dobre absurdy

z góry przepraszam, jeżeli ktoś oglądał w nocy i od koloru okładki zabolały oczy :D
książeczka zawiera w sobie krótkie opowiadania Mrozińskiego oraz rysunki Gajewskiego. tematyka opowiadań oscyluje wokół bezsensu i absurdu życia w mieście i nie tylko, jak również decyzji i procesów myślowych wtedy zachodzących. trochę przypomina Etgara Kereta, ale może to wspólna cecha tego stylu. generalnie polecam, młody twórca, zdobył uznanie w internetach głównie dzięki jednemu ze swoich opowiadań o sztuce nowoczesnej, które stało się popularną pastą, pozwoliłem sobie wkleić do spoilera. książka jest tania, kosztuje koło dwóch dyszek, postanowiłem dokonać zakupu i się nie zawiodłem, bo śmiechu co niemiara i w pewien sposób inspirujące :D

Idę z psem na wystawę do galerii sztuki nowoczesnej.
- Tu nie wolno z psami - mówi ochroniarz.
- To nie jest pies - odpowiadam. - To jest performance.
- A, to przepraszam.
Idziemy z psem dalej. Oglądamy rzeźbę Smefra centaura. Pół koń, pół Smerf.
- Zawsze się zastanawiałem - mówię do psa - komu kibicują centaury w czasie rodeo.
- Srać mi się chce - odpowiada pies.
- Trzeba było srać przed wejściem.
- Wtedy mi się nie chciało.
Idziemy dalej. Oglądam jakąś kobietę, która stoi po kolana w basenie z moczem i wykrzykuje alfabet od tyłu.
- Z, Y, X - krzyczy. - U, V, W.
Mój pies kręci się w kółko i węszy nosem po ziemi.
- Fajfus - mówię do niego. - Fajfus, nie sraj tutaj.
- Kiedy mnie ciśnie - odpowiada i zaczyna srać na podłogę.
Jakiś człowiek podchodzi i przygląda się temu, co wychodzi mojemu psu z dupy.
- To jest interesująca propozycja - mówi.
Ktoś inny też podchodzi i patrzy.
- To jest świeże - mówi.
Podchodzi jakaś kobieta z kieliszkiem wina w ręku, cała na czarno.
- Odważne - mówi.
- Ja państwa bardzo przepraszam - mówię do nich.
- Jak się nazywa ta instalacja? - pyta kobieta. - Gówno - odpowiadam, zatykając palcami nos.
- Mocne.
Ktoś z galerii podchodzi i wtyka w psią srakę tabliczkę z napisem "Gówno, 2015". Podchodzi fotograf i robi zdjęcie. Pojawia się ktoś z kamerą i mikrofonem. Prosi mojego psa o wywiad.
- Coż, zawsze kontestowałem opresyjne dla mojego gatunku rozwiązania przestrzenne w środowisku miejskim - mówi mój pies.
- A pan jest kuratorem - pyta reporter. - Co pan sądzi o pracy swojego podopiecznego.
- Sądzę, że to gówno - odpowiadam.
- Brutalnie prawdziwe - mówi kobieta z winem.
- Ostentacyjnie szczere - mówi fotograf.
- U, T, S - krzyczy kobieta w basenie z moczem.

   
   
4

Najlepszy komentarz:

zelus przedwczoraj o 21:40
0  0

gdzieś kiedyś to już czytałem w internetach.
Coś mi się wydaje że sztuka poszła w złą stronę. A prawdziwie wartościowe treści znajdują się gdzieś w internecie.
PS. opinia człowieka który nie jest w żaden sposób powiązany ze sztuką

trzmielinsky przedwczoraj o 21:52
0  1

@zelus: ano, jak pisałem ten tekst jest w obiegu w formie pasty :)
o kryzysie sztuki najlepiej chyba pisał odegnaj Witkacy. wartościowe - to zależy, jak kto definiuje wartość, a w dobie internetu każdy może wyrazić swoje zdanie. brzmi spoko, ale tych zdań jest taki zalew, że nie wiadomo, czym się kierować albo jak kreować prywatny pogląd. takie czasy
a ze sztuką to wydaje mi się, że każdy jest jakoś powiązany ;)

