• Oczka

    41 fabianos2 fabianos2 SFW    link    08 września 2019 10:32     61222

dobre
   
słabe
   
3

Najlepszy komentarz:

bajt3l ponad tydzień temu, 08 września 12:17
0  4

Pszczółka
#własne
Z ogrodu botanicznego w Poznaniu

dobre
   
słabe
   
1

Dzień dobry! :D
I miłego dnia!
#własne

dobre
   
słabe
   
1

Najlepszy komentarz:

natt1488 swój ziom 4 godziny temu
0  3


Pozdrawiam :D

Co widzisz?
#wlasne
Wyobraź sobie, że lecisz samolotem, śpisz. Nagle budzi Cię wrzask ludzi i wszyscy patrzą przez okno. Spogladasz, a tam anioł napierdala się z jakimś potworem.

Tak na prawdę to zdjęcie topa na sreberku, które odbija światło lampy. Fotkę strzeliłem mikroskopem zrobionym z telefonu. Wystarczy na obiektyw waszego smartphona nałożyć kropelke wody i odpalić aparat. Świetna zabawa i ciekawe doświadczenie ;)

dobre
   
słabe
   
8

Najlepszy komentarz:

three6madzia 28 sierpnia 2018 20:16
0  4

Pierwsze skojarzenie.. jakaś piękna mgławica :D

Uodpornij się na manipulacje!
Czołem Ujarańcy! Jak zapewne jesteście świadomi, na każdym kroku naszego życia manipulujemy, lub jesteśmy manipulowani. Od oglądania wystąpień poszczególnych partii politycznych, przez zakup pralki w sklepie, aż po zwyczajne rozmowy z wybranymi osobami. Obserwując społeczeństwo łatwo idzie zauważyć, że zdecydowana większość nie jest świadoma bycia podanym na wszelkiego rodzaju sugestie. Niestety żaden system edukacji nie nauczy Cie jak rozpoznać manipulacje, ponieważ dla wygody lepiej jest tworzyć konformistyczne społeczeństwo, które przyjmie wszystko co im się powie. W tej wrzucie opiszę krótko pięć najważniejszych zasad, które pomogą wam w porę trafnie zdiagnozować manipulacje, bądź też ułatwić randomowe konwersacje. Zaczynamy!

Upodobanie - Lepszy wpływ mają na nas osoby, które znamy i które lubimy. Pewne cechy i zachowania, które można bez wysiłku kontrolować, wpływają na siłę naszej sympatii do innych i są to: podobny ubiór, zachowanie, pochodzenie, zainteresowania. Idąc dalej - atrakcyjność fizyczna, która jest wykorzystywana w reklamach. Kojarzymy piękne, półnagie kobiety np. z samochodami, czy markami odzieżowymi. Przyjemne doznania z obrazów seksualnych pomagają nam podjąć decyzję.

Wzajemność - Jest to jedna z zasad, którą wielu psychologów uważa za wrodzoną. Dla każdego z nas ktoś kiedyś coś zrobił, od tak. Pożyczył coś, dał prezent lub w czymś pomógł. Za każdym razem czułeś wtedy potrzebę odwzajemnienia, w dodatku im szybciej, tym lepiej. Patrząc na to z drugiej strony, kiedy Ty obdarujesz kogoś pomocną dłonią bądź upominkiem, odczuwasz bardzo przyjemną satysfakcję, którą można nazwać oczekiwaniem na odpłatę. W wielu przypadkach jednak nie chcemy odpłaty, bo dużo większą radość przynoszą nam takie gesty bez zobowiązań. Bardzo często zasadą wzajemności posługują się wszelkiego rodzaju sekty. Pomagają i obdarowują swoje ofiary, które później z wdzięczności poświęcają im siebie.

