https://www.youtube.com/watch?v=CTN3RxLQkh0#t=329

Prawdopodobnie było już nie jeden i nie dwa razy. Prawdopodobnie wielu z Was już widziało ten filmik. Ale to jest tak istotne, że wrzucam ten filmik raz jeszcze i apeluję do wszystkich o oglądanie i wrzucanie na swoje profile na fejsie oraz wszelkich forach, na których się udzielacie. Razem możemy coś zmienić. Nie wiadomo czy inne partie "uzdrowią" ten kraj. Ale gorzej już właściwie być nie może. Nie stracimy wiele.

dobre
   
słabe
   
3

Najlepszy komentarz:

SooSzi 18 maja 2014 17:00
0  0

Nie wybieram się na wybory dopóki w Polsce nie będzie polityków, którzy nie okradną kraju i rodaków. Póki co takich nie znam.

rafajah 18 maja 2014 20:15
0  3

@SooSzi: Nie chcę być stronniczy więc nie powiem kogo nie uważam za złodzieja ale są politycy, którzy w rządzie jeszcze nie byli i nie możesz mówić, że Cię okradli. A przewidzieć co zrobią nie możesz. Natomiast możesz przewidzieć co będą robić politycy, którzy już w rządzie byli ;) Jeśli zagłosujesz na kogoś kto jeszcze w rządzie nie był to dajesz szanse na zmianę. Jeśli nie idziesz godzisz się na okradanie siebie przez aktualnie będących u władzy polityków. Ale to Twój wybór :)


Chciałbym przedstawić Wam folkowy zespół pochodzący z moich okolic. Grają na tradycyjnych instrumentach w oparciu muzyczne i liryczne zapisy entografów oraz czerpią inspirację z podań, legend i zwyczajów Słowian.
Kawałek wybrałem specjalnie nieco kontrowersyjny by pośpieszyć z wytłumaczeniem. Nie chodzi o to żeby nagle każdy porzucił chrześcijaństwo i został rodzimowiercą lecz o to by pamiętać o pradziadach i skąd się pochodzi oraz pielęgnować tradycję


https://www.youtube.com/watch?v=wbQZBUC39dY

Drugi kawałek, który Wam zaprezentuję opowiada o święcie Kupały. Przy okazji coś opowiem o tym ważnym wydarzeniu w "kalendarzu" naszych przodków.


https://www.youtube.com/watch?v=1I8wBGcbeV4

Jest to święto trwające podczas letniego przesilenia czyli 23 czerwca (oba solstycjum i ekwinokcjum były ważne ponieważ w wierzeniach dużą rolę odgrywała przyroda)
obchodzone w najkrótszą noc w roku.

Obrzędy miały zapewnić zdrowie i urodzaj. Do obrzędów należało palenie ognisk (w których palono zioła, ostatnio dowiedziałem się, że nie wykluczone iż nasi przodkowi bardzo dobrze znali konopie i jej "magiczne" właściwości ;) ), taniec, różne zabawy jak na przykład puszczanie wieńców ze świecami. Jeśli wianek płynący nurtem rzeki został wyłowiony przez kawalera, oznaczało to jej szybkie zamążpójście. Jeśli płynął, dziewczyna wyjdzie za mąż, ale nieprędko.
Szukano również Perunowych kwiatów (kwiatu paproci).
Podania opowiadają o wielu ludziach, którzy błądzili po lasach i mokradłach, próbując odnaleźć magiczny, obdarzający bogactwem, siłą i mądrością, widzialny tylko przez okamgnienie kwiat paproci. :D Trochę beka ale cóż :) Dla mnie te tradycje są bardzo ciekawe i godne zainteresowania się nimi.