Zacznijmy od tego, że nigdy nie planowałem mieć psa. Nie oznacza to wcale, że nie szanowałem tego gatunku, przeciwnie. Starałem się lubić wszystkie zwierzęta po równo, gdyż, jak sądziłem, każdej istocie żywej należy się podobna ilość zainteresowania, a przynajmniej ustalona norma. Istnienie normy ma wielkie zalety, a największą jest chyba to, że w założeniu nikt nie czuje się poszkodowany względem drugiego. W każdym razie nie planowałem trzymania w domu psa, bo kłóciłoby się to z trzymaniem w domu trzech kotów. Oczywiście, znałem ludzi, którzy potrafili pogodzić wspólne istnienie w gospodarstwie domowym i kota, i psa, jednak były to osoby mające o wiele większy talent dyplomatyczny niż ja. Nie staram się być skromny, przyznaję się - nie mam zdolności do nawiązywania nowych kontaktów oraz rozwiązywania problemów, zwłaszcza cudzych.
Spory pomiędzy mną i kotami znajdywały szybki koniec, co wynikało z tego, że trzy te zwierzęta były obecne w moim domu praktycznie od zawsze i znaliśmy się na tyle, że każda kłótnia kończyła się na wspólnym poklepywaniu się po plecach ze śmiechem.
Tym bardziej, że jeden z wąsatych braci mniejszych pasjonował się poezją oraz prozą, do tego słuchał muzyki relaksacyjnej, więc jedynymi groźniejszymi nieporozumieniami były te, w których on (a nazywał się Kaziu) nie uczestniczył. Takowe praktycznie nie pojawiały się, gdyż z racji swojej pasji kot ten starał się zjawiać w jak największej ilości miejsc, a to w celu poszukiwania nowych inspiracji. Kaziu próbował swoich sił w piórze z całkiem a całkiem dobrym skutkiem, chociaż wydawnictwa, którym zdecydował się wysłać próbki swoich umiejętności podchodziły do nich raczej niechętnie.
Czasem, gdy brakowało tematów do rozmowy, Kaziu zaczynał strzyc uszami na wydawnictwa oraz krytykować najnowsze pozycje z beletrystyki. Wtedy dało się poczuć w powietrzu specyficzną atmosferę porównywalną do momentu, gdy w kinie lub teatrze zadzwoni komuś telefon - nie dość, że w takim miejscu żaden dźwięk nie powinien się z telefonu wydobyć, to instynktownie umysł szuka jego źródła oraz odpowiedzialnego za całe zamieszanie człowieka. Tylko że trudno obarczyć odpowiedzialnością kota, szczególnie, gdy tematów do rozmowy brak i lepszy taki o wydawnictwach i beletrystyce, niż żaden. Drugi z kotów o wdzięcznym imieniu Romek był głównym powodem ominięcia pomysłu posiadania psa. Miał on bowiem na nie alergię i to do tego stopnia intensywną, że w obecności przedstawiciela najlepszego przyjaciela człowieka kichał niczym trąba, po czym narzekał, że koci katar jest przyczyną wielu nieprzyjemnych okoliczności towarzyszących takich jak niemożność przyjęcia jakiegokolwiek pokarmu. Dla Romka taki stan był wybitnie niepożądany, interesował się on bowiem kuchnią azjatycką i w żadnym wypadku nie chciał u siebie diagnozować braku apetytu, a co dopiero nieprzyjmowania pokarmu w ogóle.
Kiedyś nawet próbowałem przedyskutować z domownikami możliwość przyjęcia do wspólnej siedziby psa, jednak na samo słowo "pies" Romek kichnął tak mocno, że zamknęły się drzwi w przedpokoju, co z kolei spłoszyło niewymienionego wcześniej z imienia Arystotelesa. Ten w wyniku zakłóconego spokoju zaczął na głos krytykować dualizm rzeczy materialnych i idei, przez chwilę zaczął nawet nagle przypominać prawdziwego Arystotelesa - chociaż był wtedy zaskakująco niepodobny do znanego z dzieł sztuki wizerunku filozofa. To z kolei nie spodobało się Kaziowi, który wdał się z nim w żarliwą dyskusję estetyczną, podczas której zdołał doprowadzić fizjonomię Arystotelesa z powrotem do normy. W każdym razie temat posiadania psa minął, jak się zdawało, bezpowrotnie.
