dobre
   
słabe
   
1


dobre
   
słabe
   
0

 • Złącze

  13 junkie junkie Wiedza    link    14 kwietnia 2019 12:56     35386

dobre
   
słabe
   
2

Najlepszy komentarz:

sheaker wczoraj o 17:54
0  3

A jest to przegub Cardana. Warto wspomnieć o jednej z wad - przy stałej prędkości obrotowej jednego wałka ten drugi obraca się ze zmienną prędkością na zmianę przyspieszając i zwalniając w czasie każdego obrotu. Jest jednym ze źródeł nierównomierności pracy.

 • Zamek

  32 junkie junkie Wiedza    link    03 kwietnia 2019 12:17     51863

dobre
   
słabe
   
0

Frenologia, czyli wzorowa czaszka przestępcy

5 najdziwniejszych teorii pseudonaukowych, jakie kiedykolwiek wymyślono
Franciszek Gall, badacz z początku XIX wieku doszedł do wniosku, że cechy charakteru i talenty człowieka można poznać… po guzach na czaszce. Koncepcja była prosta: za każdą umiejętność i skłonność odpowiadał jakiś fragment mózgu. Im był większy, tym silniejsza była dana cecha. A skoro mózg miał być większy, to i na czaszce powinno być widać stosowne wybrzuszenie. Na tej podstawie próbowano nawet szukać urodzonych przestępców, wierząc, że mordercze skłonności zapisane są w guzach. Co ciekawe, ostatnie towarzystwa frenologiczne wygaszono dopiero w latach 60. ubiegłego wieku.

Łysenkizm, czyli Partia przeciw Darwinowi


Trofim Łysenko, czyli gwiazda stalinowskiej biologii miał spory udział w głodowej śmierci milionów obywateli ZSRS. Jego (uznanym przez Stalina) zdaniem, teoria Darwina, według której osobniki danego gatunku rywalizują ze sobą, zaś rywalizację wygrywają najbardziej przystosowane do środowiska, przeczy filozofii marksistowskiej. Łysenko uważał, że organizmy zmieniają się w wyniku ekspozycji na zmienione warunki i wcale ze sobą nie konkurują, lecz współpracują w celu przezwyciężenia trudności. Efekt? Pola Syberii obsiewano pszenicą, wierząc, że po jakimś czasie przyzwyczai się i będzie rosła mimo siarczystych mrozów. Skuteczność tych eksperymentów była zerowa, a Łysenko odszedł w niepamięć razem ze śmiercią swego patrona.

Lawsonomia, czyli energia nie istnieje, a na Biegunie Północnym jest wielka dziura

5 najdziwniejszych teorii pseudonaukowych, jakie kiedykolwiek wymyślono
Alfred Lawson był baseballistą i lotnikiem, lecz po zakończeniu kariery zajął się nauką. A właściwie jej zaprzeczeniem, bo Lawsonomia miała w założeniu być nowym, wielkim paradygmatem wiedzy o całym świecie. Energia miałaby więc wcale nie istnieć, a wszelki ruch wynikać miał z mieszania się elementów o różnej gęstości. Ziemia unosi się w eterze, zaś koło Bieguna Północnego znajduje się wielka dziura, która zasysa meteoryty i inne rzeczy z kosmosu, co „ziemskie żyły” rozprowadzają, niczym pokarm po planecie. Czego nie rozprowadzą zostaje… wydalone przez ziemski „odbyt” położony daleko na południu. Gdy dodamy do tego, że jego zdaniem w ludzkim mózgu mieszkają maleńkie istoty, które nami sterują, to ciężko uwierzyć, że Lawson w latach 40. ub. wieku zebrał wokół siebie grono uczniów, a nawet założył własną szkołę.

Radionomika, czyli fale radiowe z kropli krwi

5 najdziwniejszych teorii pseudonaukowych, jakie kiedykolwiek wymyślono
Alfred Abrams był pod koniec XIX wieku uznanym amerykańskim lekarzem, jednak zasłynął jako rzekomy odkrywca ERA, czyli „Elektronicznych Reakcji Abramsa”. Jego zdaniem, każda komórka ciała ludzkiego wydziela fale podobne do fal radiowych, z których odczytać można informacje o każdej chorobie, na jaką cierpi człowiek. Radionomika stała się na początku XX wieku bardzo popularna, a USA zapełniły się fachowcami gotowymi za pomocą przedziwnych różdżek, pudełek czy nawet bez żadnego sprzętu rozczytać z jednej kropli krwi wszystko o stanie zdrowia człowieka. Niestety, naukowa weryfikacja przeprowadzona przez Amerykańskie Stowarzyszenie Lekarzy okazała się okrutna: w próbkach, z których radionomicy „odbierali” informacje o syfilisie, raku, cukrzycy i innych poważnych chorobach znajdowała się krew kurczaka…

Teoria pługa, czyli deszcz na prerię przyjdzie za człowiekiem

5 najdziwniejszych teorii pseudonaukowych, jakie kiedykolwiek wymyślono
Większa część środkowych Stanów Zjednoczonych zajmowana jest przez suchą i niezbyt przyjazną prerię i trudno powiedzieć, jaki wpływ na jej zasiedlenie miał stan wiedzy dziewiętnastowiecznej klimatologii. Zdaniem ówczesnych badaczy, suche i nieprzyjazne tereny zamienią się w deszczowe i żyzne po ich zasiedleniu. Tłumaczono to na najróżniejsze sposoby – deszcz miał powstawać dzięki łatwiejszemu odparowaniu wody ze spulchnionej gleby, wywoływać go miał dym z kominów lokomotyw albo wibracje przejeżdżających pociągów. Rzeczywistość jednak okazała się mniej kolorowa: nie dosyć, że deszcze nie przybyły, to nieodpowiednia gospodarka rolna przyczyniła się do serii burz piaskowych (dust bowl) w latach 30. XX wieku i olbrzymiej biedy na Wielkich Równinach.

https://pl.aleteia.org/2018/09/15/5-najdziwniejszych-teorii-pseudonaukowych-jakie-kiedykolwiek-wymyslono/

dobre
   
słabe
   
2

Najlepszy komentarz:

 • Mikroskop

  39 junkie junkie Wiedza    link    22 listopada 2018 10:40     66256

dobre
   
słabe
   
4

Najlepszy komentarz:

BloodyHand 22 listopada 2018 15:35
0  5

Jak się nazywa mały szkop?
Mikroszkop
A mały rosjanin?
Mikrusek
xaxaxaxa

 • Falochron

  90 junkie junkie Wiedza    link    12 listopada 2018 08:09     85941

dobre
   
słabe
   
7

Najlepszy komentarz:

AdamQ ponad tydzień temu, 12 listopada 11:13
0  6

Całą plażę od strony wody obsadzić tujami! Jak to możliwe, że nikt na to nie wpadł ლ(ಠ_ಠლ)


Polub nas!