Jak wyglądałaby podróż samolotem na innych planetach naszego układu?
Co by było, gdybyśmy spróbowali polatać samolotem po Merkurym, Wenus czy jakiejkolwiek innej planecie naszego układu? Oczywiście nie jest to możliwe, ponieważ – przede wszystkim – nie dotarliśmy jeszcze na żadną inną planetę. A więc tym bardziej ciężko byłoby przetransportować tam samolot.

Jednak Randall Munroe postanowił znaleźć odpowiedź na to niezwykłe pytanie, i zamieścił ją w swojej książce zatytułowanej "Co jeśli? Poważne naukowe odpowiedzi na absurdalne hipotetyczne pytania". Oto do jakich wniosków doszedł:

Merkury


Samoloty na Ziemi używają powietrza, aby generować różnicę ciśnień nad i pod skrzydłem, co powoduje powstanie siły nośnej. Jednak Merkury nie posiada żadnej atmosfery, co oznacza że niemożliwym jest tam wygenerowanie jakiejkolwiek siły nośnej, a więc latanie na tej planecie nie jest możliwe.

Wenus


Atmosfera planety Wenus jest 60 razy gęstsza od atmosfery Ziemi. Jest to więc aż zanadto, aby wygenerować siłę nośną. Niestety temperatura na powierzchni Wenus waha się od 120 do 462° C – jest to wystarczająco dużo, aby stopić nawet ołów.

Ziemia


Ziemia to świetne miejsce do latania samolotem. Koniecznie musicie kiedyś spróbować.

Mars


Atmosfera na Marsie jest 100 razy rzadsza, niż ma to miejsce na Ziemi. Samolot więc musiałby poruszać się z niezwykle dużą prędkością. Niestety byłaby ona za duża, aby móc normalnie sterować maszyną.

Jowisz


Na Jowiszu samolot ważyłby 2,3 raza więcej niż na Ziemi. A więc potrzebowałby on aż trzykrotnej prędkości, aby wygenerować siłę nośną. Maszyna najprawdopodobniej więc runęłaby w dół z dużą szybkością, a na końcu by zamarzła i zgniotłoby ją niezwykle duże ciśnienie.

Saturn


Lot na Saturnie nie byłby trudniejszy niż na Ziemi. Jednak najprawdopodobniej samolot bardzo szybko by zamarzł, ponieważ panuje tam temperatura -167° C.

Uran


Uran to bardzo mroczne i zimne miejsce. Samolot na tej planecie ważyłby znacznie mniej niż na Ziemi, a więc mógłby unosić się w powietrzu tak długo, jak pozwoliłoby na to paliwo. Niestety całkiem szybko przeszłoby ono ze stanu ciekłego do stanu stałego, ponieważ temperatura na Uranie wynosi -212° C.

Neptun


Neptun może pochwalić się najsilniejszymi wiatrami ze wszystkich planet naszego układu. Ich prędkość dochodzi bowiem do 2 400 km/h. A więc samolot wpadłby w niesamowite turbulencje, które w końcu rozerwałyby go na strzępy, a w międzyczasie jeszcze zamarzł. Temperatura panująca na Uranie wynosi bowiem -218° C.

Źródło: http://wiedzoholik.pl/jak-wygladalaby-podroz-samolotem-na-innych-planetach-naszego-ukladu/

   
   
5

Najlepszy komentarz:

blues przedwczoraj o 18:22
0  3

Ja doskonale rozumiem, ze to taka zabawa intelektualna. Ale az cisnie ssie by zapytac o jaki samolot chodzi? Ziemskie samoloty sa zaprojektowane do ziemskich warunkow. Co wiec stoi na przeszkodzie by zaprojektowac samolot do latania na Marsie, Wenus czy nawet w atmosferze Jowisza?

Co do Marsa i powodow na nielatanie podane w tym komiksie to moge sie zgodzic, ze Cessna 172S tam nie poleci. Pomijajc nawet gestosc atmosfery to przeciez tam jest za malo tlenu, by mogl dzialac silnik tlokowy. Ale... kompletnie nie rozumiem argumentu predkosci. Na ziemi mamy samoloty pociskajace wiecej niz 1235km/h i sa sterowne w calym zakresie predkosci. Jest nawet znany hipersoniczny szybowiec; czyli Space Shuttle. Dostawinie odpowiednich motorkow do SR-71 i mozna latac. Do tego NASA miala w swoich plnach budowe marsjanskiego samolotu. Wygladalby mniej wiecej jak kompozytowa, powiekszona wersja U-2.

cheers


  • Bizmut

    8 junkie junkie Wiedza    link    3 dni temu, 18 sierpnia 12:38     12682

   
   
2

Najlepszy komentarz:

yyyyyy dzisiaj o 13:30
0  1

Cafe biba - wapń, żelazo, bizmut, bar... matahari ...rwał twoja mać...... prosz.. :)

   
   
1

   
   
1

Najlepszy komentarz:

karl9 4 dni temu, 16 sierpnia 11:05
0  2


- A po co panu ta wielka bryła rtęci.
* Zawsze ją ze sobą nosze na wycieczki. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   
   
3

Najlepszy komentarz:

minime 2 dni temu, 15 sierpnia 08:36
0  3

Lepkość? nie Gęstość?


Polub nas!