Mam nadzieję, że Was również zainteresowałem. Jeśli temat się przyjmie to postaram się w miarę możliwości wrzucić od czasu do czasu jakiś krótki artykuł o zwyczajach, istotach czy bóstwach słowiańskich lub skandynawskich. Pozdrawiam.

dobre
   
słabe
   
7

Najlepszy komentarz:

Margarethi 30 kwietnia 2014 13:07
0  3

Trochę marnotrawstwo wrzucać zioło do ogniska, no ale cóż, jeśli miałbym cały zagon zasadzony za domem to czemu nie :D Dzięki za wrzutę, tego zespołu jeszcze nie znałem, słyszałem tylko Marię Pomianowską, która ze swoim zespołem też gra na starych intrumentach i rekontruuje je :D

Jezus ponoć zszedł na ziemię by pomóc ludzkości w walce ze złem. Thor natomiast zszedł na ziemię by wspomóc ludzi w wojnie z Lodowymi Olbrzymami... Tych drugich jeszcze nie widziałem ;)

dobre
   
słabe
   
2

Najlepszy komentarz:

PoyebanyBizon 11 marca 2014 22:06
1  2

Stare jak kwejk. Weźcie nie róbcie mi ztej strony kwejka :c.


http://www.youtube.com/watch?v=M4tYSjeqF2s

Spędzając święta w gronie rodziny i bawiąc się się w sylwestra z przyjaciółmi poświęć chwilę na refleksję czy Ty naprawdę możesz powiedzieć, że masz duże problemy. Wiele osób, siedzących gdzieś na chodniku przy minusowych temperaturach, które mijasz biegnąc z pełnymi siatkami świątecznych zakupów, nie trafiło tam bo sami coś pochrzanili. Byli w takiej sytuacji jak Ty tylko... coś nie wyszło. Załamanie z powodu śmierci ukochanych ludzi, problemy finansowe. Więc nie wyśmiewaj, nie przeganiaj. Sam możesz kiedyś tam wylądować i to w najmniej oczekiwanym momencie.

dobre
   
słabe
   
0

  • "Las"

    11 rafajah rafajah Kultura    link    08 października 2013 10:35

"Las"

Wchodzę do starego słowiańskiego lasu,
Wokół morze zieleni nieodczuwające upływu czasu.

Cisza...

Czuję przyjemny zapach leśnego runa,
Mijam prastary dął pamiętający Wałąsa i Peruna.

Spokój...

Młode świerki z zapałem ku górze się pną,
Stworzenia po ich gałęziach mkną.

Majestat...

Nimfy i Driady po jeziorach i lasach się chowają,
Leśne skrzaty w grotach o starych Bogach bajają.
Gdy mnie usłyszą w pośpiechu czmychają,
W nieznane ostępy szybko uciekają.

To człowieka się wystrzegają,
I rację mają.
Ludzie jak samych siebie by ich zabili,
A potem bezcenne skarby zagrabili.

Zniszczyli już Azteków i Majów,
Ale nie ruszą mistycznych gajów.
Istoty za mądre by się nam pokazać,
I nikt nie może im tego nakazać.

W najdłuższe noce
Rozświetlane jedynie przez świece,
Tajemnicze stare Elfy
Od zarania dziejów organizują wiece.

Dumają co robić powinni.
Czy oni również są temu winni?
Nie nauczyli człowieka żyć w przyrodzie,
W bezgranicznej ze wszystkim zgodzie.

Lecz już do końca jak jest zostanie,
Człowiek na ziemi jak obce ciało w ranie.
Za późno już, na próżno zmiana,
A ty żyj dalej, potomku Adama.

Rafajah

(chciałem poddać te wypociny waszej ocenie ;) Lekki i łatwy do czytania, nie trzeba być fascynatem poezji żeby go rozczytać. Nie wiedziałem gdzie wrzucić więc umieszczam w dziale "kultura" ;) )

dobre
   
słabe
   
4

Najlepszy komentarz:

norbi888 09 października 2013 08:50
0  2

Również pisze :) zapraszam na poezja-polska.pl tam Ci powiedzą co i jak choć zapewne będzie to gorzka krytyka...generalnie troche chaotyczne bo niby chcesz zachować styl i forme ale mieszasz ...bardzo proste rymy np w jednej wszystkie z góry na dół
ają
ają
ają
ają
Do tego jeszcze częste rymy częstochowskie typu zabili zgrabili lub zostanie w ranie ... pisz dużo dużo czytaj idź na strone z poezją nie przejmuj się krytyką ale bierz pod uwagę konstruktywne wskazówki :) zapraszam jeszcze raz na stronke...
Z nami od

30 czerwca 2013 11:01

Dodanych

6

Komentarzy

135

Karma wrzut

30

Karma komentarzy

166

Obserwowani 0

Obserwują 0