6

Najlepszy komentarz:

Nelliech 2 godziny temu
0  0

Więcej NIE niż TAK według mnie...

Lejen godzinę temu
0  1

@Nelliech: Jak na kanał Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii to i tak nieźle. :P stosunkowo rzetelne informacje. Niemniej jednak z filmiku można odnieść wrażenie że te negatywne efekty występują zawsze u każdego, a to raczej indywidualna kwestia, tak samo jak uzależnienie. Jak sie ma łeb na karku to sie krzywda nie stanie. :P

Nie wiem czy bylo

Tak bardzo Kanada :D

   
   
2

Najlepszy komentarz:

PreeMoSh wczoraj o 06:19
0  0

wolę Whiskey

 • Hmm...

  5 ased Ased Wiedza    link    przedwczoraj o 18:55     6686

Hmm...

   
   
0

 • Einstein

  13 esau Esau Wiedza    link    5 dni temu, 18 stycznia 11:45     14226

Einstein

   
   
5

Najlepszy komentarz:

petro wczoraj o 13:10
0  5

2 inne ciekawe cytaty Einsteina:
Cała nasza nauka, w porównaniu z rzeczywistością, jest prymitywna i dziecinna – ale nadal jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy.
Cóż za smutna epoka, w której łatwiej jest rozbić atom niż zniszczyć przesąd.

 • Tesla

  19 esau Esau Wiedza    link    6 dni temu, 17 stycznia 20:06     18833

Tesla

   
   
54

Najlepszy komentarz:

petro 4 dni temu, 17 stycznia 22:32
1  0


https://www.youtube.com/watch?v=JVtAK0wGHmY

Z matematyka jest coś nie tak? Czyżby twierdzenia matematyczne były fałszywe, bo nie wspomina o nich Biblia? Będziesz teraz obalał geometrię, trygonometrię i algebrę?

P.S. Tesla był na studiach inżynierskich na politechnice (choć ich nie ukończył), więc jest bardzo mało prawdopodobne, że powiedziałby coś takiego. Szczególnie, że jego wynalazki opierają się na prawach fizycznych, a w opisywaniu tych korzysta się z matematyki.
Matematyka jest językiem natury. film "Pi"
Lub bardziej w twoim klimacie: Matematyka jest alfabetem, za pomocą którego Bóg opisał wszechświat. Galileusz
:)

PreeMoSh 4 dni temu, 17 stycznia 22:40
0  0

@petro: tu jest obszerniej o Tesli a poza tym jakoś bardziej wolę Wojtka niż tego od polimatów


https://www.youtube.com/watch?v=Xx1vUDJWhyk

Esau 3 dni temu, 18 stycznia 11:20
0  0

@petro: Z kazdym kolejnym komentarzem udowadniasz tylko, ze jests glupi i nie potrafisz czytac ze zrozumieniem:).
Tam nie ma nic, ze z matematyka jest cos nie tak, tylko ze zastapili eksperymenty obliczeniami. Widac, ze jstes tak zaślepiony, ze nie potrafisz racjonalnie myśleć, wiec szkoda mi tracic czas na Ciebie pozdro

petro 3 dni temu, 18 stycznia 12:41
0  2

@Esau: "Myslenie jest trudne, dlatego wiekszosc ludzi osądza" Carl Jung ( https://ujarani.com/365848)

Zamiast osądzać to przedstaw swoją interpretację rzekomego cytatu Tesli. Wg. mnie skoro naukowcy zbudowali "strukturę, która nie ma żadnego związku z rzeczywistością" używając matematyki, można dojść do wniosku, że matematyka też nie ma związku z rzeczywistością.
Jeśli naukowcy już nie eksperymentują to po co są te wszystkie laboratoria chemiczne i fizyczne na uczelniach, w instytutach naukowych itp.? Po co są obserwatoria astronomiczne? Po co jest Wielki Zderzacz Hadronów w CERN? W tych wszystkich miejscach przeprowadza się właśnie eksperymenty i obserwacje naukowe.
Słyszałeś o liście 10. najpiękniejszych eksperymentów z fizyki? 3 z nich to doświadczenia z XX wieku:
Eksperyment Millikana (rok 1909) - wyznaczenie ładunku elektronu za pomocą spadającej w polu elektrycznym kropli oleju
Eksperyment Rutherforda (rok 1911) - odkrycie jądra atomowego
Doświadczenie Davissona i Germera (rok 1927) - dyfrakcja elektronów na podwójnej szczelinie
Plus jeszcze:
Pomiary Eddingtona dotyczące ugięcia światła gwiazd (rok 1919)
Doświadczenie Sterna-Gerlacha dotyczące kwantyzacji momentu pędu (rok 1922)
Eksperyment Trinity (lata 1942–1945) - pierwszy test jądrowej reakcji łańcuchowej
Pomiary Wu dotyczące pogwałcenia naładowania równorzędnego cząsteczek i antycząsteczek atomowych (lata 1956–1957)
Badania Goldhabera nad skrętnością neutrino (rok 1957)
Eksperyment Feynmana z o-ringiem zanurzonym w wodzie - wyjaśniający przyczynę katastrofy promu kosmicznego Challenger (rok 1986)

