Paraliż senny/przysenny, zmora, dusiołek i wiele innych nazw. Postanowiłem opisać to zjawisko bo domyślam się, że niektórzy z was być może przeżyli coś takiego i przyda im się taka wrzuta w identyfikacji tego chorego gówna. Osobiście siedzę w temacie naturalnie uzyskanych, odmiennych stanów świadomości jakieś 5 lat i zdaję sobie sprawę, że przeżycie czegoś takiego bez świadomości co to właściwie jest może być przerażające, ja natomiast wykorzystuję to między innymi do uzyskania świadomych snów, jakby ktoś chciał o coś zapytać, albo podzielić własnymi doświadczeniami to walta w komentarzach, a teraz zapraszam na artykuł, którego autorem jest Eurycide z portalu paranormalne.pl

Paraliż przysenny
Pośród ciemności nocy budzisz się nagle z uczuciem zła, które Cię otacza, nie możesz oddychać a Twoja klatka piersiowa robi się ciężka - ktoś lub coś ją uciska, ktoś próbuje Cię dusić. Ku Twojemu przerażeniu nie możesz się poruszyć ani wydać z siebie żadnego dźwięku. Słyszysz głosy i widzisz dziwne postaci, zagadkowe figury poruszające się w okolicach łóżka... Czy to demony? Duchy? Nie, to po prostu doświadczenie Sennego Paraliżu.

Paraliż przysenny
Senny Paraliż (SP) jest medycznym uwarunkowaniem i zwykle określa się go jako zaburzenia snu. Objawy mogą czasem obejmować kompletny lub częściowy paraliż ramion, nóg i górnego tułowia. Senny Paraliż występuje prawie zawsze w momencie zasypiania lub wybudzania ze snu. Do najbardziej niezwykłych objawów SP zaliczyć można halucynacje wizualne i dźwiękowe często powodujące ekstremalne przerażenie i panikę. W przypadkach takich błędnie sądzić można, że zostało się odwiedzonym przez obce istoty lub złe moce.

Badania SP pokazują, że jest on połączony z fazą snu - REM (szybkich ruchów gałek ocznych). Gdy podczas snu śnimy, ciało nie realizuje doświadczeń i działań podejmowanych podczas snu z prostej przyczyny - aby w nocy nie wyrządzić sobie lub komuś krzywdy. Mózg wyłącza mięśnie i rozluźnia je co zasadniczo przypomina stan paraliżu.

SP występuje w momencie kiedy umysł budzi się choć wciąż znajduje się w stanie REM a ciało jest zrelaksowane i rozluźnione. Doświadczenie to powoduje uczucie paraliżu i doświadczenie niemocy do działania czy wydawania z siebie dźwięków. Wciąż znajdujemy się pomiędzy snem a jawą i często obrazy senne odgrywane są przed naszymi oczyma choć te są już otwarte. Normalną reakcją na SP jest uczucie paniki i przerażenia - gdy wokół naszego mózgu jak mgła rozgrywają się senne obrazy, my chcemy się obudzić ale to niemożliwe.

Paraliż przysenny
Niedawne badania pokazują, że 25-30% populacji cierpiało kiedykolwiek na jakąś formę Sennego Paraliżu. 95% z pośród tych osób odebrało SP jako doświadczenie przerażające. Można powiedzieć, że SP jest dziedziczne, tzn. jeśli Twoi rodzice doświadczali takich stanów to z pewnością i ty ich doświadczyłeś lub dopiero doświadczysz. Ludzie często czują, że z powodu paraliżu sennego doświadczyli zjawiska paranormalnego - choć wytłumaczenie jest znacznie prostsze.

dobre
   
słabe
   
37

Najlepszy komentarz:

MolekulaDuszy 14 listopada 2015 14:53
0  3

Miałem to cholerstwo nie raz. Najczęściej zdarzało się, kiedy próbowałem uzyskać świadomy sen przez różne techniki. To uczucie obecności kogoś/czegoś w pokoju, albo że to coś leży na ciebie i dusi, jest szokujące. pierwszy raz najgorszy, chociaż ja na szczęście już wiedziałem że to paraliż. ci którzy się dowiedzieli po fakcie pewnie byli w 2 razy większym szoku niż ja.

Z nami od

22 lutego 2013 23:26

Dodanych

2

Komentarzy

677

Karma wrzut

57

Karma komentarzy

782

Obserwowani 0

Obserwują 1