Witam Ujarane Towarzystwo!

Od około sześciu lat hoduję sobie kilka ptaszników, to mniej więcej tyle ile oficjalnie
jestem z Wami. Stwierdziłem, że czas się ujawnić stworzyć taką oto wrzutkę
o moich ptasznikach. Początkowy zamysł był bardziej naukowy, ale zdecydowałem się na myślę przyjemniejszą formę, gdzie przedstawię każdego pająka z osobna, a na końcu napisze parę słów ogólnie o hodowli takich stworzeń ;) Aktualnie tylko 3 z moich ptaszników są na tyle duże, żeby było co pokazać, dlatego tylko o nich.

Coś od siebie :)
Na pierwszy ogień idzie najmłodszy, czyli Psalmopoeus irminia, zwyczajowo ptasznik wenezuelski.
Nie zgadniecie gdzie występuje... Biotop wilgotny, w naturze mieszka sobie gdzieś między gałęziami drzew kilka metrów nad ziemią. Ptasznik o słabym jadzie i łagodnym usposobieniu,
w razie zagrożenia ucieka szybciej niż Twoja motywacja. Chociaż w sumie to nie nie... aż tak szybkich pająków to chyba nie ma... Co was może zaciekawić, to fakt że ptasznik ten potrafi skakać. Miałem okazję tego doświadczyć, kiedy z ręki skoczył mi na pojemnik do którego miałem go przedkładać. Uczucie ciężko opisać, coś jakby was uderzyła mała silna sprężynka. W każdym razie, ten skok mam moc :D
Zaletą dla mnie jest jego wygląd i bardziej "majestatyczny" chód niż pozostałych.
Wada? Rzadko daje się obserwować, aktualnie zabarykadował się między ścianką terra a kawałkiem kory.

Pani numer 2 - Acanthoscurria geniculata - ptasznik białokolanowy, a potocznie - Gienia :)
Duży ptasznik naziemny występujący w Brazylii. Długość samego ciała dorosłej samicy to ok. 9 cm. Gatunkowo już nieco bardziej agresywny pająk o średniej sile jadu, dodatkowo w razie zagrożenia wyczesuje włoski parzące. Jednak moja Gienia postanowiła walczyć z tym schematem, jest oazą spokoju, a w wolnych chwilach zajmuje się dekoracją (czasem bardziej degradacją) wnętrz. Uwielbia robić przemeblowania w terrarium, a to wykopie sobie roślinkę, bo nie posadziłem nie w tym kącie co by chciała, a to zbuduje sobie ściankę z wiórów kokosowoch, albo będzie spacerować z poidłem w zębach. Ogólnie uwielbia dbać o swoje podwórko :D

Coś od siebie :)
Tu ten sam ptasznik. Wypędziłem ją z terra w celu dołożenia tuby korkowej. Spokojnie czekała aż skończę, po czym grzecznie wróciła do nowo umeblowanego domu :)

Coś od siebie :)
Ostatni z pająków to Brachypelma boehmei - ptasznik czerwononogi. Występuje na suchych obszarach Meksyku.
Bardzo spokojny gatunek o słabym jadzie. Szczerze powiedziawszy, nie mam pojęcia co musielibyśmy zrobić, żeby ptasznik ten ugryzł. Zagrożony wyczesuje włoski, a czuje się zagrożony przy najmniejszej ingerencji w terra, dzięki czemu jego dupka świeci łysinką. Przyjemny do obserwacji z racji tego, że nie spędza całych dni w kryjówce a lubi sobie pospacerować po terrarium.

Jak to jest z tą hodowlą?

Ptasznika zamówimy przez internet równie łatwo jak książkę na allegro,
stron z nimi jest sporo. Większość nie wymaga żadnych papierów, a jeśli nawet to chodzi tylko o potwierdzenie, że ptasznik nie jest z odłowu. Gatunki które przedstawiłem, są dość łatwe w hodowli i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka w wypadku ukąszenia. Co nie znaczy, że jest tak ze wszystkimi gatunkami. Przedstawiona nawet Geniculata może powodować już spory dyskomfort po ukąszeniu.
Ptaszniki są o tyle fajne, że mogą nie jeść tygodniami a dorosłe miesiącami, nie martwimy się o ich zdrowie zostawiając jest same kiedy wyjeżdżamy na wakacje. Polują praktycznie na wszystko co żyje i jest mniejsze od nich, choć nie powinno się ich karmić ssakami/gadami/płazami - raczej robactwo.
Co do terrarium, w zależności od rozmiaru pająka może to być kliszówka, przez pojemnik po patyczkach higienicznych do szklanego terra dla dorosłego osobnika. Temperatura jak i wilgotność zależy od gatunku - jednak jest cała masa która sobie dobrze poradzi przy pokojowej lub delikatnie wyższej temperaturze.

Dziękuję za uwagę, w razie pytań zapraszam do komentarzy :)
Pozdrawiam!

dobre
   
słabe
   
8

Najlepszy komentarz:

Ketsu 20 października 2018 17:07
0  3


Nie załadowało do wrzuty, przez co zrobiło trochę bałagan. A. geniculata.

Z nami od

05 sierpnia 2013 08:54

Dodanych

10

Komentarzy

514

Karma wrzut

161

Karma komentarzy

576

Obserwowani 1

Obserwują 0