Ta podstrona zawiera treści tylko dla dorosłych.

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

This subpage contains content for adults only.

Are you an adult?

TAK / YES
                        NIE / NO

dobre
   
słabe
   
4

Najlepszy komentarz:

Rorszak 4 dni temu, 06 maja 08:09
0  0

A co tam za stunt-pies stoi po prawej :)

Uciekinier 3 dni temu, 07 maja 18:08
0  1

@Rorszak: cbr 600 do zabawy :)

Siema. Słuchajcie pytanko mam odnośnie wentylacji w boxie. Kwestia jest tego typu, że robię nieduża szafkę na dwie roślinki, ale przez fakt, że mam niezbyt duże mieszkanie zależy mi na tym, żeby wyeliminować zapach najlepiej do zera. Pytanie czy to w ogóle możliwe? Ile i gdzie zamontować filtrów węglowych, żeby dały jak najlepszy efekt? Z góry dzięki za odpowiedzi.
Z fartem!

dobre
   
słabe
   
8

Najlepszy komentarz:

ojtamojtam420 4 dni temu, 11 kwietnia 11:36
0  1

wenty z filtrem nad lampa zeby zbieralo cieplo i zapach. jak malo miejsca filtr mozna za szafe/nad szafe dac.

Czarna

dobre
   
słabe
   
0

Fitz Roy

dobre
   
słabe
   
0

Kukułka - czyli jak dać dyla z kraju w wielkim stylu

W poniedziałek, 13 września 1971 pogoda na bielskim lotnisku nie była najlepsza, ale pilot Eugeniusz Pieniążek dostał pozwolenie na start. Poleciał do Krosna, wylądował szczęśliwie, po południu miał wrócić. W Aleksandrowicach się jednak nie pojawił. Wszyscy myśleli, że stało się coś złego, że samolot uległ katastrofie. Ruszyła zakrojona na szeroką skalę akcja poszukiwawcza. Prowadzono ją w deszczu i mgle. Tymczasem inż. Pieniążek cały i zdrowy był już daleko, na Bałkanach. W stolicy Podbeskidzia zjawił się ponownie dopiero dwie dekady później. Jego spektakularna ucieczka z PRL przeszła do historii, a on sam do legendy polskiego lotnictwa.
Pasją do latania zaraził go ojciec, zawodowy pilot wojskowy. Urodzony w 1934 Genek najpierw bawił się miniaturkami myśliwców, potem sklejał ich modele, w 1950 zaczął uprawiać szybownictwo, a pięć lat później po raz pierwszy zasiadł za sterami samolotu. Po zdobyciu uprawnień instruktora szkolił młodszych kolegów.

Chciał "ulotnić się" w wielkim stylu
Pracował i mieszkał w Lesznie. Polska była wtedy zainteresowana eksportem szybowców „Mucha” i „Sokół” na Zachód, dlatego młodego pilota wysłano do Szwecji w celu nawiązania kontaktów handlowych. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Eugeniusz Pieniążek drogę przez Bałtyk pokonał szybowcem. Na Skandynawach zrobił ogromne wrażenie. Niestety, na Służbie Bezpieczeństwa również.

Goście z państw kapitalistycznych zaczęli odwiedzać Pieniążka, ale władzom się to nie podobało. - Założyli na mnie kartotekę i zaczęła się zabawa w kotka i myszkę - opowiadał dziennikarzom. Komendant powiatowy SB powiedział mu konkretnie: - Wy już latać nie będziecie. Został wyrzucony z pracy. W Sudanie miał opryskiwać pola, lecz nie dostał paszportu. Chciał zostać pilotem PLL LOT, też nic z tego. Esbecy popełnili jednak podstawowy błąd: nie odebrali mu licencji lotniczej.

Nękanie przez służby, zakaz wyjazdów zagranicznych, całkowity brak perspektyw na rozwój zawodowy i groźba, że lada chwila całkowicie odebrana mu zostanie możliwość uprawiania ukochanego hobby to powody, że zaczął myśleć o ucieczce z kraju. Ostateczną decyzję podjął pod koniec lat 60. A że był człowiekiem nietuzinkowym, postanowił „ulotnić się” w wielkim stylu.

Samolot zbudował w mieszkaniu
- Byłem ambitny i nie chciałem kraść samolotu. Chciałem polecieć na własnym - mówił. I w pokoju córki, który miał 8 m kw. powierzchni, rozpoczął budowę „Kukułki”. - Ogon wystawał na korytarz i gdy żona szła do kuchni, to musiała się przeciskać. Dobrze, że szczupła była - wspominał.

