Profesor Vetulani nie żyje

Zwolennicy legalu stracili bodaj jedynego bezkompromisowego rzecznika w świecie nauki. Nie bał się niczego, otwarcie i niestrudzenie mówił, że jest za legalizacją i dlaczego.
Smutny dzień.
Wielki naukowiec, świetny Człowiek! Spoko Koleś!
Osobiście odczuwam głęboki żal, bardzo lubiłem go słuchać i czytać. Miałem nawet przyjemność być raz na jego wykładzie...
Zmarł w wyniku powikłań po potrąceniu przez samochód na przejściu dla pieszych.

https://vetulani.wordpress.com/

a świat jakby głupieje w oczach

   
   
3

Najlepszy komentarz:

kacper905 5 dni temu, 07 kwietnia 16:16
0  3

Niesamowicie mi przykro. Bardzo szkoda, że odszedł w taki sposób. Był głosem rozsądku, którego tak bardzo brakuje w naszym kraju.

Pasażerskie drony


https://www.youtube.com/watch?time_continue=36&v=a5Q2W0r5e-s

Kształtem przypomina niewielki helikopter i jest w stanie przetransportować człowieka wraz z niewielkim bagażem. Oto pierwszy pasażerski dron.

Ma cztery silniki. Pełne naładowanie akumulatorów zajmuje tylko dwie godziny. Może wznosić się nad ziemią przez 23 minuty. Podczas tegorocznej edycji największych na świcie targów elektroniki CES 2016 chińska firma EHang Inc. zaprezentowała prototyp pasażerskiego drona.

Maszyna jest zaprojektowana tak, by latać na wysokości od 300 do 500 metrów, ale może wznieść się nawet na wysokość 3,5 km. Maksymalna prędkość drona to 100 km/h.

Autonomiczny kwadrokopter przypomina niewielki helikopter, który wyposażony jest w cztery silniki. Na pokład może zabrać jedną osobę lub 100 kilogramów ładunku. Jak zapewniają jego konstruktorzy, 2-godzinne ładowanie akumulatorów EHang 184 zapewni 23 minutowy lot z prędkością 100 km/h, na wysokości od 300-500 metrów (maksymalnie 3500 metrów).

Kontrola nad tym bardzo interesującym urządzeniem odbywa się za pomocą specjalnego tabletu wyposażonego w autorskie oprogramowanie, który umieszczony został w środku drona.

#dron

źródłó: http://www.newsweek.pl/nauka/pierwszy-pasazerski-dron-ces-2016,artykuly,376857,1.html

   
   
1

Najlepszy komentarz:

lvlaras 11 minut temu
0  0

Cytując PWN: "Dron, techn. BEZZAŁOGOWY statek latający, przeważnie niewielkich rozmiarów, sterowany zdalnie lub poruszający się zgodnie z zaprogramowaną trajektorią;" Co więcej pierwsze drony to wojskowe samoloty, a nie modne ostatnio quadrocoptery (przez "Q", a nie "K"). To co jest na zdjęciu to jest odmiana śmigłowca - w dodatku moim zdaniem praktycznie bezużyteczna (23 minutowy czas lotu). Irytuje mnie modne ostatnio straszne jaranie się ponownie odkrytymi statkami powietrznymi wyglądem przypominającymi cywilne drony. Bo już wcześniej widziałem co najmniej kilka załogowych śmigłowców o co najmniej czterech wirnikach. Jeden z nich był nawet zbudowany z kilkudziesięciu połączonych ze sobą dronów.


Polub nas!