• Makijaż

  73 junkie junkie SFW    link    4 dni temu, 14 sierpnia 18:52     30357

   
   
4

Najlepszy komentarz:

PiekaR przedwczoraj o 22:36
0  0

Taki tam na pierwszą randkę :D

ssk wczoraj o 00:27
0  3

still ruchable


 • Dobro

  49 petro petro SFW    link    3 dni temu, 15 sierpnia 18:11     28729

Dobro

   
   
24

Najlepszy komentarz:

guraleq 2 dni temu, 15 sierpnia 20:26
0  2

moim zdaniem powód dla którego jesteś dobry jest nieważny, ważne żebyś był dobry

jakzwykle 2 dni temu, 15 sierpnia 22:13
0  1

@guraleq: a najwazniesze, zeby wierzysz w siebie, a nie w wyimaginowane historyjki z dziada pradziada ^^

blues przedwczoraj o 04:08
0  4

@guraleq: Powod jest wazny. Bo jesli dany czlowiek "jest dobry" ze wzgleu na Boga, to znaczy, ze jest taki ze wzgledu na strach (przed potepieniem wiecznym na przyklad). Jesli wiec z zycia takiego czlowieka strach sie usunie, to przestanie on byc dobry. Ergo, taka dobroc jest tylko stanem przesciowym, tymczasowym i de fakto ilozorycznym.

 • Prawie

  47 junkie junkie SFW    link    tydzień temu, 11 sierpnia 02:34     22670

Prawie

   
   
2

Najlepszy komentarz:

Gwyhyr dzisiaj o 06:07
0  1

I to jest cosplay!

 • Kafelkarze

  44 junkie junkie SFW    link    2 dni temu, 15 sierpnia 21:34     20558

   
   
6

Najlepszy komentarz:

monkey dzisiaj o 08:26
0  4

   
   
2

Najlepszy komentarz:

0makumaku wczoraj o 14:00
0  0

wygląda jak guzik..
kto kurwa wtyka wykałaczkę w .. guzik..? ;o)

nagaath wczoraj o 16:51
0  4

@0makumaku: ktoś kto wie, że gryzie

Minikomputer K-202
K-202 to Polski komputer zaprojektowany przez Jacka Karpińskiego w 1971 roku. Był szybszy od pierwszego IBM PC z 1981 r. Nie został jednak wprowadzony do produkcji, ponieważ zdaniem urzędników tak szybki komputer nie może istnieć - inaczej Amerykanie już by go mieli.

   
   
6

Najlepszy komentarz:

czohracz wczoraj o 16:45
0  0

Tego typu przykładów z polski socjalistycznej jest na pęczki :) ale ciekawa wrzuta, nie wiedziałem o tym komputerze :)

ozzie wczoraj o 19:31
0  2

@czohracz: Polska nadal jest socjalistyczna

Caputo Effect. Co pojawia się w lustrze?
Witam wszystkich :) Dziś temat: Lustra! Czy wy też patrząc się sobie w oczy w lustrze, przez dłuższy czas odczuwaliście dziwne uczucie? Takie...jakby ktoś inny patrzył się wam w oczy, jakbyście to nie wy byli ..tylko ktoś obcy? Wiem, że są przypadki gdzie ludzie widzieli różne postacie jak i twarze w lustrze! Dziś porozmawiamy właśnie na ten temat! :) ZAPRASZAM

Caputo Effect. Co pojawia się w lustrze?
Słyszeliście historie o tym, że kiedy zapadnie wieczór, a wy staniecie przed lustrem, to możecie wywołać ducha? Tajemniczą istotę, która pojawi się za Wami. I nie chodzi mi to o Wasze przerażające odbicie. Wystarczy zapalić świeczki, patrzeć wystarczająco długo i już. No może nie już :( , bo czasami można sobie pomóc wypowiadając jakieś dziwne słowa. Koniecznie kilka razy. Ten motyw jest w popkulturze wykorzystywany przez filmy grozy, ale nie jest to wymysł scenarzystów i reżyserów filmów takich jak: “Candyman” czy “Mirror Mirror”. Dlatego, że motyw lustra i tego, co w nim można zobaczyć jest czymś z czym prawie każdy z nas się zetknął. Opiszę to w tej wrzutce :)

Caputo Effect. Co pojawia się w lustrze?
Krwawa Mary

Każda kultura ma swoje straszne opowieści. Historie, które z jednej strony wywołują u nas palpitacje serca, a z drugiej są pociągające, bo przecież lubimy się bać. Jedni mają Czarną Wołgę, inni Babę Jagę itp. Amerykanie mają tzw. “Bloody Mary”. Bloody Mary, jest to cała wymazana we krwi dziewczyna która ma już kilkaset lat i na początku był to rytuał/zabawa, dzięki któremu młoda kobieta patrząc w lustro mogła dojrzeć odbicie swojego przyszłego męża. Z czasem ewoluował, by ostatecznie przerodzić się w jedną ze strasznych miejskich legend. Jej prawdziwość sprawdzana jest najczęściej w trakcie imprez, kiedy delikwent musi pójść do łazienki o godzinie 00:00 lub 03:03 z zapaloną świecą i powiedzieć „Bloody Mary” trzy razy, patrząc w lustro. Jak ma szczęście nic się nie stanie, ale jak ma pecha, to w lustrze zobaczy twarz. Wtedy opcje są trzy:

-Mary wydłubie mu oczy i oszpeci twarz.
-Zginie na miejscu.
-Zniknie.

