VM-T Atlant
Dziś na tapecie jeden z ciekawszych sowieckich samolotów VM-T Atlant.
Oficjalnym dekretem z lutego 77r. postanowiono zbudować samolot zdolny do transportu części rakiet czy promów na znaczne odległości. W przypadku tak delikatnych konstrukcji transport morski czy lądowy odpadał.

VM-T Atlant
Jako że projekt Rusłana był w fazie zaawansowanej, Buran również a projekt AN-225 w fazach projektowych postanowiono poszukać rozwiązania doraźnego. Biuro Myasishche zaproponowało modyfikacje bombowca M-4 i przemianowaniu go na 3M-T. Odrzucono min modyfikacje Iła-76 czy dwóch Mi-26. Głównymi zmianami było przeprojektowanie części ogonowej na podwójną.

VM-T Atlant
Samolot wymagał ogromu prac aerodynamicznych ze względu na nieprzygotowanie do transportu ładunków na kadłubie.

VM-T Atlant
Wytypowano 3 samoloty do modyfikacji na wersje transportową 9301402, 9301502, 9301504. Pracę rozpoczęto w 1978 a zakończono w 1979. Po śmierci Vladimira Miassichtcheva przemianowano samolot na VM-T(na cześć konstruktora) Atalnt (na cześć greckiego boga co miało symbolizować jego udźwig).

VM-T Atlant
Ostatnie prace wykonano w zakładach Zhukovskiy w okolicach lotniska. Po 18 miesiącach samolot był gotowy do startu. 29 kwietnia 1981 wykonał pierwszy lot bez ładunku, a z ładunkiem 6 stycznia 1982 którym był zbiornik rakiety Energia.


Pierwszy lot promem Burana (45,3t) miał miejsce 1 marca 1983 r. Stabilizator pionowy i wiele instrumentów zostało usuniętych, aby nie przekroczyć obciążenia 50t. Buran przybył na Bajkonur 23 Marca 1988. Ale w odległości 300 km od kosmodromu wyciek paliwa zmusił załogę do wyłączenia silnika 2 w celu zmniejszenia możliwości pożaru. Niedługo przed przybyciem na lotnisko Yubileynyy obwody generatora przestały działać pozostawiając jedynie baterie prądu stałego jako jedyne źródło energii elektrycznej. Na szczęście podwozia były już rozstawione, ale klapy nie były i nie mogły zostać przedłużone. Na koniec silnik 1 również zapłonął i powinien zostać wyłączony. Sytuacja była naprawdę katastrofalna, samolot wylądował z prędkością myśliwca. Na szczęście piloci wylądowali.

VM-T Atlant
VM-T atlant poleciał ponad 150 razy do Bajkonuru, aby dostarczyć różnego rodzaju elementy do programu Buran-Energia. Lot Energii-Ployus (o którym w innym poście) w 1987 roku i lot Energia-Buran (o którym pisałem) w 1988 roku nie mógł odbyć się bez tych starych samolotów bombowych z lat 60-tych.

VM-T Atlant
W tym czasie Antonow zakończył rozwój i testy Mriya, ale było już za późno, Buran już latał. Główny inżynier projektu AN-225 nawet zdyskredytował VM-T. W 1992 r. Myasishchev OKB rozpoczął opracowywanie wielostopniowego systemu startu kosmicznego Demonstrator opartego na VM-T jako wspólnym wysiłku z Tsagi (Żukowski) i producentem NPO Saturn (silniki). Samolot miał nosić sub-orbitalny pojazd startowy napędzany dwoma silnikami rakietowymi kriogenicznymi paliwa D-57.
Inne projekty miały wykorzystywać VM-T jako platformę startową dla naddźwiękowego drona lub testowego silnika. VM-T nie był ponownie wykorzystywany od końca lat 80., a projekty konwersji z początku lat 90. doprowadziły do ​​niczego.

VM-T Atlant
Wszystkie 3 samoloty można oglądać do dziś. Pierwszy w Moskwie z muzeum Monino, drugi na lotnisku Żukowskiego a trzeci w Ryazaniu.

dobre
   
słabe
   
0


Killing Joke

Killing Joke

Killing Joke
Skończony projekt okładki komiksu Killing Joke na drewnie.

dobre
   
słabe
   
6

Antonov 225 Mriya
Dziś chciałem przybliżyć największy i najcięższy samolot w historii czyli An 225.

Antonov 225 Mriya
Jako że samolot VM-T "Atlant" mógł transportować ładunki do 50t postanowiono opracować samolot jeszcze większy do prac wokół kosmodromu Bajkonur. Miał on transportować min. z Moskwy orbiter Buran czy elementy rakiet np. Energia.

