Tajemnicza kropla zimna na Północnym Atlantyku
Gdy NOAA przedstawiła swój raport na temat pierwszych ośmiu miesięcy 2015 roku, mapa świata była niemal całkowicie pokryta czerwonym kolorem, co oznacza, że większość planety odnotowała znacznie wyższe temperatury niż zwykle. Jednak w oczy rzuca się wielki obszar o ciemnoniebieskim kolorze zlokalizowany nad Północnym Atlantykiem. To oznacza, że było tam rekordowo zimno, co zaczyna poważnie niepokoić. Eksperci nie wykluczają bowiem, że Europa w najbliższych miesiącach może przeżyć coś porównywalnego z tym, z czym zmagaliśmy się tego lata.

Portal Washington Post zauważa, że odczyty temperatur są prawie na pewno zgodne z prawdą; potwierdza to zarówno NOAA, jak NASA. Klimatolodzy ostrzegają, że taka nietypowa plama nad północnym Atlantykiem mogła doprowadzić do rekordowo suchego i gorącego lata w Europie, a zimą mieszkańcy Starego Kontynentu mogą zmagać się z wyjątkowo potężnymi falami mrozów.

Eksperci teoretyzują, że zimna woda zlokalizowana na południe od Islandii może być równoznaczna ze spowolnieniem krążenia na Oceanie Atlantyckim – wynika z niedawnych badań opublikowanych na łamach Nature Climate Change. W krótkim okresie ciepłe i chłodne wody powinny ze sobą współdziałać w taki sposob, by osiągnąć określoną równowagę temperatury oceanu. Zimna, słona woda powinna przemieszczać się pod powierzchnią, a ciepła unosić wyżej. Ponadto ciepła, słona woda zwykle rusza na północ z prądem, a chłodna – na południe.

Jednak gigantyczne topnienie pokrywy lodowej w Arktyce wprowadziło dużo masy zimnej i słodkiej wody do Północnego Atlantyku, więc nie zachowuje się tak samo jak chłodna woda słona. Ta zapobiega zatopieniu, jak to zwykle bywa z zimną wodą, a świeża woda jest mniej gęsta niż słona, co może sprzyjać osłabieniu cyrkulacji.

„Fakt, że rekord ciepła planety Ziemia pokrywa się z rekordowo zimnem na północnym Atlantyku jest dość niezwykły” – podkreśla Stefan Rahmstorf, jeden z autorów badania opublikowanego w Nature Climate Change. „Istnieją mocne dowody – nie tylko z naszych badań – że jest to konsekwencja długotrwałego spadku aktywności Prądu Zatokowego (Południkowa Wsteczna Cyrkulacja Atlantyku), w odpowiedzi na globalne ocieplenie”.

Rahmstorf nie spodziewa się, by ten zimny obszar trwał w nieskończoność, aczkolwiek aktywność AMOC będzie spadać. „To może sugerować bardzo solidne zimy oraz upalne lata w Europie, a przede wszystkim klęski suszy” – dodał.

(informacja bezwstydnie podp***dolona z http://krolowa-superstar.blog.pl/2015/09/29/tajemnicza-kropla-zimna-na-polnocnym-atlantyku-przeraza-naukowcow-przed-nami-superzima/)

dobre
   
słabe
   
6

Najlepszy komentarz:

Kukimonster 11 grudnia 2015 09:02
0  1

"Post zauważa, że odczyty temperatur są prawie na pewno zgodne z prawdą" taaak brzmi wiarygodnie

O mnie

Dzień dobry. Nie oceniam Cie. Wciąż muszę iść we wszystkie strony jednocześnie. Nie wymagam zrozumienia, a jedynie szczerości...

Skąd

Pola, łąki, górki, a czasem lasy... Teraz często można mnie spotkać pod dachem otoczonego elektroniką i metalem.

Z nami od

03 sierpnia 2012 07:39

Dodanych

116

Komentarzy

689

Karma wrzut

802

Karma komentarzy

314

Obserwowani 9

Obserwują 3