Astronomowie z NASA ogłosili, że z pomocą Kosmicznego Obserwatorium Spitzera udało im się odkryć aż siedem skalistych obiektów w układzie czerwonego karła TRAPPIST-1, na których może istnieć życie!

Pierwsze informacje o istnieniu trzech egzoplanet krążących wokół słabego czerwonego karła w układzie TRAPPIST-1 pojawiły się w maju ubiegłego roku. Dopiero jednak dalsze badania poczynione m.in. przez Kosmiczny Teleskop Spitzera wykazały, że w tym układzie krąży więcej planet.


https://www.youtube.com/watch?v=bnKFaAS30X8

Aktualnie znamy ich aż siedem, z czego kilka znajduje się w ekosferze gwiazdy, co oznacza, że mogą tam panować warunki odpowiednie do egzystencji życia. Mogą tam panować temperatury podobne jak na naszej planecie, atmosfera może być pełna życiodajnego tlenu, na powierzchni istnieć jeziora, oceany, płynąć rzeki czy padać deszcz z płynących po niebie chmur.

Według zebranych danych, tylko dwie planety mają masę większą od Ziemi. Cały układ znajduje się 40 lat świetlnych od naszej planety (400 bilionów kilometrów) w konstelacji Wodnika.


https://www.youtube.com/watch?v=o2MgG6KhO1E

Przypomnijmy, że to już kolejne w ostatnim czasie wielkie odkrycie egzoplanet, na których może istnieć życie. Pół roku temu bowiem głośno zrobiło się o oddalonej od nas o ok. 5 lat świetlnych egzoplanecie Proxima B, która krąży wokół jednej z najbliższych nam gwiazd, a mianowicie Proxima Centauri: http://www.geekweek.pl/aktualnosci/28670/astronomowie-szukaja-zycia-na-proxima-b-

Tymczasem wszystkie egzoplanety w układzie TRAPPIST-1 krążą bardzo blisko swej gwiazdy. Najbliższa z nich (TRAPPIST-1b) krąży zaledwie ok. 1,65 milionów kilometrów od gwiazdy (Ziemia krąży ok. 150 milionów kilometrów) z czasem obiegu około 36 godzin.

NASA: Odkryliśmy kilka planet, na których może istnieć życie!
Wizje artystyczne układu TRAPPIST-1. Fot. NASA/JPL-Caltech

Najdalszą jest TRAPPIST-1h, która krąży w odległości około 9 milionów kilometrów z czasem obiegu około 20 dni. Jest to porównywalne z odległościami, w jakich krążą największe księżyce wokół Jowisza.

Naukowcy zaangażowani w badania tych obiektów zaznaczają, że jedynie TRAPPIST-1c i TRAPPIST-1g są masywniejsze od Ziemi, a ich szacowane masy wynoszą ok. 1,38 i 1,34 masy Ziemi. To oznacza, że są to obiekty skaliste, czyli tak, jakie poszukujemy, gdyż właśnie na nich może egzystować życie.

NASA: Odkryliśmy kilka planet, na których może istnieć życie!
Wizje artystyczne układu TRAPPIST-1. Fot. NASA/JPL-Caltech

Wszystkie pozostałe obiekty są lżejsze od Ziemi, a szacowany zakres ich mas to od ok. połowy masy Wenus (ok. 0,41 masy Ziemi) do około 0,68 masy naszej planety. Astronomów najbardziej interesuje jednak TRAPPIST-1e, TRAPPIST-1f i TRAPPIST-1g, gdyż są to nie tylko skaliste obiekty, ale również mogą posiadać podobną do Ziemi atmosferę, dzięki której może funkcjonować tam życie.

NASA: Odkryliśmy kilka planet, na których może istnieć życie!
Czas obiegu planet wokół swojej gwiazdy. Fot. NASA/JPL-Caltech

Naukowcy zamierzają kontynuować swoje badania dotyczące ich obserwacji i zbierania cennych informacji na temat każdego z tych fascynujących światów. W ten sposób będziemy mogli lepiej ocenić, na którym z nich panują najlepsze warunki do powstania i rozwoju podobnych do nam znanych form życia.

NASA: Odkryliśmy kilka planet, na których może istnieć życie!
Dane na temat planet TRAPPIST-1. Fot. NASA/JPL-Caltech

Odkrycie systemu tylu skalistych globów TRAPPIST-1, tak stosunkowo blisko naszej planety, pokazuje również, że tylko w naszej galaktyce może być bardzo dużo drugich Ziem, na których może istnieć życie lub mogą w przyszłości stać się naszym nowym domem. Aż ciarki przechodzą, gdy pomyślimy, że najlepsze odkrycia znajdują się jeszcze przed nami, gdy do gry wejdzie Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba czy E-ELT.

Źródło: NASA / Fot. NASA/JPL-Caltech
artykuł skopiowany z: http://www.geekweek.pl/aktualnosci/29242/nasa-odkrylismy-kilka-planet-na-ktorych-moze-istniec-zycie

dobre
   
słabe
   
10

Najlepszy komentarz:

Marla 23 lutego 2017 06:54
0  6

kwestia czasu :) ja tam czekam :D


  • Opale

    13 rachela Rachela Wiedza    link    05 sierpnia 2013 00:52

Opale

dobre
   
słabe
   
1

Najlepszy komentarz:

[Komentarz skasowany]

dobre
   
słabe
   
21

Najlepszy komentarz:

ricusia 01 kwietnia 2013 18:23
0  3

Z wykształcenia jestem pedagogiem i zgadzam się w 100%! tylko to jest niestety trudne do wykoniania :/ szkoły zamiast rozwijać talenty, samodzielne myślenie i kreatywność niszczy je zmuszając do podążania konkretnym schematem niedostosowanym do dzieci tylko do tego, żeby ludziom zarządzającym tym systemem było łatwiej i wygodniej, żeby wszystko było jak najbardziej sprecyzowane i miało sztywne ramy programowe... dlatego też powinno się zainwestować w spopularyzowanie konceptu szkoły waldorfskiej (pedagogika Steinera).

  • Dymek

    2 rachela Rachela Wiedza    link        12 marca 2013 10:54

dobre
   
słabe
   
0

Wiedziałeś/aś?

dobre
   
słabe
   
4

Najlepszy komentarz:

Bebik 12 marca 2013 20:22
0  2

To wiadomo. Kobiety w ciąży powinny unikać pasty do zębów z fluorem. Nawet chyba w USA zaczynają lekarze o tym ludzi uświadamiac

dobre
   
słabe
   
1

Najlepszy komentarz:

polski 11 marca 2013 21:43
1  3

było

Dla zdrowia

dobre
   
słabe
   
0

Frank-i-Louie
„Frank-i-Louie” to podwójne imię tego niezwykłego kota o dwóch pyszczkach. W 2011 roku trafił on do Kisęgi Guiness jak najdłużej żyjące zwierzę z tzw. syndromem Janusa. Diprosopus - bardzo rzadka wada wrodzona polegająca na zdwojeniu części lub całości struktur twarzy - zawdzięcza swą nazwę rzymskiemu Janusowi - bogowi o dwóch obliczach. Kot Frank-i-Louie żył 12 lat. Zwykle zwierzęta (i ludzie) z tą wadą umierają zaraz po urodzeniu. Film o niezwykłym kocie tu: http://bit.ly/WuzKx4
Źródło: http://bit.ly/14SjWan

dobre
   
słabe
   
3

Najlepszy komentarz:

dwoziu 08 lutego 2013 20:03
0  1

piękny