Antonov 225 Mriya
Biuro Antonova postanowiło powiększyć obecnie produkowany An 124 Rusłan do 6 silników i ładowności 250t. Wydłużono kadłub o 14.9m i zmieniono usterzenie ogonowe na podwójne. Wymusiło to zadanie samolotu. Miał on na swoim grzbiecie transportować Burana i pojedynczy ster nie spełniałby swojego zadania.

Antonov 225 Mriya
Pierwszy lot odbył się 21 grudnia 1988 r. 22 marca 1989 roku podczas trzygodzinnego lotu ustanowił 106 rekordów świata. Następny lot przetransportował Burana do Le Bourget (Francja) w 1989 r.

Antonov 225 Mriya
Ładowność wynosi 250 ton (początkowo 225 ton) jednak w 2004 osiągnięto 274 tony, ma 84m długości (dłuższy od pierwszego lotu w hisotrii), 88,4m szerokości i 18,1m wysokości. Przez 8 lat przeleżał on w kącie instytutu badawczego, robiąc za swoistego “dawcę” podzespołów dla innych maszyn. Po kilku latach, gdy pojawiło się zapotrzebowanie na przewożenie jeszcze większych towarów, zdecydowano się na przywrócenie życia rdzewiejącemu “trupowi” i stopniowej jego rekonstrukcji.

Antonov 225 Mriya
W latach 80 zaczęła powstawać druga maszyna którą ukończono w około połowie. Kadłub do dziś stoi przy fabryce i czeka na inwestora. Prace zostały wstrzymane w 1994r. Koszt przywrócenia jej do lotu szacuje się na 230 milionów euro. Ostatnio mówi się o inwestycji w drugiego An przez Chińczyków. Szacunkowy koszt uruchomienia produkcji Mriji w Chinach wynosi 3–4 mld dolarów. Samolot ma być wyposażony w pojedynczy ogon gdyż podwójny nie jest już potrzebny jak i tylni luk załadunkowy.

Antonov 225 Mriya
Samolot miał być również użyty do transportu promu MAKS jako platforma startowa w powietrzu.

Antonov 225 Mriya
Mriya nie jest tak naprawdę opłacalna, jest używany tylko wtedy, gdy ładunek jest zbyt duży, aby umieścić go w An-124. W rzeczywistości bardziej ekonomiczne jest użycie dwóch Rusłanów niż Mriya. Ale Mriya jest technologiczną wizytówką tej firmy, a każdy jej ruch przychodzi z artykułami w lokalnej prasie.

Antonov 225 Mriya
Planowano inne warianty i modyfikacje An 225:
An-225-100: Nowa nazwa dla An-225 po modernizacji w 2000 roku ze zaktualizowanym sprzętem komunikacyjnym, sprzętem nawigacyjnym, systemem unikania kolizji i funkcjami redukcji szumów do użytku jako ciężki transport komercyjny.
An-325: Propozycja dla powiększonego wariantu An-225 z dodatkowym silnikiem zamontowanym na każdym wewnętrznym słupie i zdolnym do przenoszenia zwiększonej ładowności, zaproponowana głównie jako możliwa platforma startowa dla rosyjskich lub zagranicznych pojazdów kosmicznych. (nie zbudowany).

Antonov 225 Mriya
Sam samolot można spotkać czasem na niebie jednak najłatwiej z bliska jest pojechać na pokazy Aviasvit od 9 do 12 października 2018r. być może będzie na płycie lotniska lub w powietrzu.

dobre
   
słabe
   
1

Buran - historia
Tak jak obiecałem post o Buranie

Buran - historia
Skąd w ogóle wziął sie pomysł na Burana? Otóż w USA w latach 60 i 70 pojawił się pomysł użycia broni w kosmosie np budując bombowce mogące osiągnąć pułap kosmiczny lub wynosząc broń na orbitę. W roku 76r. Centralny Komitet Komunistycznej Partii ZSRR zarzucił inicjatywę budowy takiej broni. Budowę powierzono NPO Energia. Opracowano projekty dwóch statków, jeden do transportowania bomb w tzw. kasecie (5 małych statków z bombami nuklearnymi) i drugi projekt z systemem rakiet i laserów.

Buran - historia
Jako że koniec lat 70 i początek 80 to trudny okres dla ZSRR cały projekt w wyniku cięć budżetu chylił sie ku upadkowi. Widoczne powyżej elementy Buranów konstruowano w Moskwie.

