• 5 terence terence Mikroblog    link    4 dni temu, 14 grudnia 06:00     625

Jak wiadomo, jest kilka odmian durniów.
Np. - durnie bierni albo - durnie agresywni. Dureń bierny zachowuje się pasywnie, na ogół milczy, mówi wolno, z trudem, jakby jego własny język był mu obcy, ledwie znany. Ten typ durnia nie musi być uciążliwy, nie musi denerwować.

Inaczej z głupotą agresywną. Być skazanym na ciągłe obcowanie z agresywnym durniem to istne przekleństwo. Cierpi on na słowotok, plecie bez przerwy. Apodyktycznie, ex catedra. Wszystko dla niego jest jasne, oczywiste. Cechą umysłu durnia jest niemożność przenikania świata, zejścia w głąb zjawisk. Dla durnia wszystko ma jeden wymiar, ma gładką powierzchnię, po której jego spojrzenie ślizga się bez przeszkód. Z powodu tej jednowymiarowości świat durnia jest monotonny, sztampowy i dlatego głupców często zżera nuda.

Inna odmiana durnia - dureń chytry, który wszędzie upatruje działanie tajemnych sił, dźwigni, sprężyn, spisków ("coś się za tym kryje", "coś w tym musi być" itd.). W miejsce mądrości - przebiegłość, ale między tymi dwoma cechami jest wielka różnica. Mądry - stara się rozumieć świat, przebiegły - chce nim manipulować. Sfera polityki jest pełna przebiegłych ludzi, mądrych - spotyka się tam rzadko.

Molier w Uczonych białogłowach mówi: "Głupiec uczony jest większym głupcem niż głupiec nieuk".
Na każdy temat dureń ma z góry ustalone opinie, których nigdy nie zmienia. Sprawia wrażenie, jakby z nimi już się urodził, wyssał je z mlekiem matki. Ta obserwacja jest argumentem na rzecz jednej z hipotez - a mianowicie tej, że głupota nie wynika ani z braku wykształcenia, ani z winy środowiska, ale jest kodem genetycznym, z którym człowiek już się rodzi.
Być może mózg głupca jest inaczej zbudowany, ma specyficzny kształt i swoisty skład chemiczny. Informacje, które w nim krążą, są rzadkie, bełkotliwe, koślawe. W takim wypadku można by traktować głupotę jako ułomność lub jako chorobę wrodzoną i - raczej - nieuleczalną.

Zwraca uwagę, że opinie durnia są silnie zabarwione emocją, że wygłasza on je nie tylko apodyktycznie, ale i z wielkim przejęciem. Mamy wrażenie, że gotów za nie oddać życie.
Obserwując C.D.:
na to, czego nie rozumie, reaguje bądź zjadliwą kpiną, bądź wściekłością. Widząc dużo książek w pokoju, wykrzykuje z ironią:
- I po co to tyle czytać!
- A może i ty byś coś przeczytała?
- Ja? Jeszcze nie zgłupiałam!
Nie cierpi muzyki poważnej. Jeżeli usłyszy w radio pierwsze tony Bacha czy Mozarta, rzuca się gwałtownie, żeby zmienić fale. Krzyczy - Nie! Nie!
- Kto taką muzykę rozumie? - pyta. - Większość ludzi nie rozumie!
Jej argument: większość. Durnie wiedzą, że są większością, że mają przewagę, że panują.

Popper, jego wnikliwa uwaga na temat niewiedzy. Niewiedza - gdzieś pisze - nie jest prostym brakiem wiedzy, lecz postawą, postawą odmowy, jest niezgodą na przyjęcie wiedzy.
Głupota nie pozwala, żeby ją niepokoić. Rozbestwiona - rusza do ataku: tego, który chciałby podzielić się z nią swoją wiedzą, pali na stosie, wrzuca do lochów, zamyka w szpitalach dla umysłowo chorych.
Znane jest powiedzenie - on nie jest taki głupi, na jakiego wygląda. Czy głupotę widać na twarzy? W jakim stopniu może ona ukształtować jej rysy, jej wygląd? Zajmował się tym Schopenhauer, również Koniński i wielu innych. Koniński twierdził, że nazistę można rozpoznać po twarzy.