Do niedawna ani razu nie wracaliśmy do tej dyskusji, zmieniło to dopiero wydarzenie losowe. Otóż jako szanujący swoją prezencję właściciel domu oraz trzech wyjątkowo pełnych pasji kotów spojrzałem w lustro. W tym nie było nic dziwnego, bowiem patrzyłem w nie co najmniej raz dziennie, lecz tym razem przypomniała mi się bez powodu dyskusja o posiadaniu psa. Wspomnienie to wpadło mi do głowy w tak niefortunnym momencie, że nie zdążyłem na czas opanować mięśni twarzy i przez chwilę ujrzałem w tafli zwierciadła nie siebie, lecz właśnie obiekt niegdysiejszych zastanowień rasy, nomen omen, chihuahua. No, może nie do końca rasowy, miał w sobie coś z mopsa, lecz nieważne - przerażony widokiem, który w oryginale miał być moją twarzą, krzyknąłem. A przynajmniej mi się tak wydawało, ponieważ zamiast krzyku wydałem z siebie jedynie miernej jakości szczeknięcie.
Rozmowa kotów o wydarzeniach obecnych, którą słyszałem przez uchylone drzwi, nagle zamilkła. Po chwili usłyszałem stukot kocich pazurów i do łazienki weszli wszyscy trzej przedstawiciele wąsatego gatunku, nastroszeni, jakby zobaczyli diabła. Kaziu i Arystoteles podeszli do mnie z właściwą sobie ciekawością, Romek tylko kichnął przeraźliwie, zamykając drzwi łazienki, samemu pozostając na zewnątrz.
W pozostałą w pomieszczeniu trójkę spojrzeliśmy po sobie, już mniej przerażeni, bardziej zadziwieni. Po momencie milczenia spróbowałem się odezwać porozumiewawczo do moich kotów, lecz ponownie jedynym dźwiękiem, na który mogłem się zdobyć, był bardzo przeciętny szczek. Mimo to koty rozumiałem bardzo dobrze. Te szeptały do siebie wyjaśniającym tonem, że takie rzeczy się na pewno dzieją gdzieś jeszcze na świecie i mój hauhauuu na pewno nie jest jedyny. Ja za to spojrzałem na rzecz o wiele gorszą niż jakakolwiek zamiana w auuwrr hau - drzwi były zamknięte, a żaden z nas nie posiadał przeciwstawnych kciuków i, co gorsza, nie sięgał nawet do klamki. Skoki mające na celu otworzenie drzwi też okazały się na nic, gdyż aaaauuuuuu hau hauhau. Jeśli więc ktoś może odczytać tę hauhau, niech przyjdzie niezwłocznie pod hauhau hau hau wrr i wypuści nas stąd, gdyż wraz z moją transformacją ponownie skończyły się hauhau auu do rozmowy, a Kaziu zdążył już ponarzekać na chyba wszystkie auuuuuuu świata.

   
   
7

Najlepszy komentarz:

Lejen ponad tydzień temu, 09 stycznia 08:34
0  3

Dobre!:D Nie spodziewałem sie takiego zakończenia.

1000 letnia Rzesza

   
   
3

Najlepszy komentarz:

Abyss ponad tydzień temu, 30 grudnia 12:56
0  0

Wolfenstein? +

nagaath ponad tydzień temu, 31 grudnia 15:04
0  1

@Abyss: obstawiałbym Człowieka z Wysokiego Zamku

&&&&&

   
   
0

wstręt ich uśmiechów
fałszywych zębów wstręt
żółtych krzyków i lęk
uśpionych nawyków

z piwnicznych oczu okien
najlepszy widok na czarne morze
tonący w nim sokiem swych krat
próbują nauczyć się pływać

koła ratunkowe przebijają
długością swych paznokci

oni chcą tonąć zdaję się krzyczeć
tlen nasz zatruty ich morze
świadomie obrane jako miejsce
nie do życia

   
   
0


Polub nas!