Prognoza konwekcyjna na środę.
Wszyscy objęci obszarem 2 mogą spodziewać się jutro gwałtownych burz. Uważajcie na siebie! To samo, choć w nieco mniejszym stopniu tyczy się obszaru 1.

Kilka informacji.
-Podczas burzy najbezpieczniejszym miejscem poza budynkami są samochody. Działają one jak klatka Faradaya, dzięki czemu będąc w środku jesteśmy bezpieczni.
-Pewien człowiek siedmiokrotnie przeżył bezpośrednie uderzenie pioruna. Nie są one aż tak śmiertelne, przeżywa je ponad 60% porazonych.
-Tzw. "Grom z jasnego nieba" to nic innego jak wyładowanie dodatnie. Wychodzi ono z kowadła, lub ogólnie górnej części chmury burzowej i potrafi przenierzać nawet kilkadziesiąt km, stąd też jest bardzo potężny i niebezpieczny. Może w nas udeżyć nawet, gdy mamy nad głową czyste niebo.
-bardzo silny i gwałtowny wiatr poziomy, prostoliniowy związany jest zwykle ze zjawiskiem "downburst" lub "microburst". Jest to gwałtowne zstępujące chłodne powietrze, które po udeżeniu w ziemie rozwiewa się na boki, tworząc opisany wyżej wiatr. Potrafi być potężniejsze od tornada. Nie raz zbażało się, że te zjawisko łamało drzewa jak zapałki.

   
   
0

Duza strefa burzowa przemierza Polskę
Aktywna elektrycznie strefa burzowa przemierza Polskę od SW do NE. Uważajcie na siebię, gdyż towarzyszą temu mocne porywy wiatru, ulewne deszcze a także bardzo liczne wyładowania! :)

   
   
4

Najlepszy komentarz:

dzikus348 22 minuty temu
0  0

uwielbiam burze:]

Możliwe załamanie pogody w środę oraz czwartek!
Obrazek pokazuje przewidywany stan burz na godzinę 2 w czwartek.
W związku z napływem chwiejnych i wilgotnych mas powietrza dojdzie do rozwoju gwałtownych, lokalnych burz, których rozwój napędzany będzie przez dość wysoką prognozowaną energie potencjalną dostępną w procesie konwekcji (CAPE), spory związek energia ta ma z nagrzewaniem się gruntu, gdyż jak wiadomo konwekcja to unoszenie się cieplejszych mas powietrza. Może dojść takze do rozwoju superkomórek burzowych, które sa jednymi z najgroźniejszych, jak nie najgroźniejszymi strukturami chmurowymi. Przynoszą nawalne opady deszczy, zwykle takze gradu (często dużego, wielkości kilku cm) a z tworzącej się pod mezocyklonem (rotujacym prądem wstępujacym) chmury stropowej (ang. wall cloud) zejść moze tornado (jednak w polsce jest to stosunkowo rzadkie porównujac do USA [tam jednak mają CAPE na poziomie 6kj/kg], choć także się zdarza).
W tym momencie na południu kraju obserwować można rozwój komórek burzowych.

   
   
2

Najlepszy komentarz:

Mrowkarz123 7 minut temu
0  0

Prognozowane CAPE


Prognozy temperatury maksymalnej


Skan radarowy pokazujący odbiciowość rzeczonych komórek na południu kraju oraz mapa wyładowań elektrycznych (tylko doziemnych [CG], blitzortung nie pokazuje wyładowań między chmurowych [CC]) ze strony blitzortung.org

Sejm wyraził zgodę na medyczną marihuanę. "Od dzisiaj chorzy i ich rodziny nie będą przestępcami"
Po latach gorących próśb lekarzy i pacjentów w końcu sukces. Sejm wyraził zgodę na medyczną marihuanę. Prawie cała sala głosowała za. Prawie, bo przeciwko opowiedzieli się ministrowie Beata Kempa i Zbigniew Ziobro

   
   
4

Najlepszy komentarz:

petro wczoraj o 15:51
0  7

Kraków przeprasza za Zbigniewa Ziobrę.

A co do meritum to w końcu jest coś więcej niż tylko polityczne gadanie i obiecanki. I choć kilka rzeczy można by poprawić w tej ustawie (np. wprowadzić legalną uprawę w kraju) to zawsze jest to jakiś kroczek w dobrym kierunku.

  • Piesek

    1 hankmoody hankmoody Newsy    link    10 czerwca 2017 07:15     17658

Piesek

   
   
0


Polub nas!