"To tylko teoria" - oto 6 źle rozumianych naukowych słów

Hipoteza. Teoria. Prawo. Te naukowe słowa są regularnie wymieniane, ale zwykle przeciętni ludzie źle rozumieją ich znaczenie.
Z tego powodu, pewien naukowiec twierdzi, że powinniśmy dać sobie spokój z tymi źle rozumianymi słowami i zamienić je na słowo „model”. Jednak nie są to jedyne naukowe określenia, które sprawiają problemy i zmiana słów na inne doprowadzi jedynie do nowych, źle rozumianych określeń, według innych naukowców.
„Słowo takie jak ‚teoria’ jest określeniem technicznym’, powiedział Michael Fayer, chemik ze Stanford University. „Fakt, że wiele osób źle rozumie jego naukowe znaczenie, nie oznacza, że powinniśmy przestać go używać. Oznacza, że potrzebujemy lepszej edukacji naukowej.”
Od „teorii” do „znaczące”, oto sześć naukowych określeń, które są często mylnie rozumiane.

1) Hipoteza
Społeczeństwo tak często źle rozumie słowa hipoteza, teoria i prawo, że naukowcy w ogóle powinni przestać ich używać, twierdzi fizyk Rhett Allain z Southeastern Louisiana University, we wpisie na blogu Wired Science.
„Uważam, że w tym momencie nie da się już uratować tych słów”, powiedział Allain dla serwisu LiveScience.
Hipoteza oznacza proponowane wyjaśnienie czegoś, co można rzeczywiście przetestować. Jednak „jeżeli zapytasz kogoś co oznacza hipoteza, natychmiast odpowiadają ‚naukowe zgadywanki'”, powiedział Allain.

2) Tylko teoria?
Osoby uważające, że zmiany klimatu są kłamstwami naukowców czy wyznawcy kreacjonizmu uwielbiają słowo „teoria”, aby podważać słowa osób obeznanych w temacie zmian klimatycznych czy ewolucji.
„To tak jakby, to nie była prawda, ponieważ to tylko teoria,” mówi Allain.
I to pomimo faktu, że istnieje nieprawdopodobna ilość dowodów potwierdzających zarówno zmiany klimatyczne z powodu działań człowieka, jak i teorię ewolucji Darwina.
Częścią problemu jest słowo „teoria”, którego znaczenie jest bardzo odmienne w codziennym języku, w porównaniu do naukowego: Teoria naukowa to wyjaśnienie niektórych cech naturalnego świata, które zostały sprawdzone przez liczne eksperymenty i testy. Jednak dla przeciętnego Kowalskiego, teoria jest tylko pomysłem, który pojawił się w czyjejś głowie, w przeciwieństwie do wyjaśnienia pochodzącego z licznych testów.

3) Model
Jednak teoria nie jest jedynym naukowym określeniem, które sprawia problemy. Nawet proponowane przez Allaina słowo do zastąpienia hipotezy, teorii i prawa — „model” — ma swoje problemy. Słowo to nie oznacza tylko modeli do sklejania, ale ma własne znaczenie w różnych dziedzinach nauki. Model klimatyczny jest bardzo różny od modelu matematycznego, przykładowo.
„Naukowcy z różnych dziedzin używają na różny sposób tych określeń”, napisał w emailu do LiveScience John Hawks, antropolog z University of Wisconsin-Madison. „Nie wydaje mi się, żeby ‚model’ poprawił całą sytuację. Wydaje się mieć solidne znaczenie w fizyce, głównie dzięki Standardowemu Modelowi. Dla porównania, w genetyce i ewolucji, ‚modele’ wykorzystywane są w bardzo odmienny sposób.” (Standardowy Model to główna teoria zarządzania fizyką cząsteczkową.)

4) Sceptyczni
Gdy ludzie nie akceptują spowodowanych przez ludzi zmian klimatycznych, media zwykle określają te osoby jako „sceptyków klimatycznych”. Jednak to może być odrobinę za pozytywne określenie, według Michaela Mann, naukowca klimatycznego z Pennsylvania State University.
„Zwyczajne zaprzeczanie głównemu nurtowi nauki, bazując na marnej, nieważnej i często przykrytej osobistymi wierzeniami krytyce nauki nie jest nastawieniem sceptycznym. Jest nastawieniem przeciwnym… czy wręcz wypierającym,” powiedział Mann dla LiveScience.
Zamiast tego, prawdziwy sceptyk jest otwarty na naukowe dowody i gotów na dobrowolne porównanie i poparcie ich.
„Wszyscy naukowcy powinni być sceptykami. Prawdziwy sceptyk, jak Carl Sagan go opisał, to ‚samokorygująca się maszyna’ nauki,” powiedział Mann.

