Galileusz to obok Izaaka Newtona kluczowa postaci XVII-wiecznej rewolucji naukowej. To nie tylko zaciekły obrońca systemu kopernikańskiego, co sprowadziło na niego dobrze znane kłopoty z inkwizycją, i konstruktor teleskopu – opracowane przez Galileusza zasady metodologiczne, z kluczową rolą eksperymentu, zaowocowały powstaniem nowożytnej nauki. W swoim wykładzie Dariusz Aksamit wyjaśni, jak wiele nauka zawdzięcza Galileuszowi. Dariusz Aksamit jest fizykiem medycznym i popularyzatorem nauki, członkiem stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. Asystent na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej.


https://www.youtube.com/watch?v=il9IZBaHkeg

dobre
   
słabe
   
0


 • Dżuma

  33 petro petro Wiedza    link    2 dni temu, 08 grudnia 13:38     30848

Dżuma
Rok 1346-53. Plaga "Czarnej śmierci". Cała Europa została zdziesiątkowana...za wyjątkiem jednego kraju. Dlaczego?

Krążą na ten temat liczne sugestie:
1) Panujący wtedy Kazimierz Wielki jak wiadomo "Zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną". Dzięki rozwojowi medycyny i uniwersytetów upowszechniono metodę dezynfekcji dwutlenkiem siarki. Metodę tę znali już starożytni rzymianie paląc siarkowe świece w pustych beczkach z winem celem usunięcia zapachu octu.
2) Kazimierz Wielki także wprowadził masową kwarantannę. Zamknął granice swojego kraju dla obcokrajowców w czasie pandemii i ograniczył handel między miastami. Nie był jedyny - słowo "kwarantanna" oznacza zresztą "czterdzieści dni" z włoskiego i zostało użyte pierwszy raz w Dubrovniku (Chorwacja). Statki które tam dokowały musiały odczekać 40 dni zanim załoga mogła zejść na suchy ląd - chyba, że okazało się, że i oni są nosicielami "Czarnej śmierci".
3) Unia Polsko-Litewska wcale nie ocalała - zginęło w niej 1/4 jej obywateli (czyli WZGLĘDNIE mało w porównaniu do reszty Europy). Po prostu mieliśmy wtedy mniejszą populację: 2-3 miliony w porównaniu np. do 14 milionów Francuzów. Mniejsza populacja oznacza wolniejsze rozprzestrzenianie się choroby i mniej ofiar.
4) Ocalały tylko regiony bez handlu. Czarna śmierć przenosiła się wzdłuż szlaków handlowych. Tak się składa, że przez samo centrum Europy nie prowadziły wtedy żadne większe szlaki handlowe. Regiony takie jak Gdańsk które stanowiły centrum handlu morskiego zostały natomiast bardzo szybko opanowane przez pandemię.
5) Dżumę przenoszą pchły żyjące na szczurach. Polska miała mniej szczurów lub posiadała szczury z gatunku nie przenoszącego dżumy. Być może szczury nie miały co jeść, albo miał z tym związek narodowy zwyczaj posiadania kota w domu.
6) Mocny alkohol. Podobno to w Polsce rozpoczął się Europejski zwyczaj produkcji i masowego spożycia wysokoprocentowego piwa i wódki, które mogłyby profilaktycznie dezynfekować żywność.
7) Genetyka - polscy Słowianie tworzą osobną haplogrupę. Mają inne wersje niektórych genów niż reszta Europejczyków. Być może akurat jeden alternatywny gen spowalniał proces infekcji. Znamy podobne przykłady z reszty świata dla innych chorób - istnieją np. populacje ludzi z mutacją genu Delta-32 która sprawia, że są całkowicie odporni na wirusa HIV.
8) Mniejszości żydowskie - Kazimierz Wielki zagwarantował obywatelom swojego państwa wolność wyznaniową na niespotykaną na Europę skalę. Jedną z mniejszości narodowych która wtedy się rozwinęła w Polsce byli Żydzi, którzy mieli spisane zasady higieny. Przykładowo: mycie rąk przed każdym posiłkiem, mycie rąk po udaniu się do toalety, mycie się przynajmniej raz w tygodniu, obmywanie ciał przed ich pogrzebaniem, unikanie miejsc o nieprzyjemnym zapachu etc..