Buran - historia
Postanowiono jednak że budowa jednego egzemplarza o nazwie "Buran" zostanie dokończona i wysłana samolotem AN 225 do Bajkonuru skąd zostanie wystrzelona w kosmos w locie bezzałogowym. I tu ujawnia się jedna z różnic względem programu amerykańskiego. Buran mógł polecieć w lot bezzałogowy (w tamtym stadium nie posiadał aparatury do podtrzymywania życia) i wylądować całkowicie automatycznie.

Buran - historia
Buran wylądował w Bajkonurze i został umiejscowiony na rakiecie Energia. Kolejną różnicą wartą odnotowania jest to że Buran mógł być transportowany w pozycji poziomej np na samolocie i duży szybciej na platformę startową przez wewnętrzną kolej. 15 listopada 1988 odbył się pierwszy i jedyny lot rosyjskiego programu wahadłowców. Buran 1.01 odbył bezzałogowy lot na orbicie, po której okrążył Ziemię dwukrotnie, po czym automatycznie wylądował na kosmodromie. Lot zakończył się pełnym sukcesem.

Buran - historia
Gleb Łozino-Łozinski czyli konstruktor wahadłowca chciał tym lotem pokazać że całość projektu nie poszła na marne. Lot miałbyć też sukcesem propagandowym jednak w tamtym czasie miał znikome znaczenie. Ostatecznie projekt wstrzymano a program zamknięto w roku 1993.

Buran - historia
Powyżej lądujący Buran a obok niego (jeśli sie nie mylę) Mig-25 czyli kolejna bardzo ciekawa konstrukcja ZSRR. Pierwszy lot w Buranie trwał 205 minut i zakończył się pomyślnym lądowaniem na specjalnie zaprojektowanym pasie lądowania, o długości 5 km i szerokości 80 metrów

Buran - historia
Warto wspomnieć o tym że Buran nie był budowany jako system a jako ładunek wynoszący podobnie jak rakieta Energia nie była budowana tylko dla Burana-miała wynosić ładunki do 80 ton. Planowano również budowę rakiety dla większych ładunków do 200 ton czy lotów księżycowych.

Specjalnie dla Burana zbudowano największy samolot transportowy czyli An225. Jednakże Sowieci potrzebowali samolotu zdolnego przewozić na grzbiecie często większe elementy min rakiet czy samego Burana. Dlatego zdecydowano się na budowę samolotu stricte do takich zadań. Być może w kolejnym poście przybliżę i jego konstrukcję

Buran - historia
Sam prom i samolot Mrija miał okazję zobaczyć Paryż na Międzynarodowych Pokazach w roku 1988.

Buran - historia
Tutaj w pełni skompletowany zestaw rakiety Energia razem z wahadłowcem Buran w hali N-1/Energia w kosmodromie Bajkonur.

Buran - historia
Od swojego startu wahadłowiec o nazwie własnej "Buran" czyli jedyny ukończony w 100% razem z rakietą znajdował się w hali. W roku 2002 przy pracach budowlanych na dachu hali najprawdopodobniej montażu anten które przekraczały obciążenie dachu cały runął na rakietę i wahadłowiec. Całość została doszczętnie zniszczona a przy katastrofie zginęło 8 osób.

Buran - historia
Jednakże w innej hali znajdują się dwa bliźniacze Burany. Jeden o nazwie własnej "Pticzka" ukończony w około 98% i drugi OK-MT orbiter testowy używany do opracowań technicznych i modelowych. Oba są własnością albo Kazachstanu albo firmy Energia, wersji jest kilka. Wstęp do wnętrza jest zabroniony turystom jednakże co jakiś czas znajdują się ekipy śmiałków które nocą przez pustynie dostają się do budynku i podziwiają oba wahadłowce z bliska. Budynek znajduje się przy samym płocie jednej z części kosmodromu dlatego wejście do niego jest dosyć łatwe. Oczywiście budynek jest mocno pilnowany ze względu na coraz częstsze wizyty gości. Jeden o nazwie własnej "Bajkał" znajduje się w Instytucie Badań Lotniczych im. Gromowa w mieście Żukowskij. Model OK-GLI wykonał 9 testowych kołowań i 25 lotów w atmosferze. Wykupiony przez Technik-Museum Speyer, przetransportowany do Niemiec w 2008. OK-TVA znajduje się w Ogólnorosyjskim Centrum Wystawowym w Moskwie.

Buran - historia
Buran budowany był bez jakiegokolwiek silnika rakietowego co pozwoliło powiększyć luk transportowy względem programu STS dzięki temu ładowność wzrosła o 5 ton względem 25 ton programu STS. Jednakże przewidziano montowanie silników odrzutowych do łatwiejszego lądowania gdyż konkurencyjny STS w fazie lądowania zachowywał się jak szybowiec, dzięki silnikom lądowanie miało być łatwiejsze dla załogi jak i komputera. Sama rakieta budowana była z myślą o ponowny użyciu jednak ta wersja nigdy nie powstała.