5) Znaczące
Kolejnym słowem, które przyprawia naukowców o zgrzytanie zębami jest „znaczące”.
„To strasznie wisielcze słowo. Czy oznacza ono, że coś jest statystycznie znaczące, czy że coś jest ważne?” powiedział Michael O’Brien, dziekan College of Arts and Science z University of Missouri.
W statystyce, coś jest znaczące, jeżeli różnica prawdopodobnie nie zaszła w wyniku losowych zdarzeń. Jednak może się to nie przekładać na konkretne różnice w, przykładowo, objawach bólu głowy czy ilorazie inteligencji.

6) Naturalne
„Naturalne” to kolejne słowo, które przyprawia naukowców o krwawienie z uszu. Słowo to stało się synonimem rzeczy pozytywnych, zdrowych i dobrych. Jednak nie wszystko co sztuczne, jest niezdrowe, a nie wszystko co naturalne, jest dla nas dobre.
„Uran jest naturalny, ale jeżeli wprowadzisz go wystarczająco do działa, umrzesz,” powiedział Kruger.
Siostra słowa naturalne, czyli „organiczne” również ma problematyczne znaczenie, powiedział. O ile organiczne oznacza po prostu „oparte na węglu” dla naukowców, słowo to jest obecnie wykorzystywane w określaniu upraw wolnych od pestycydów czy drogiej bawełnianej pościeli.

Nieodpowiednia edukacja
Chociaż te słowa mogą być często źle rozumiane, prawdziwym problemem, według naukowców, jest fakt, że ludzie nie są odpowiednio kształceni z naukowego punktu widzenia w szkole średniej czy na studiach. W efekcie, społeczeństwo nie rozumie w jaki sposób powstają wyjaśnienia naukowe, jak są sprawdzane i dlaczego zostają zaakceptowane.
Co więcej, ludzki mózg mógł nie ewoluować, aby intuicyjnie rozumieć głównych naukowych koncepcji, jak hipoteza czy teoria, powiedział Kruger.
Większość ludzi idzie mentalnymi skrótami, aby nadać sens kakofonii informacji na którą wystawiani są każdego dnia.
Jednym z wyników tego jest tworzenie „binarnego zróżnicowania pomiędzy czymś co jest prawdziwe w absolutnym znaczeniu tego słowa, a czymś co jest całkowicie nieprawdziwe czy kłamliwe,” powiedział Kruger. „Z nauką, jest to kontinuum. Wciąż staramy się budować i rozumieć.”

http://wiedzoholik.pl/to-tylko-teoria-oto-6-zle-rozumianych-naukowych-slow/

   
   
6

Najlepszy komentarz:

Marla 3 dni temu, 16 lutego 15:00
0  9

Wielu ludzi ma już tak utarte rozumienie (błędne/ niedokładne) pewnych terminów, że dużym zaskoczeniem byłoby skonfrontowanie ich z rzeczywistymi znaczeniami! Przytoczę może żarcik z okazji tego tematu.

Pewien profesor w czasie popołudniowego spaceru postanowił napić się kawy. Wszedł do kawiarni, usiadł przy stoliku i złożył zamówienie. Delektował się kawą, aż do momentu, kiedy obok usiadły dwie panie (już mniejsza o kolor włosów:P :D) i jedna z nich odezwała się do towarzyszki:
- słuchaj Kochana, przechodziłam wczoraj a propos ciastkarni, wpadłam i skompromitowałam dwa ciasteczka!
Profesor postanowił się wtrącić i nachylając się do pani powiedział:
- przepraszam, nie powinno się używać słów, których się nie rozumie.
Pani zmarszczyła nos i oburzona zapytała:
- czy ma pan do mnie jakieś alibi????

:D

dinozaur to jakowyś

   
   
5

Najlepszy komentarz:

zelus przedwczoraj o 23:17
0  1

piskle, czapla jakaś ?

Budowa Terrarium 2

No hej, witam was znowu. Na dobry początek, tak wygląda poprzednie terrarium, które zrobiłem, W tamtym czasie podobało mi się, chociaż obecnie oceniam je w skali 1-10 na 2=,
w każdym razie tutaj możecie sobie zobaczyć jak to było ostatnim razem https://ujarani.com/292809

Budowa Terrarium 2

A zatem tak samo jak i poprzednio użyłem jakichś rupieci z piwnicy- szafy.