dobre
   
słabe
   
3

Najlepszy komentarz:

sheaker przedwczoraj o 16:57
0  2

Bardzo ciekawa wrzuta.
Ad. 6 - Mimo, że to Mendelejew podał proporcje do spirytusu i wody w celu otrzymania wódki to takie napoje zaczęto spożywać właśnie na naszych terenach dużo wcześniej.
Stąd wzięło się słynne "Na zdrowie!"
Ad. 8 - Jestem ateistą lecz nie twierdzę, że biblia jest całkowicie zmyślonym dziełem. Między innymi "Wielkie Wyjście z Egiptu" ma w sobie dużo sensu (patrz Nationale Geographic: Tajemnice Biblii - Wielkie wyjście z Egiptu). Jednym z wątków tam poruszanych było właśnie podejście Żydów do spraw higieny i żywienia, które ograniczyło ich wymieranie na skutek chorób nękających Egipt.

Ta cząsteczka to terror w czystej postaci!
To neuropeptyd CCD-4. Esencja uczucia terroru. Jest to pochodna hormonu - cholecystokininy - która odpowiedzialna jest za uczucie niepokoju i lęku. Po zastrzyku 50 mikrogramów tej substancji człowiek natychmiast wpada w atak paniki.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/CCK-4

dobre
   
słabe
   
3

Najlepszy komentarz:

niezly wczoraj o 19:00
0  2

Terroryści ją kochają!!![ZOBACZ ZDJĘCIA]

Orzechy brazylijskie
Ciekawostka: orzechy brazylijskie są naturalnie radioaktywne!
Kumulują one pierwiastki: bar i rad (łącznie 0,3% ich suchej masy). Mają tych pierwiastków ponad tysiąckrotnie więcej niż reszta naszej żywności. Aktywność promieniotwórcza orzeszków sięga 2,8–244,2 mBq/g [1]. Dla porównania: 1 litr wody pitnej ma aktywność 6 mBq/kg [2]. Nie powodują jednak popromiennego raka - wręcz przeciwnie! Dzięki dużej zawartości selenu, przeciwdziałają rakowi piersi i prostaty [3][4].

[1] - Jeden Bekerel to jeden rozpad jądra atomowego na sekundę. Czyli na przykładzie garści orzechów brazylijskich widocznych na zdjęciu (~50 g)...wyposażeni w detektor cząstek zaobserwować można by nawet 10 opuszczających orzechy cząstek radioaktywnych na sekundę.
[2] - Inny przykład: aktywność naturalnego promieniotwórczego izotopu potasu 40K w ciele ludzkim wynosi średnio około 4 kBq, a więc 4000 rozpadów na sekundę.
[3] - Ale są też niestety super-kaloryczne! Ta garść liczy sobie 328 kilokalorii pochodzących prawie wyłącznie z tłuszczy! 50% ich masy to tłuszcz i przez to wykorzystuje się je do produkcji smarów i...mydła!
[4] - 50% światowej produkcji orzechów Brazylijskich pochodzi z...Boliwii. 40% z Brazylii. Na miejscu Brazylii rozpuściłbym plotkę, że Boliwia jest światowym eksporterem promieniotwórczej żywności :D

https://pl.wikipedia.org/wiki/Orzesznica_wynios%C5%82a
https://pl.wikipedia.org/wiki/Aktywno%C5%9B%C4%87_promieniotw%C3%B3rcza
http://www.ilewazy.pl/garsc-orzechow-brazylijskich

dobre
   
słabe
   
2

 • Skróty

  12 petro petro SFW    link    3 dni temu, 07 grudnia 14:20     10253

Skróty biologów morskich

dobre
   
słabe
   
0

 • Ludzki mózg

  23 petro petro SFW    link    3 dni temu, 07 grudnia 14:18     23106

Ludzki mózg

dobre
   
słabe
   
1

Najlepszy komentarz:

terence przedwczoraj o 16:56
0  4

and in churches

 • Mikołaj

  38 petro petro SFW    link    3 dni temu, 07 grudnia 14:16     25517

Mikołaj

dobre
   
słabe
   
1

Najlepszy komentarz:

0makumaku 3 godziny temu
0  1

Za Mikołaja Macierewicza..
chyba że tu go brak..
tu Brzoza, tu...
Skąd

Stołeczne Królewskie Miasto Kraków

Z nami od

04 czerwca 2013 13:51

Dodanych

1693

Komentarzy

3399

Karma wrzut

23999

Karma komentarzy

5976

Obserwowani 15

Obserwują 22