Buran - historia
Kosmiczna stacja bojowa z Buranami. 18 sierpnia 83 roku Iury Andropow zatrzymał rozwój bojowej stacji "Skif-DM" jednakże jako że projekt amerykański kontynuowano ostatecznie Skif rozwijano dalej. 15 maja 1987 r. Stacja "Skif-DM" o wadze 80 t została wysłana w kosmos przez rakietę Energia LV ale w wyniku awarii układu napędowego ląduje w morzu.

Buran - historia
Oczywiście nie zapominano o użyciu go np do zaopatrzenia stacji "Mir" czyli pierwszej stacji kosmicznej na orbicie. Buran miał wynosić 30 ton a zabierać ze sobą spowrotem 20 ton. Planowano również montaż anten, paneli słonecznych, teleskopu antenowego KPT-30 czy różnych badań naukowych.

Buran - historia
Sam projekt uważam za arcy ciekawy, niestety przez rozpoczęcie prac w tak późnym okresie i problemów finansowych ZSRR projekt dość szybko upadł. Sam wahadłowiec jest bliźniaczo podobny do amerykańskich jednakże jest w nim dużo różnic które przedstawiłem powyżej. Kolejnymi sa np płytki ceramiczne. Radzieccy inżynierowie uważali swój sposób za bardziej wydajny. Buran nie posiada charakterystycznego, ciemnoszarego fragmentu osłony umieszczonego na dziobie, złożonego z płytek kompozytowych na bazie włókien węglowych i grafitu. Samo podobieństwo zewnętrzne tłumaczy się podobnymi założeniami aerodynamicznymi lub też użyciem przez Rosjan wczesnych zdjęć lub rysunków kadłuba pojazdu amerykańskiego.

Buran - historia
Silniki manewrowe Burana używane na orbicie używają jako paliwa nafty lotniczej i tlenu, silniki orbitera STS działają na bardziej toksyczne monometylohydrazyne i czterotlenek azotu. Co więcej, silniki manewrowe Burana są wydajniejsze mając ciąg 180 kN wobec 55 kN promu NASA. Poniżej jeszcze kilka zdjęć rakiety Energia i Burana.

Buran - historia

Buran - historia

Buran - historia

Buran - historia

Buran - historia

Buran - historia

Buran - historia

dobre
   
słabe
   
11

Najlepszy komentarz:

rosoli 13 stycznia 2018 11:58
0  1

Wrzutka bardzo ciekawa, zwracam tylko uwagę literówkę An 224 oraz sprzeczności typu: "Buran budowany był bez jakiegokolwiek silnika rakietowego co pozwoliło powiększyć o 5 ton luk transportowy względem programu STS co dawało 30 ton powierzchni."
O 5 ton zwiększono udźwig co dawało 30 ton ładunku ( możliwość jego wynoszenia na niską orbitę okołoziemską). Powierzchnię mierzymy w innych jednostkach:).
Pozdrawiam.

  • Buran

    119 hedszot HedSzot Wiedza    link    11 stycznia 2018 07:55     74492

Buran
Jeśli by było zainteresowanie chętnie dziergnę o tym większą wstawkę a także o innych sowieckich projektach pochodnych Buranowi.

dobre
   
słabe
   
11

Najlepszy komentarz:

mikson 11 stycznia 2018 10:04
0  11

sie pytasz .... pisz!

Hawker Hurricane

dobre
   
słabe
   
0

  • Iskry

    19 hedszot HedSzot Militaria    link    01 września 2017 21:15     29342

Iskry
Polskie Iskry na Air Show Radom 2017

dobre
   
słabe
   
1

  • Su-22

    18 hedszot HedSzot Militaria    link    01 września 2017 15:07     42201

Su-22
Air Show Radom 2017

dobre
   
słabe
   
1

Broń ręczna II wojny
Pocisk z karabinu PPanc wz.35 Ur - skuteczność przebicia pancerza ze 100m to około 35mm pod kątem 90stopnii
Stg 44 - pierwszy automat na nabój pośredni 7.92x33, protoplasta dzisiejszych karabinów
Mp40 - niemiecki pistolet maszynowy głównie używany przez wyższe rangą oddziały
Sten - brytyjski pistolet maszynowy z magazynkiem bocznym, używany przez AK czy Powstańców, zmodyfikowana wersja powstańcza nazywała się Błyskawica i miała tradycyjny magazynek
Pocisku z armaty niestety nie kojarzę zbyt wsłuchałem się w dyskusje i opowieści o tej broni.
Broń znalezione przy remontach domów z pełnymi magazynkami, często z całymi skrzynkami które w momencie znalezienia mogły spokojnie strzelać z powodu dobrego zabezpieczenia smarami i materiałem.