A durnia? Czy powiedzieć, że jest to twarz, której nie rozjaśnia żadne, płynące z wnętrza światło, to stwierdzić coś sensownego?

(Lapidaria IV R.Kapuściński)

dobre
   
słabe
   
1

Lekko spóźnione
ale szczere

dobre
   
słabe
   
1

  • 3 terence terence Mikroblog    link    6 dni temu, 11 grudnia 10:04     1044

"Aby uczynić zło, człowiek musi najpierw uznać je za dobro albo za rzecz rozumną i zgodną z prawem. Taka już jest, na szczęście, natura człowieka, że dla swoich czynów musi on szukać usprawiedliwienia. (…) Ideologia – to ona dostarcza upragnionego usprawiedliwienia łotrostwu i koniecznej, wieloletniej odporności zbrodniarzowi. Potrzebna mu jest teoria społeczna, która pomoże mu – przed sobą samym i przed innymi – wybielić własne postępki i słyszeć – nie wyrzuty, nie przekleństwa, tylko pienia pochwalne i wyrazy czci. W ten sposób inkwizytorzy szukali oparcia i usprawiedliwienia w chrześcijaństwie, konkwistadorzy – w chwale ojczyzny, kolonizatorzy – cywilizacji, hitlerowcy – w rasie, jakobini i bolszewicy – w równości, braterstwie i szczęściu przyszłych pokoleń."

Aleksander Sołżenicyn, Archipelag Gułag

dobre
   
słabe
   
3

  • Jimi

    13 terence terence SFW    link    ponad tydzień temu, 09 grudnia 00:53     15115

Jakbym miał cofać się w czasie to do tamtych czasów
Jimi Hendrix, London, 1969

dobre
   
słabe
   
3

Najlepszy komentarz:

0makumaku wczoraj o 12:06
2  1

zaje plus..
tytuł belejaki.. Zmień..

terence wczoraj o 15:43
0  2

@0makumaku:
oj tam skopcony byłem
już zmieniłem

Chmurny poranek, 6 grudnia 1917 roku. Miasto Halifax, stolica Kanadyjskiej prowincji Nowa Szkocja, rozpoczynało kolejny, nudny i pracowity dzień. W okolicach 8:45 rano tłumy mieszczan zebrały się na portowym nadbrzeżu, by oglądać niezwykły spektakl – bardzo widowiskowy pożar na jednym z okrętów. Kiedy minęła dziewiąta, wszyscy byli martwi. Zginęli w największej eksplozji w historii ery przed atomowej.

http://dzikabanda.pl/teksty/wieksze-kawalki/halifax-najwieksza-eksplozja-w-dziejach/


https://www.youtube.com/watch?time_continue=28&v=e3DU95ZLxw8

dobre
   
słabe
   
4

Najlepszy komentarz:

terence dzisiaj o 07:49
0  2

Statek był dosłownie wypchany materiałami wybuchowymi. Dokładniej rzecz biorąc: 227 ton TNT, 1600 ton kwasu pikrynowego (w stanie ciekłym), 544 tony kwasu pikrynowego (w stanie suchym), 56 ton bawełny strzelniczej i na dokładkę 223 tony Benzolu w beczkach, ustawionych już na pokładzie.

  • Santa Satan

    18 terence terence SFW    link    ponad tydzień temu, 07 grudnia 14:45     30755

Santa Satan
autor obrazu Omar Rayyan

dobre
   
słabe
   
1

Najlepszy komentarz:

Marla 3 godziny temu
0  1

cudne!!! :)

  • Amelia

    15 terence terence SFW    link    ponad tydzień temu, 06 grudnia 08:07     21321

 Amelja
Sandi Calistro

dobre
   
słabe
   
1
Z nami od

11 sierpnia 2011 07:05

Dodanych

258

Komentarzy

3709

Karma wrzut

3155

Karma komentarzy

3952

Obserwowani 4

Obserwują 9