektownych podziałów tektonicznych: Labtayt Sulci, canion głęboki na około kilometr. Niewielka zmiana jasności Enceladusa na jego orbicie wokół Saturna może wskazywać na tłumienie zachodzące na skutek obecności zajmującego cały ten glob, podziemnego oceanu.

dobre
   
słabe
   
0
O mnie

Spoko Joka, spoko dla oka lokal...

Skąd

STG

Z nami od

26 czerwca 2012 21:36

Dodanych

36

Komentarzy

414

Karma wrzut

690

Karma komentarzy

407

Obserwowani 0

Obserwują 2