Broń ręczna II wojny
Kar98r - podstawowa broń armii niemieckiej w czasie II wojny światowej
PPSz - popularny radziecki pistolet maszynowy z II wojny światowej, magazynek bębenkowy 71szt,a łukowy 35szt amunicji
Polski pistolet Vis wz.35 - według niektórych źródeł jeden z najlepszych pistoletów w historii, produkowany do końca wojny, wzorowany na słynnym Colcie1911, produkowany w uproszczonej formie dla armii niemieckiej
Butelka z listem - największa ciekawostka, w środku znajduje się list dowódcy obrony Wizny który ze względu na zniszczenie papieru nie może być odczytany i spoczywa w butelce.
Jeśli się nie mylę ostatnie to dwa polskie bagnety wz.28/29

Broń ręczna II wojny
MG34 - jedna z najgroźniejszych bronii maszynowych używana przez Wehrmacht i wojska Imperium z uniwersum Star Wars. Produkowany od 35r. stopniowo zastępowany przez MG42 ze względu na łatwiejszą budowę. Używany do końca wojny w pojazdach wojskowych ze względu na kształt lufy.

Broń ręczna II wojny
Obozowisko niemieckie, w tle Kar98r i granaty Stielhandgranate

Broń ręczna II wojny
8 cm Granatwerfer 34 - klasyfikowany jako ciężki, z czasem wprowadzenia 12cm od 44 wymieniany na większy kaliber.

Broń ręczna II wojny
Kolejna PPSz, tutaj na miejscu obozowiska kozaków dońskich.

Broń ręczna II wojny
Lee-Enfield - podstawowa broń armii brytyjskiej do 55r.
Bren - RKM używany przez wojsko brytyjskie do lat 90, rozwojowa odmiana Czechosłowackiego ZB vz. 26.

Broń ręczna II wojny
Ręczny granatnik ppanc. Piat, bezodrzutowa broń dzięki czemu mogła być stosowana w ciasnych pomieszczeniach. Z bliskiej odległości bezproblemowo radził sobie z czołgami Pzkpfw V.
Lanchester - brytyjski pistolet maszynowy, używany przez Admiralicje brytyjską. Wzorwany na niemieckim Mp18.

Broń ręczna II wojny
Leichter Granatwerfer 36 (5cm) - lekki niemiecki granatnik

Broń ręczna II wojny
Maxim wz. 1910 - ciężki karabin maszynowy używany min przez NKWD do zwalczania dezerterów.
DP - RKM używany przez wojska radzieckie, magazynek talerzowy na 47/49 naboi

Broń ręczna II wojny
Karabin Mosin wz. 1891 - podstawowy karabin żołnierza radzieckiego i osobiście moja ulubiona broń II wojny obok Stg44

Broń ręczna II wojny
PPS - końcowowojenny radziecki pistolet maszynowy

Broń ręczna II wojny
Rewolwer Nagant tak jak wskazuje tabliczka pod bronią.

Broń ręczna II wojny
Czym byłaby armia bez mechanizacji, Radomskie rowery wojenne.

dobre
   
słabe
   
8

Najlepszy komentarz:

wiewla 26 października 2016 14:19
0  1

Lepiej nich kolega napisze gdzie taka ładna ekspozycja to może się ktoś wybierze.

Polska Myśl Wojskowa
Ciągnik Artyleryjski C2P

Polska Myśl Wojskowa
Tankietka TK3

Polska Myśl Wojskowa
Tankietka TKS

Polska Myśl Wojskowa
Armata PPanc Bosfor 37mm

Polska Myśl Wojskowa
Armata PPanc Bosfor 37mm

Polska Myśl Wojskowa
Wóz pancerny wz.34

Polska Myśl Wojskowa
Tankietka TKS

Polska Myśl Wojskowa
Odbudowa tankietki TKS-D

Polska Myśl Wojskowa
Wodnolot Lublin R.VIII

dobre
   
słabe
   
5

Najlepszy komentarz:

terence 23 października 2016 02:01
0  3

armata Ppanc Boforsa
Skąd

Lublin

Z nami od

16 maja 2015 19:26

Dodanych

35

Komentarzy

121

Karma wrzut

774

Karma komentarzy

66

Obserwowani 5

Obserwują 4