‎Konsekwencja i zaangażowanie - Najprościej tutaj powiedzieć, że jeśli poświęcamy jakiemuś przekonaniu dużo czasu, bądź nadamy fundamentów (często fałszywych) podtrzymujących te przekonanie, to trudniej nam będzie z niego zrezygnować. Nawet w obliczu obiektywych dowodów będziemy trwać przy swoim. Weźmy na przykład "ideę płaskiej Ziemi" gdzie widać, jak technika, o której piszę, wpływa nie tylko na pojedyncze osoby, a na całe społeczeństwa. Przykład, na którym przedstawia ową zasadę Cialdini, opiera się na kupnie samochodu: kiedy zostaniemy przekonani do zakupu, mając solidne fundamenty tej decyzji, łatwiej będzie nam jeden z nich wyeliminować. Zawsze eliminowana jest niska cena, która zazwyczaj przyciągała nas do tego produktu. Dla rozjasnienia dodaje grafikę pomocniczą.

Uodpornij się na manipulacje!

Autorytet - Jest najbardziej destrukcyjnm elementem manipulacji. Dowodzi temu eksperyment Milgrama, który w skrócie polegał na aplikowaniu aktorom przez uczestników kolejnych dawek elektrowstrząsów, za zgodą "autorytetu" przy czym ostatni był śmiertelny (odsyłam do całego eksperymentu: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Eksperyment_Milgrama). 80% uczestników doszło do etapu aplikowania agonalnej dawki, przy której aktor błagał o pomoc. Ostatnią i śmiertelną dawkę szoku elektrycznego zadało, i teraz UWAGA... aż 65% uczestników. Nieprawdopodobne jest, jak duży wpływ na nasze decyzje ma autorytet. Dodając do tego kilka innych technik manipulacji, mamy odpowiedź na pytanie dlaczego Niemcy byli skłonni do tak niehumanitarnych zachowań.

Niedobór - Wyobraźmy sobie, że idziemy kupić telewizor. Znaleźliśmy taki, który spełnia nasze oczekiwania, ale musimy się zastanowić i przeanalizować zakup na spokojnie, bo jednak wydajemy na niego sporo pieniędzy. Obeznany sprzedawca zaraz nam uświadomi, że na stanie został ostatni, oraz że jest to specjalny i porządany model. Skłoni nas to do podjęcia szybszej decyzji. Łatwo też zauważyć to na podstawie dostępności materiałów. Złoto, diament czy uran są zdecydowanie droższe niż żelazo, krzem czy ołów, ponieważ (nie biorąc pod uwagę zastosowania) jest ich mniej.

Zagłębiając się w ten temat, można było by dołożyć wiele punktów. Mam nadzieję, że ten krótki artykuł pomoże wam podejmować decyzje bardziej świadomie. Mam jeszcze wiele pomysłów na podobne wrzuty, więc jeśli się spodoba, to chętnie będę się nimi z wami dzielił. Pozdro!

dobre
   
słabe
   
6

Najlepszy komentarz:

Rooster4lIfe 15 lutego 2018 16:29
0  2

I to jest artykuł na miare naszych czasow.

Kiedys wpadlem do sklepu po wlasnie jakis telewizor, zaraz "Pan" sprzedawca ( ktory oczywiscie ma prowizje od sprzedazy) poinformowal mnie ze taki jak chce to juz w ogole modny nie jest, kiepski obraz, dzwiek, no totalny syf. A na taki telewizor jaki mi zaproponowal to potrzebuje wysokiej klasy listwe przepięciową...

No oczywiscie ze telewizor stać nie moze, bo dzieci, koty i inne pierdoly dlatego potrzebuje ICH wysokiej jakosci uchwyt nascienny, lepszego nie ma!

i tak z telewizora za 1,5k zrobilo sie 2,8k.

Powiem szczerze, wtedy... bym to kupił, bylem na tak, omamiony, ogłupiony...zwal jak zwal

Dobrze ze w pewnym momencie usłyszałem jak moj "Pan sprzedawca" chwali sie ze wepchał ( wlasnie mi) jedno z drozszych ustrojstw w tym sklepie ktore w ogole nie chcialo zejsc...

W tym momemncie wyszedlem, ale gdyby nie to pewnie dzisiaj by stał , znaczy wisial na scianie. Od tamego momentu nie rozmawiam z żadnym sprzedawca w sklepie i dziękuje za doradztwo.

Ankieta

dobre
   
słabe
   
1
Skąd

Atlantyda

Z nami od

21 grudnia 2013 13:00

Dodanych

39

Komentarzy

185

Karma wrzut

710

Karma komentarzy

198

Obserwowani 70

Obserwują 4