co ja tu robię

   
   
2

Najlepszy komentarz:

monkey tydzień temu, 06 sierpnia 22:20
0  1

Wzbogacasz gatunkowo faunę wodną? :D

Czy można spać z otwartym jednym okiem?

Zastanawialiście się czasem jak podczas trwających czasem wiele tygodni lotów migracyjnych śpią ptaki? Albo jak śpią delfiny, które do życia potrzebują powietrza atmosferycznego?

Odpowiedzią jest USWS, czyli jednopółkulowy sen wolnofalowy. Niektóre zwierzęta mogą spać z jednym okiem otwartym, chociaż nie dotyczy to ludzi. Zdolność do takiego snu posiadają ptaki, ssaki morskie oraz niektóre gady. Podczas tego stanu jedna półkula mózgu jest pogrążona we śnie nREM, a oko leżące do niej naprzeciwlegle jest zamknięte. Analogicznie jedna z półkul jest aktywna, co pozwala zachować przytomność, a oczko do niej podłączone obserwuje świat.
Dzięki takiej zdolności ptaki w sezonie migracyjnym mogą zachować ciągłość lotu, bez potrzeby lądowania i ucinania sobie drzemki. To tłumaczy dlaczego Jerzykom udaje się latać bez przerwy nawet przez 3 lata (kopulują, jedzą, piją krople deszczu w locie).
Spanie z otwartym jednym okiem przydaje się również ptakom zagrożonym przez drapieżniki. U krzyżówek można zaobserwować tak zwany "Group edge effect". Zjawisko to polega na utrzymywaniu ścisłego szyku, kaczki ze skraju grupy mają otwarte zewnętrzne oko, którym obserwują otoczenie w poszukiwaniu zagrożeń. Kaczki ze środka smacznie śpią zażywając zwyczajnego snu nREM. Po pewnym czasie następuje zmiana warty, a kaczki ze skrajnych stron zamieniają się miejscami lub wędrują do środka, aby udać się na zasłużony odpoczynek.
Jak wiadomo ssaki wodne muszą czasem wypłynąć i zaczerpnąć powietrza. W przeciwnym razie utopią się. Zdolność do USWS pozwala im spać oraz poruszać się aby mogły swobodnie oddychać. U waleni (w tym u delfinów) obserwuje się standardową wersję "Group edge effect", ale i również jej odwróconą formę. Z uwagi na brak zagrożeń ze strony drapieżników, otwarte oko obserwuje nie otoczenie, ale członków stada co prawdopodobnie ma na celu utrzymanie komunikacji pomiędzy osobnikami.
Jednymi z przedstawicieli gadów, które posiadają zdolność USWS są krokodyle.
W naturalnym środowisku wykorzystują tą zdolność prawdopodobnie do obserwacji otoczenia w celu zdobycia pokarmu oraz (jak wykazały badania na krokodylach w niewoli) na obserwacji potencjalnego zagrożenia.
Jak widać, ewolucja wyposażyła zwierzęta w bardzo ciekawy mechanizm już u wspólnego gadziego przodka. USWS, czy inaczej sen unihemisferyczny jest mniej wydajny od standardowego snu nREM, ale często pomaga przetrwać w środowisku pełnym zagrożeń.

To moja pierwsza "naukowa" wrzutka. Czekam na krytykę oraz uwagi dotyczące formy. Pozdro kochane ujarańce. ;)

   
   
2

Najlepszy komentarz:

zelus 4 godziny temu
0  1

prosto, krótko, ciekawie, na temat dla mnie spoko
chociaż dodawaj źródła

   
   
7

Najlepszy komentarz:

paxon202123 10 marca 2014 16:35
0  0

CIekawe to !

kacper905 10 marca 2014 18:38
0  1

@paxon202123: polecam Billa Hicksa :) oraz polecam grzyby :)

paxon202123 11 marca 2014 12:18
0  0

@kacper905: Polecasz ? coś wiecej na ten temat ? bo nie ukrywam zaciekawilo mnie to :D

palikutas 11 marca 2014 13:55
0  0

@paxon202123: Jeśli chodzi o Billa Hicksa to wpisz w ytubie a zaleje cię może filmików z jego występami. Jeśli chodzi o grzyby to tu już trochę trudniej, ale rosną dziko w Polsce, trzeba wiedzieć tylko gdzie.

kacper905 11 marca 2014 15:18
0  1

@paxon202123: zależy o co chodzi :) polecam sprawdzić występy Billa na YT, niedawno wyszedł pełnometrażowy film o nim, taka biografia-wspomnienia znajomych, gorąco polecam, mało jest tak dobrze zrealizowanych filmów o nim, masa wyrywków z występów, ogóle po obejrzeniu na pewno go polubisz :) "american the bill hicks story" tak się nazywa film, jak poszukasz to znajdziesz online z polskimi napisami.
Jeśli chodzi o grzybki :) co tu dużo mówić, są to święte owoce naszej planety :) po zjedzeniu nich doświadczasz czegoś co nazywa się doświadczeniem psychodelicznym, polecam się zapoznać z tematem tutaj wykład


http://www.youtube.com/watch?v=4CMVQld_1Qs :) oczywiście to nie konieczność, to sugestia.

http://www.youtube.com/watch?v=csuLXodaS7Q polecam też ten filmik który nakreśli Ci ten temat :) w polsce rosną Łysiczki Lancetowate :) mają niezłego kopa, ich zdjęcia znajdziesz chociażby na moim profilu :) można też hodować inne gatunki grzybów, takie z cieplejszych rejonów świata, są strony które oferują zarodniki nawet za darmo :)

paxon202123 11 marca 2014 16:11
0  2

@kacper905: Wieeeelkie dzieki kolego ! :) Wczoraj wieczorem wprzysiadlem troszkę na YT i poogladalem kilka filmikow z nim i naprawde zafascynowal mnie mocno !

Co do grzybów to mialem z nimi do czynienia ale nigdy nie brałem, jakos w pewnym sensie sie balem :)
Ale mimo to dzieki za objaśnienie temaciku, peace !
O mnie

۞ jestem tu tylko przelotem ۞

Z nami od

30 stycznia 2012 16:22

Dodanych

16

Komentarzy

948

Karma wrzut

157

Karma komentarzy

564

Obserwowani 7

Obserwują 7