Czy można spać z otwartym jednym okiem?
Zastanawialiście się czasem jak podczas trwających czasem wiele tygodni lotów migracyjnych śpią ptaki? Albo jak śpią delfiny, które do życia potrzebują powietrza atmosferycznego?

Odpowiedzią jest USWS, czyli jednopółkulowy sen wolnofalowy. Niektóre zwierzęta mogą spać z jednym okiem otwartym, chociaż nie dotyczy to ludzi. Zdolność do takiego snu posiadają ptaki, ssaki morskie oraz niektóre gady. Podczas tego stanu jedna półkula mózgu jest pogrążona we śnie nREM, a oko leżące do niej naprzeciwlegle jest zamknięte. Analogicznie jedna z półkul jest aktywna, co pozwala zachować przytomność, a oczko do niej podłączone obserwuje świat.
Dzięki takiej zdolności ptaki w sezonie migracyjnym mogą zachować ciągłość lotu, bez potrzeby lądowania i ucinania sobie drzemki. To tłumaczy dlaczego Jerzykom udaje się latać bez przerwy nawet przez 3 lata (kopulują, jedzą, piją krople deszczu w locie).
Spanie z otwartym jednym okiem przydaje się również ptakom zagrożonym przez drapieżniki. U krzyżówek można zaobserwować tak zwany "Group edge effect". Zjawisko to polega na utrzymywaniu ścisłego szyku, kaczki ze skraju grupy mają otwarte zewnętrzne oko, którym obserwują otoczenie w poszukiwaniu zagrożeń. Kaczki ze środka smacznie śpią zażywając zwyczajnego snu nREM. Po pewnym czasie następuje zmiana warty, a kaczki ze skrajnych stron zamieniają się miejscami lub wędrują do środka, aby udać się na zasłużony odpoczynek.
Jak wiadomo ssaki wodne muszą czasem wypłynąć i zaczerpnąć powietrza. W przeciwnym razie utopią się. Zdolność do USWS pozwala im spać oraz poruszać się aby mogły swobodnie oddychać. U waleni (w tym u delfinów) obserwuje się standardową wersję "Group edge effect", ale i również jej odwróconą formę. Z uwagi na brak zagrożeń ze strony drapieżników, otwarte oko obserwuje nie otoczenie, ale członków stada co prawdopodobnie ma na celu utrzymanie komunikacji pomiędzy osobnikami.
Jednymi z przedstawicieli gadów, które posiadają zdolność USWS są krokodyle.
W naturalnym środowisku wykorzystują tą zdolność prawdopodobnie do obserwacji otoczenia w celu zdobycia pokarmu oraz (jak wykazały badania na krokodylach w niewoli) na obserwacji potencjalnego zagrożenia.
Jak widać, ewolucja wyposażyła zwierzęta w bardzo ciekawy mechanizm już u wspólnego gadziego przodka. USWS, czy inaczej sen unihemisferyczny jest mniej wydajny od standardowego snu nREM, ale często pomaga przetrwać w środowisku pełnym zagrożeń.

To moja pierwsza "naukowa" wrzutka. Czekam na krytykę oraz uwagi dotyczące formy. Pozdro kochane ujarańce. ;)

dobre
   
słabe
   
2

Najlepszy komentarz:

zelus 02 lutego 2016 16:06
0  1

prosto, krótko, ciekawie, na temat dla mnie spoko
chociaż dodawaj źródła
O mnie

۞ jestem tu tylko przelotem ۞

Z nami od

30 stycznia 2012 16:22

Dodanych

58

Komentarzy

1159

Karma wrzut

367

Karma komentarzy

711

Obserwowani 11

Obserwują 9