Mówiąc krótko ma przerypane. Wspominam o tym, dlatego, że w tej miejskiej legendzie kryje się ziarno prawdy i jak zwykle w takich sytuacjach sporo może wytłumaczyć nauka.

PODKREŚLAM IŻ TO KRWAWA MARY TO LEGENDA :) I CAŁE TE ZDARZENIA SĄ NACIĄGANE ;)

Caputo Effect. Co pojawia się w lustrze?
AUTOHIPNOZA

Nasz mózg lubi sobie zażartować. Nie zawsze wszystko rozumiemy, ale na szczęście pojawiają się ludzie tacy, jak Giovanni Caputo, który kilka lat temu postanowił sprawdzić skąd przekonanie niektórych osób, że naprawdę widzą w lustrze obcą twarz. Bo musicie wiedzieć, że legenda, o której wspominałem, jest wiecznie żywa przez to, że kolejni śmiałkowie twierdzili, że coś widzieli. Według nich coś pojawiło się lustrze i na pewno nie była to ich twarz. Najczęściej mówili o tym, że rysy tej tajemniczej osoby są stopione, zniekształcone, jakbyście wylali na nie płynny wosk, a w zasadzie jakby ta twarz była z wosku, który zaczął się topić. Takie opowieści to woda na młyn kolejnych śmiałków, ale i naukowców. Caputo jest w tej drugiej grupie i teeeej wrzutcę wyjaśnię wam o co chodzi w fenomenie twarzy w lustrze.

Żeby “uruchomić” iluzję musicie wpatrywać się w swoje odbicie w lustrze w słabo oświetlonym pomieszczeniu. Źródłem światła, które powinno zostać umieszczone za Waszymi plecami, mogą być świeczki albo bardzo słaba żarówka. Zbliżacie twarz do lustra i zaczynacie się patrzeć. Po mniej niż minucie w lustrze pojawi się obca twarz.

Caputo Effect. Co pojawia się w lustrze?
Jak to się dzieje?

Patrząc na coś bez przerwy nasz wzrok zaczyna reagować i zmienia się postrzeganie tego na co patrzymy. Wynika to z tego, że mamy coś, co można nazwać “wbudowanym systemem rozpoznawania twarzy i kształtów”. To dzięki temu jesteśmy w stanie dostrzec np. twarz w dziwnie wyrośniętym kartoflu czy smoka pośród chmur. Problem w tym, że takie patrzenie na własne odbicie powoduje, że nasz mózg zaczyna wariować, co dodatkowo napędzane jest przez specyficzne oświetlenie rozmywające rysy naszej twarzy. System zostaje uruchomiony i działa mimo tego, że przecież dobrze wiemy na co patrzymy. Według Susany Martinez-Conde i Stephena L. Macknika wynika to z tego, że neurony w naszym mózgu potrafią wolniej reagować w momencie, gdy wystawione są na jednostajny bodziec. Mózg nie chce się przemęczać, bo to marnotrawienie energii, a wszystko wraca do normy, gdy zaczniecie patrzeć w inne miejsce lub po prostu mrugniecie.

Caputo Effect. Co pojawia się w lustrze?
Wracając jednak do eksperymentu okazało się, że jego efekty mogą być różne. Caputo zaprosił 50 osób. Podzielił ochotników na grupę kontrolną i tą, która będzie uczestniczyć we właściwym eksperymencie. Członkowie grupy kontrolnej patrzyli na ścianę lub na siebie (gdy byli w parach). Druga grupa zabrała się za lustra. I to członkowie tej grupy zdawali bardzo ciekawy raport z tego, co zobaczyli. Wyniki przedstawiały się następująco (nie sumują się do 100%, bo jedna osoba mogła zobaczyć kilka rzeczy, samo badanie/wpatrywanie się trwało 10 minut):

- Ponad 60% osób widziała własną twarz, ale bardzo zdeformowaną.

- 18% twarz swoich rodziców (w tej grupie wskazywano zarówno na rodziców, którzy jeszcze żyją, jak i na tych, którzy zmarli).

- Nieznana osoba pojawiła się 28% z badanych.

- 18% widziało pysk zwierzęcia – kota, świni etc.

Prawie połowa z nich widziała potwory i inne fantastyczne stworzenia!!!!!

Caputo Effect. Co pojawia się w lustrze?
W zależności od badane reakcje były różne, choć pojawiały się takie, które można uznać za bardzo emocjonalne. Caputo nie jest w stanie wyjaśnić wszystkiego. Na przykład dlaczego niektórzy widzieli zwierzęta czy potwory. Różnie też opisywano nastrój odbicia. Niektórzy widzieli strach, inni radość. Jednak we wszystkich przypadkach można powiedzieć, że badani doświadczyli poczucia bycia oderwanym od miejsca, w którym przeprowadzano badanie.

Choć wyniki nie rozwiewają wszystkich wątpliwości, to przynajmniej wiemy, co się z nami dzieje...


Dziękuję serdecznie za wytrwanie do końca. Mam nadzieję, że wrzutką się podobała :) jeżeli tak zostaw komentarz lub Plusik, ponieważ to bardzo motywuje do działania!

-Źródła i wiedza własna.
A co do źródeł to nie mam zapisane niestety :/

   
   
7

Najlepszy komentarz:

Marla wczoraj o 08:19
0  4

Jak zawsze super wrzutka :) (wiem, że to głupie, ale w związku z bhp nigdy bym nie powiedziała do lustra trzy razy: krwawa Mary xD, w ogóle nic z takich rzeczy bym nie powiedziała ;P)

0makumaku wczoraj o 08:25
0  8

@Marla: bo byś uMarla..?


Polub nas!