DOBRA ZMIANA
Znacie jakieś historie z dobrymi uczynkami?
Chcemy w PostRadiu utworzyć cykl pt Dobra Zmiana (tak, ta nazwa - z właściwym znaczeniem tych słów).
Jak widać na screenie powyżej, poszukujemy informacji o dobrych uczynkach, pozytywnych akcjach społecznych, działaniach, które zmieniają świat na lepsze.
Mogą to być akcje społeczne, działania administracji lub po prostu zachowania zwykłych ludzi.
Przesyłajcie info i linki na:
DobraZmiana@Postradio.org
Pomożecie?


PostRadio jest stacją NIEKOMERCYJNĄ, działamy społecznie i z własnych składek stowarzyszenia - dla waszego dobra.

dobre
   
słabe
   
0


Taka sytuacja
Zauebane z insta :D

dobre
   
słabe
   
2

Marzanna
Nie palcie Bogini...

Dziś wiele osób planuje wybrać się na imprezę, podczas której zostanie zgładzona kukła Marzanny…

Zwyczajowo ten rytuał miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Kukłę w rytualny sposób palono bądź topiono (bądź jedno i drugie na raz!) aby przywołać wiosnę. Wierzono, że zabicie postaci przedstawiającej boginię śmierci spowoduje jednocześnie usunięcie efektów przez nią wywołanych (zimy) i nadejście wiosny. Kukłę wykonywano ze słomy, owijano białym płótnem, zdobiono wstążkami i koralami. Tradycja nakazywała, aby dziecięcy orszak, z marzanną i zielonymi gałązkami jałowca w dłoniach, obszedł wszystkie domy we wsi. Po drodze podtapiano marzannę w każdej wodzie, jaka się nadarzyła. Wieczorem kukłę przejmowała młodzież. W świetle zapalonych gałązek jałowca wyprowadzano marzannę ze wsi, podpalano i wrzucano do wody. Z topieniem Marzanny związane są różne przesądy: nie wolno dotknąć pływającej w wodzie kukły, bo grozi to uschnięciem ręki, obejrzenie się za siebie w drodze powrotnej może spowodować chorobę, a potknięcie i upadek – śmierć w ciągu najbliższego roku.

Kim jest Marzanna?

Marzanna to niezwykle ważna bogini w wierzeniach polskich, czeskich i słowackich, równocześnie najbliższa pierwotnemu obrazowi Matki Ziemi. Co ważne, w Polsce nieprzerwanie pamiętana do dzisiaj, bezpośrednio lub pośrednio w unikatowo rozbudowanych kultach maryjnych.

Należy zdecydowanie odrzucić niezbyt trafne postrzeganie Marzanny jako zawężonego i abstrakcyjnego wyobrażenia zimy i śmierci. W wierzeniach politeistycznych w ten sposób nie rozumowano, a bóstwa zaświatowe w typie Marzanny patronują zarówno życiu, urodzajowi, plonom, bogactwu jak i zimie, czarom, wojnie, śmierci, oraz zaświatowym siedzibom przodków. Co więcej jako atrybuty Marzanny identyfikuje się przede wszystkim wieniec, wianek, ubiór panny młodej, korale, złote jabłko, złoty klucz do otwarcia ziemi/wiosny (lub zaświatów) i zżęte zboże. Powyższe przykłady trudno uznać za jednoznacznie związane z zimą czy z współcześnie zawężonym rozumieniem śmierci. Należy także pamiętać, iż w wierzeniach ludowych, jak i staropolskich legendach herbowych, takie znaczenia jak woda, morze, moczary, las, pieczary, jaskinie, zima, sen i noc w przypadku opowieści mitycznej stanowią formę bramy do podziemi lub dosłownie pełnią rolę metaforycznego wyobrażenia zaświatów.

Więcej w bardzo ciekawym artykule: http://www.bogowiepolscy.net/marzanna-1.html

dobre
   
słabe
   
1

Wschod
Wiosenny poranek :D oczywiscie #wlasne i bez filtrow

dobre
   
słabe
   
0

dobre
   
słabe
   
1

Najlepszy komentarz:

Boethian 6 godzin temu
0  1

jak przy Heinekenie leci sweet child to co poleci przy piwie :O

  • Pij !

    9 gresiek1 gresiek1 SFW    link    wczoraj o 19:49     11157

dobre
   
słabe
   
1

Witaj wiosno!

dobre
   
słabe
   
0

Jest i bezbarwny

Jest i bezbarwny

Jest i bezbarwny
Nissan 300 zx turbo.
Foty słabe bo model jeszcze mokry. Nie chciałem nim zbytnio ruszać

dobre
   
słabe
   
2


Polub nas!