Star-Trails + Drakonid
Już w nocy z poniedziałku na wtorek jest maksimum roju Drakonidów. Są one pyłem porzuconym przez kometę 21P/Giacobini-Zinner. Akurat tak się składa ze kometa ta całkiem niedawno wróciła i przeleciała, co oznacza że aktywność tego roju sięgnąć może nawet ponad 300 meteorów na godzinę.

dobre
   
słabe
   
5

Najlepszy komentarz:

elhash wczoraj o 06:38
0  0

Wow znaczy że to dziś?

waszmyszka wczoraj o 12:02
0  0

@elhash: chyba tak. Dobrze wiedziec

Mrowkarz123 wczoraj o 12:55
0  1

@elhash: Tak

Chciałbym wam przedstawić mój przypadek kupna niby nowego dysku na Allegro ;)
Jako ze kończy mi sie pamięć na obecnym dysku do przechowywania zdjęć (z 1TB zostało jakieś 12GB) to zmuszony byłem zakupić kolejny 1TB pamięci.
Budżet ograniczyłem do 200zł i szukałem najlepszej oferty. Jakiekolwiek Seagate na starcie odpadają (kupno nowych dysków seagate to proszenie się o szybką awarię dysku). No cóż jedyna sensowna opcja to WD Blue, ale zaraz! Na allegro była perełka w postaci nowego dysku WD Black 1TB za 150zł. Szczerze mówiąc nie sprawdziłem ceny rynkowej tego dysku, więc nie wiedziałem ile tak na prawdę kosztuje. No ale ze przez Allegro to w razie czego można zwrócić. Zamówiony.
Parę dni później przyszedł i oto co zastałem w paczce.

Uważajcie z kupowaniem ,,nowych'' dysków na Allegro ;)
Niby WD, ale nigdzie nie ma wyraźnie napisane że Black, no i ta data 23 JUL 2010, której początkowo nie zauważyłem. Podłączyłem dysk do komputera i pierwsze co zwróciło moją uwagę to jakieś inne dźwięki podczas pracy. Nie wiem w sumie jak te dyski pracują ale nie pasowało mi to do ,,zdrowego'' dysku. No nic, Windows dysk wykrył, oczywiście nie było go widać w exploratorze, bo nie miał przypisanej literki. Literka przypisana i odpalamy Crystal Disc info żeby sprawdzić jego stan.

Uważajcie z kupowaniem ,,nowych'' dysków na Allegro ;)
No przecież to jest okaz zdrowia! Pierwsze włączenie dysku, zero godzin przepracowanych, żadnych realokowanych sektorów (wartość RAW). No nówka sztuka prosto z fabryki!

TAKIEGO WAŁA :D

Z ciekawości odpaliłem DMDE i zapuściłem skanowanie dysku w poszukiwaniu danych, możliwych do odzyskania.

Uważajcie z kupowaniem ,,nowych'' dysków na Allegro ;)
No po prostu CUD! Dysk miał dane nagrywane na platery już w fabryce, w momencie ich tworzenia! No przecież innej opcji nie ma, przy tym co pokazał Crystal Disc info.

No niestety jednak jest.

Jak się okazało po numerze seryjnym, po sprawdzeniu na stronie WD dysk to WD RE3 (Raid Edition V3). Dane na dysku były mocno zdegradowane, ale po fragmentach można się domyślić że poprzednim właścicielem była jakaś firma, a na dysku był zainstalowany Windows XP lub starszy (zgaduję po niektórych, znalezionych tam plikach systemowych, takich jak ikony czy animacje). Ale przecież dysk został teraz pierwszy raz użyty i miał 0h przerobionych... Otóż nie, dysk miał wyzerowany S.M.A.R.T, czyli wszelkie informacje dotyczące historii jego pracy, jego stanu, i różnych wykrytych błędów. Nie ma wiec szans sprawdzić jak jest jego faktyczny stan, ale sądząc po dochodzących z niego odgłosach oraz roku produkcji, nie jest on raczej najlepszy.

I szczerze mówiąc, nawet bym się nie skapnął, gdyby nie ostatnia kwestia, czyli właśnie zalegające na nim dane. Tu błąd popełnił ten, kto czyścił dysk, bo wykonał tylko szybki format, który nie usuwa danych a powoduje że są wolne do nadpisania. System widzi je jako ,,free to overwrite'' a użytkownik jako pustą przestrzeń. Takie dane da sie odzyskać.
Dlatego taka rada dla was. Jeśli chcecie usunąć z nośnika pamięci jakieś wrażliwe dane, mieć 100% pewności to nie używajcie ,,szybkiego formatowania'', zawsze wybierajcie pełny format, gdyż ten sposób nadpisuje dane zerami, przez co staja sie one niemożliwe do odzyskania, bo fizycznie ich tam nie ma (jeśli ktoś twierdzi, ze odzyskuje nadpisane dane, to albo kłamie, albo te dane nie są nadpisane).

Tak więc, uważajcie przy zakupach dysków na allegro itp. gdyż w dzisiejszych czasach S.M.A.R.T da sie wyzerować jednym kliknięciem, i dysk będzie wyglądał jak nówka.

Ja oczywiście dysk zwróciłem, sprzedawca milutko tłumaczył się, iż dyski te hurtowo skupuje od jakiejś osoby i tylko przepakowuje. Nie wiem czy mówił prawdę, może tak a może nie.
Kupuje jednak WD Blue od zaufanej osoby ;)

Pozdrawiam :)

dobre
   
słabe
   
19

Najlepszy komentarz:

LeBomB 6 dni temu, 02 października 21:23
0  4

Dlatego wolę iść do normalnego, sprawdzonego sklepu i kupić po normalnej cenie, z normalną gwarancją, ściągnięty u nich bezpośrednio u dystrybutora. Taki WD Black, trochę droższy od reszty, ale jak na HDD całkiem wydajny i z 5 letnią gwarancją.

Wesołych Świąt!

dobre
   
słabe
   
8

Najlepszy komentarz:

olszawa wczoraj o 17:54
0  2

You made my day. ;D

tycjana12 wczoraj o 18:07
0  3

@olszawa: Idę o jakiś zakład,że zrobi się z tego tradycja na Ujaranych i za rok życzenia będą przynajmniej dzień wcześniej ;-)

Jedno z moich hobby, choć jeszcze do końca nie zrealizowane :D
Uwielbiam freestyle z dronów racingowych, jednak sam mogę na razie polatać tylko w symulatorze bo drona nie mam (i nie prędko będę miał, prędzej skrzydło) ale mam aparaturę, dzięki czemu mogę już uczyć sie trochę manewrowania ;)
Nie latam często a ostatnio zauważyłem że całkiem dobrze mi szło (jak na mnie), więc postanowiłem nagrać i się podzielić :V


https://youtu.be/5cdsF-VH5Kc

dobre
   
słabe
   
5
O mnie

Jestem zwykłym szarym człowiekiem, którego pasją jest fotografia oraz storm chasing (zazwyczaj je łączę ;) ) Jako zwierzątka posiadam mrówki, choć próbuję sił także w hodowli os.

Skąd

Gołotczyzna

Z nami od

21 czerwca 2017 17:58

Dodanych

165

Komentarzy

365

Karma wrzut

3023

Karma komentarzy

323

Obserwowani 4

Obserwują 15