Gdy mowa o obozach koncentracyjnych kojarzą się one z tymi, które stworzyła III Rzesza. Podobne zjawiska funkcjonowały w innych państwach i nie mam tu na myśli np. Rosji Bolszewickiej czy później Związku Sowieckiego w postaci Łagrów. Warto przedstawić obozy koncentracyjne stworzone przez Imperium Brytyjskie. Wydają się być one zapomniane przez świat. Za przykład posłużą te, które funkcjonowały w Afryce Południowej na przełomie XIX/XX w.
http://wolna-polska.pl/wiadomosci/brytyjskie-obozy-koncentracyjne-afryce-poludniowej-1899-1902-patryk-plokita-2017-03

dobre
   
słabe
   
0

dobre
   
słabe
   
1

Najlepszy komentarz:

kiszony 23 marca 2017 16:57
0  1

"Najbardziej zdumiewająca jest wiedza,że atomy,które tworzą życie na ziemi,z których składa się ludzkie ciało,pokonały całą drogę od tygli wewnątrz gwiazd,gdzie lekkie pierwiastki zmieniały się w ciężkie pod wpływem ogromnego ciśnienia i temperatury.Gwiazdy, również te o wielkiej masie,były później niestabilne: rozpadły się i wybuchły,rozrzucając swe jądra po całych galaktykach. Jądra te składały się z węgla,azotu,tlenu i innych podstawowych składników życia i tworzą kolejne pokolenia układów słonecznych: gwiazd z krążącymi wokół planetami.Na tych planetach znajdują się składniki samego życia.Kiedy patrzę w nocne niebo wiem,że jesteśmy częścią wszechświata,jesteśmy we wszechświecie.Ale prawdopodobnie jeszcze ważniejsze jest,że wszechświat jest w nas.Gdy zastanawiam się bad tą prawdą,patrzę w niebo.Wielu ludzi czuje się małych we wszechświecie,ale ja czuję się wielki.Bo z tych gwiazd pochodzą moje atomy.Istnieje między nami jakieś połączenie.I tego chcemy w życiu-poczucia,że należymy do czegoś.Że mamy jakieś znaczenie.Że uczestniczymy w tym wszystkim,co dzieje się wokół nas.Właśnie tacy jesteśmy-bo żyjemy."

Historia haitańska jest burzliwa. Na wyspie przelało się morze krwi. 21 sierpnia 1791 niewolnicy zbuntowali się przeciwko francuskiej dominacji. Aby stłumić rewoltę, Napoleon Bonaparte wysłał 3 brygady polskich żołnierzy z Legionów Polskich.

Narastający bunt
W 1758 roku biali posiadacze ziemscy, z obawy przed buntem wykorzystywanych niewolników, zaczęli wprowadzać przepisy ograniczające uprawnienia innych warstw ludności, aż w końcu powstał sztywny system kastowy.
Kolejni niewolnicy uciekali z plantacji i zbierali się w większych skupiskach. François Mackandal zjednoczył rozproszone grupy, a także zbudował tajną organizację na plantacjach, by poprowadzić niewolników przeciwko białym. Lata społecznej niesprawiedliwości, zniewalania i morderczej pracy skończyły się wybuchem rebelii wśród rdzennych mieszkańców Haiti. Bunt trwał od 1751 do 1757 roku, a Mackandal został ostatecznie schwytany i spalony przez Francuzów na stosie w 1758 roku.
Kolejna próba
W 1789 Saint-Domingue (czyli późniejsze Haiti) dostarczała do Francji i Wielkiej Brytanii 60% światowej produkcji kawy i 40% światowej produkcji cukru. Jako że kolonia była najbardziej dochodową posiadłością królestwa i najbogatszą na całych Karaibach, Francuzi nie zamierzali poddać się naciskom rdzennych mieszkańców.
Pod koniec XVIII wieku Haitańczycy znów chwycili za broń. Walki nasiliły się w 1803 roku, dlatego na wyspę wysłano dodatkowe wojska francuskie wzmocnione przez część żołnierzy polskich z Legionów Dąbrowskiego.
Polscy żołnierze na Haiti
– Polskim legionistom powiedziano, że jadą bronić i wprowadzać hasła francuskiej rewolucji, utrwalać zasady wolności, równości i braterstwa – mówił Jan Zakrzewski w audycji. – Gdy przybyli na Haiti, stwierdzili, że przysłano ich, by uśmierzali walkę innych o wolność, w imię której powstały też legiony.
Część Polaków stanęła po stronie walczących o niepodległość Haitańczyków. Po serii porażek wojska francuskie zostały ewakuowane z wyspy. 1 stycznia 1804 proklamowano niepodległość Haiti. Tym samym powstało drugie po Stanach Zjednoczonych niepodległe państwo w Ameryce.
Znienawidzeni Francuzi
Wziętych do niewoli Francuzów wyrżnięto lub zaciągnięto do niewolniczej pracy. W czasie walki spalono wszystkie budynki kolonialne, by zatrzeć ślady francuskiej obecności na tych ziemiach.
Mimo to, wiele późniejszych rozwiązań ustrojowych zaczerpnięto właśnie z Francji. Pałac prezydencki również wybudowano na wzór francuskich budowli, na haitańskich monetach po dziś dzień widnieje hasło: "Wolność, równość, braterstwo".
Ludzie o niebieskich oczach
Wdzięczność rdzennej ludności wyspy wobec Polaków była dozgonna. Przez 120 lat w haitańskiej konstytucji dla każdego Polaka, który chciałby się osiedlić na dawnej francuskiej kolonii zagwarantowane było haitańskie obywatelstwo.
Na wyspie po dziś dzień mieszkają potomkowie polskich legionistów. – Na Haiti polska legenda jest wciąż żywa – podkreśla Zofia Pinchinat-Witucka, założycielka fundacji pomocy dla Haiti, Fundacji Kombit. – Garstka legionistów przeżyła żółtą febrę i masakry, ale nigdy tak niewielu nie rozsławiło imienia Polski w tak małym i odległym kraju.
Posłuchaj o potomkach polskich leginistów na Haiti.

dobre
   
słabe
   
6

Najlepszy komentarz:

lula18bog 12 kwietnia 2016 20:28
0  1

Nie miałam pojecia :o cześć Tym którzy walczą o wolność uciemiężonych!
O mnie

Przenoszę się na chmurę

Skąd

Earth

Z nami od

18 sierpnia 2013 13:43

Dodanych

91

Komentarzy

539

Karma wrzut

670

Karma komentarzy

428

Obserwowani 3

Obserwują 1