Sąsiedzi nie kryli zdziwienia, gdy poszczególne elementy opuszczano z okna na pierwszym piętrze. Samolot został oblatany wiosną 1971. Zdziwienia, ale i swoistej dumy, nie kryły też władze: „Kukułka” była pierwszą amatorską konstrukcją zarejestrowaną w PRL i dowodem na słuszność hasła, że „Polak potrafi”. Gazety uprawiające propagandę sukcesu pisały o sensacji na miarę światową.

Zamilkły dopiero, gdy prawda wyszła na jaw: 13 września Eugeniusz Pieniążek nie zaginął, lecz po kilkugodzinnym, obfitującym w dramatyczne momenty locie na bardzo niskiej wysokości wylądował w serbskiej Suboticy. Wybrał trasę nad Czechosłowacją i Węgrami, bo tam groźba zestrzelenia była najmniejsza. Trafił do więzienia, lecz socjalistyczna Jugosławia rządzona przez Josipa Broz Tito miała w głębokim poważaniu pozostałe kraje demokracji ludowej i o lądowaniu „Kukułki” nikogo oficjalnie nie poinformowała.

Rachunek za dwuletnie hangarowanie
Eugeniusz Pieniążek został z twierdzy Maribor odstawiony na austriackie pogranicze. Tam mu poradzono, aby po prostu szedł przed siebie, przez zieloną granicę. Więc poszedł. Ostatecznie zamieszkał w Szwecji. Poprosił szwedzkiego kolegę o wzięcie fikcyjnego ślubu ze swoją żoną. Po zawarciu związku władze musiały ją, wraz z córką, wypuścić z PRL. Całą rodziną pojechali do Suboticy i po uregulowaniu rachunku za dwuletnie hangarowanie odzyskali samolot. We wrześniu 2005, w kolejną rocznicę lotu wyremontowana „Kukułka” trafiła do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Przywrócono jej pierwotną rejestrację SP-PHN.

Artykuł nie mój. Skrojony z: http://www.bielsko.biala.pl/aktualnosci/37111/wielka-ucieczka-malenkiej-kukulki-polak-potrafi

dobre
   
słabe
   
2

Najlepszy komentarz:

MowcaUmarlych wczoraj o 10:02
0  1

ciągle ten brak perspektyw towarzyszy historii Polski :D

Tropiciel
Ja tylko na chwilę :) Na blogu nowe rzeczy!
Zostawiam krótki wpis i szkic róży wiatrów przerzucony z lekka przez program graficzny, który docelowo będzie herbem Gildii Tropicieli.

https://tropiciell.blogspot.com/

" Witajcie. Tak, Tak, wiem... Trochę mnie tu nie było co? Już wszystko wam tłumaczę, bo powód zaniedbania bloga jest całkiem (przynajmniej jak dla mnie) ciekawy. Po pierwsze, to miałem chwilowy "kryzys twórczy" - wena poszła na daleką wędrówkę wgłąb mojego umysłu, znikając na jakiś czas pośród jego czeluści, jednak gdy wróciła przyniosła ze sobą ciekawy pomysł, który tak samo jak przy "Blitzie", po prostu zacząłem realizować... "

#Tropiciel #książka #fantasty #projektwdrodze #własne

dobre
   
słabe
   
0

Siema! Słuchajcie sprawa jest taka, że już od jakiegoś czasu zajmuje się pisaniem powieści z gatunku lekkiej, przyziemnej fantastyki. Jedną ukończyłem w całości - dostała już pierwszą propozycję wydawniczą, jednak nie mogłem się dogadać co do typu wydania(?), zwał jak zwał. Dzisiaj książkę wysłałem do kolejnych ośmiu wydawnictw, a nóż może się uda. Ale nie o to teraz chodzi. Jestem w trakcie pisania kolejnej powieści pt.: Tropiciel i postanowiłem założyć bloga, gdzie będę publikował chyba wszystko, co uznam za warte opublikowania. W tym na pewno fragmenty tekstów, pomysły, szkice jak i wiele więcej. Zapraszam Was zatem do przeczytania dwóch pierwszych postów i poznawania historii pewnego Tropiciela.

LINK: https://tropiciell.blogspot.com/

#własne #książka #powieść #fantasty #Tropiciel

dobre
   
słabe
   
1

Najlepszy komentarz:

ReeD 06 marca 2018 19:22
0  1

Jedna porada, przyjacielu. Uważaj na Vanity!

I Like it

dobre
   
słabe
   
0

I Like it!

dobre
   
słabe
   
0
Skąd

z daleka ;)

Z nami od

22 maja 2017 08:34

Dodanych

35

Komentarzy

71

Karma wrzut

1185

Karma komentarzy

62

Obserwowani 18

Obserwują 9