Budowa Terrarium 2

Początkowo miał być basen, obecnie jest arena walki.

Budowa Terrarium 2

Taki miałem zamysł, generalnie to terrarium nie miało żadnego projektu, to była jedna wielka improwizacja.

Budowa Terrarium 2

Basen miał być podświetlany, najpierw pomyślałem o panelu z modułami, ale ostatecznie rozwiązałem problem naświetlenia w nieco inny sposób.

Budowa Terrarium 2

Budowa Terrarium 2

Początkowo to terrarium wyglądało jakbym sobie kibel w pokoju zrobił :D :D

Budowa Terrarium 2

Jest i basen- zasilikonowany i obrobiony.

Budowa Terrarium 2

Tutaj zaczyna wyglądać.

Budowa Terrarium 2

Budowa Terrarium 2

Budowa Terrarium 2

Budowa Terrarium 2

Budowa Terrarium 2

Miejsce na kamień grzewczy.

Budowa Terrarium 2

A tutaj podłoga.

Budowa Terrarium 2

Oczywiście nie chciałoby mi się wybierać każdego obsranego kamyczka, po karmieniu, więc kamyczki są tylko ozdobą, właściwą podłogą jest w tym przypadku plexi.

Budowa Terrarium 2

Budowa Terrarium 2

Jak doszedłem do tego momentu to byłem zadowolony ;)

Budowa Terrarium 2

Budowa Terrarium 2

Budowa Terrarium 2

No i zbliżamy się do końca mojego projektu.

Budowa Terrarium 2

Budowa Terrarium 2

A to moja mała niunia, urosła od ostatniego czasu gdy ją tu pokazywałem.
Tak z perspektywy czasu, to wiecie, pierwsze terrarium o ile na poczatku mi się podobało tak teraz uważam, że mogłem je wykonać o wiele lepiej. Drugie terrarium skończyłem już jakiś czas temu, zwlekałem z podzieleniem się tym tutaj i kolejny raz z perspektywy czasu uważam, że mogłem wykonać je o wiele lepiej, no ale człowiek uczy się przez całe życie, nie? ;) Mówią do 3 razy sztuka, więc jeżeli będę robił kolejne terrarium, to zrobię je tak, że wam oczy z oczodołów powychodzą :)
No to tyle jeśli chodzi o moje 5 min sławy, miłego wieczorku ujarańcy :D :D

   
   
8

Najlepszy komentarz:

monkey 2 dni temu, 12 lutego 22:17
0  0

Jest takie powiedzenie dotyczące budowania: „Pierwsze dla wroga, drugie dla przyjaciela, trzecie dla siebie..."To jest fajne, w trzecim zamieszkasz z gadziną? +

oleeeek przedwczoraj o 06:30
0  1

@monkey: Trzecie jeżeli wgl będzie, to raczej będzie w formie ściany :)

The Beauty of Universe

   
   
16

Najlepszy komentarz:

diuk wczoraj o 22:48
0  0

Jeszcze wymiar którego nie widzimy (powiązany z czasem)

zbisty2 wczoraj o 22:50
0  0

@diuk: twoje zdjecie przedstawia ruch ukladu planetarnego - u know?

diuk wczoraj o 22:56
0  0

@zbisty2: tak, sposób poruszania bardzo podobny jest do łańcucha DNA, sam ruch planet w około słońca tworzy natomiast spirale fibonacciego która jest na tyle precyzyjna że wraca do układu startowego

Toby21 dzisiaj o 08:01
0  0

@diuk: Esau? kolejna gównoburza? przyra odrobiona? czy ferie masz :D

Aqualinespirit Semantyczny Psychopata dzisiaj o 09:47
0  3

@Toby21: Esau nie wierzy w planety i kosmos. On wierzy w to, że Ziemia jest płaska. Podobieństwo do DNA jest trochę naciągane, ale rzeczywiście mamy do czynienia z pewnego rodzaju spiralą.


https://www.youtube.com/watch?v=rx42lrkYgmo

   
   
2

Najlepszy komentarz:

zelus wczoraj o 16:43
0  1

jakby dodać jakiś proszek widzialny w ciemności, to byłby efekt :D

  • Biegacz

    15 ozzie ozzie Wiedza    link    ponad tydzień temu, 12 lutego 12:04     21419

   
   
4

Najlepszy komentarz:

blues przedwczoraj o 16:22
0  2

Po wodke leci...

Panterkaa przedwczoraj o 22:58
0  6

@blues: po WD-40


Polub nas!