Więc gadka że naukowcy porzucili eksperymenty jest zwykłym wciskaniem kitu.

Co do samego Tesli to bym uważał, bo mimo że był geniuszem i wielkim wizjonerem to był też, delikatnie mówiąc dziwakiem. Oglądnij filmik wrzucony przez PreeMoSh'a, w którym ciekawie jest opisana historia Tesli.

Esau 3 dni temu, 18 stycznia 13:07
0  0

@petro: "Zamiast osądzać to przedstaw swoją interpretację rzekomego cytatu Tesli. Wg. mnie skoro naukowcy zbudowali "strukturę, która nie ma żadnego związku z rzeczywistością" używając matematyki, można dojść do wniosku, że matematyka też nie ma związku z rzeczywistością."

Moja interpretacja jest taka, ze matematycznie na papierze, możesz udowodnić wszystko co tylko zechcesz, co nie znaczy, ze będzie miało to odbicie w rzeczywistości.

Co do Tesli to przeczytalem kilka ksiazek i nie tylko i moim zdaniem był to największy geniusz w historii. Swiat jaki dzis znamy prawdopodobnie nie istnialby gdyby nie jego wynalazki. A co do tego, ze ludzie brali go za czubka to moim zdaniem nic dziwnego. Gosc mial takie leb, ze nam sie to w pale nie miesci :)

Nikola Tesla - "Wladca piorunow" 300 patentow, ktore zmienily swiat. Obalał pomysly Einsteina
Einstein - teoretyk, 0 patentow,. Przyznal Tesli racje.

Za ktorych z nim powinna podarzac nauka Twoim zdaniem ?

petro 3 dni temu, 18 stycznia 13:43
0  3

@Esau: Matematyką nie udowodnisz wszystkiego. Nie udowodnisz rzeczy nielogicznych. Jak przytoczyłem wcześniej matematyka jest językiem natury. Bo chyba nie chcesz mi wmówić, że matematyką mogę udowodnić np. fałszywość twierdzenia Pitagorasa w geometrii euklidesowej?

Einstein - laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1921 roku za wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego, współtwórca korpuskularno-falowej teorii światła, odkrywca emisji wymuszonej.
Einstein był naukowcem, badaczem; Tesla to inżynier i wynalazca. Różnica jest taka jak między anatomem znającym budowę ciała człowieka, a lekarzem zajmującym się leczeniem ciała. Jeden zajmował się głównie teorią, a drugi zmieniał teorię w praktykę.
Co więcej Tesla musiał znać wcześniej odkryte przez innych naukowców zjawiska i prawa fizyki (elektrostatykę, elektromagnetyzm), aby konstruować swoje wynalazki. Tesla był jednym z największych geniuszy, ale nie stawiałbym osądu, że największym. Leonardo da Vinci również był jednym z największych geniuszy, niestety żył kilka wieków przed Teslą więc nie miał dostępu do takiego zasobu informacji i wiedzy naukowej jak miał Tesla. A teraz wyobraź sobie co te dwie osobistości mogłyby wynaleźć mając współczesną wiedzę z zakresu fizyki.

Dlaczego nauka ma podążać wyłącznie za jednym z nich? Dlaczego w ogóle za kimś ma podążać? Nauka ma się rozwijać poprzez wiele ścieżek, tak teoretycznych (stawianie hipotez i ich weryfikacja) jak i praktycznych (wynalazki).

 • Carl Jung

  8 esau Esau Wiedza    link    ponad tydzień temu, 12 stycznia 19:12     11184

Carl Jung

"Myslenie jest trudne, dlatego wiekszosc ludzi osądza"

   
   
0


Polub nas!