• Antybańki

    12 petro petro Wiedza    link    przedwczoraj o 19:19     24233

Antybańki
Technicznie rzecz biorąc nie są to kropelki. To są...antybańki!
Pływają sobie na powierzchni mydlanej wody. Antybańki (zwane również pływającymi kroplami) to sferycznie ukształtowane krople oddzielone od reszty roztworu cienką warstwą gazu.

dobre
   
słabe
   
3

Najlepszy komentarz:

yyyyyy dzisiaj o 04:00
0  0

teoretycznie tak, ale określenie "anty" powinno być moim zdaniem używane w kontekście antymaterii, a wiadomo, że to nie są bańki z antymaterii.. :) po co wprowadzać niepotrzebne zamieszanie...

Arahaidax dzisiaj o 08:03
0  1

@yyyyyy: mi się wydaje, że anty oznacza coś przeciwnego, na przykład antychryst ;)

  • Foliarze

    6 petro petro Wiedza    link    przedwczoraj o 19:17     14913

Foliarze
Noszenie aluminiowej czapeczki kojarzy się wam zapewne z "czubkami" którzy myślą, że za pomocą takiej ochrony będą bezpieczni przed kontrolą myśli od rządu/reptilian/kosmitów/telepatów etc..

Paradoksalnie jednak - istnieje przypadek w którym noszenie czapeczki z aluminiowej folii jest uzasadnione!

Aluminiowe czapeczki, aluminiowe fartuchy laboratoryjne i metalowe gogle noszą elektronicy-amatorzy którzy bawią się w swoich warsztatach z mikrofalami. Rozkładają na części mikrofalówki i budują z nich np. działa mikrofalowe które mogą zapalać żarówki fluorescencyjne na odległość kilku metrów, a nawet w snajperski sposób przeciążać bezpieczniki sąsiadom <sic!>.

Mikrofale nie są rakotwórcze - energia ich fotonów jest zbyt mała by uszkadzać cząsteczkę DNA. Natężenie mikrofal z którymi "bawią" się amatorzy jest jednak gigantyczne. Mowa o kilowatach skoncentrowanej energii mikrofalowej, która może ugotować tkanki. Amatorzy-elektronicy zdają sobie sprawę, że w czasie eksperymentowania z mikrofalami, mogą przypadkiem odbić wiązkę mikrofal od ściany i np. ściąć w kilka sekund białko w swoich oczach.

Dlatego noszą aluminiowe czapeczki, gogle i fartuchy ochronne. Także to, że wasz sąsiad nosi po nocach aluminiową czapeczkę niekoniecznie oznacza, że jest czubkiem, chociaż alternatywa wcale nie brzmi lepiej.

Przykład działa mikrofalowego:


https://www.youtube.com/watch?v=80kDn4vit_w
Lol wtf?!:

https://www.youtube.com/watch?v=0XbLz0L6UdI

dobre
   
słabe
   
1

  • Anosognozja

    40 petro petro Wiedza    link    przedwczoraj o 19:12     40149

Anosognozja
Istnieje pewna choroba neurologiczna której z definicji nie możesz wiedzieć, że ją masz: anosognozja.

Choroba ta ma podłoże neurologiczne związane z uszkodzeniem prawej części kory mózgowej znanej jako kora somatosensoryczna. Chory może mieć np. sparaliżowaną rękę i nie zdawać sobie z tego sprawy. Gdy zostanie poproszony by poruszył tą ręką...znajdzie podświadomie wymówkę dlaczego tego nie zrobił (np. "nie chce mi się teraz tego robić, ale jakbym chciał to bym to zrobił"). Jeszcze bardziej szokująca odmiana tej choroby to Syndrom Anton–Babinski - chory nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest niewidomy! Osoby z takim zespołem chorobowym odrzucają wszelkie dowody na to, że nie widzą i znajdują zawsze racjonalne wyjaśnienie takiego stanu rzeczy. Odwrotną, acz podobną chorobą jest "ślepowidzenie" w którym chory ma sprawne oczy, ale nie widzi. Pacjenci nie są w stanie świadomie zobaczyć np. błysków świetlnych, odróżnić proste kształty, zidentyfikować kolory, określić, czy obiekt porusza się i w którym kierunku oraz z jaką szybkością, a także rozpoznać emocjonalny wyraz twarzy. Gdy jednak poprosi się ich by zgadywali lub skorzystali z intuicji...mają trafność ~100% poprawnych rozpoznań. Nawet wtedy jednak chory nie dopuszcza do siebie możliwości, że widzi.

Pokazuje to, że w naszym mózgu prawdopodobnie istnieją odrębne systemy mózgowe regulujące świadome i nieświadome przetwarzanie bodźców. W przypadku uszkodzenia jednego z nich, nasze mózgi szukają na siłę racjonalnego uzasadnienia dla czegoś czego nie ma. Nie mamy zatem pewności, że nasze racjonalne myślenie jest faktycznie racjonalne - może być iluzją.

Filozoficznie mówiąc: anosognozja rzuca cień na ideę "wolnej woli".

Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Anosognozja
Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Anton%E2%80%93Babinski_syndrome
Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zesp%C3%B3%C5%82_widzenia_mimo_%C5%9Blepoty

dobre
   
słabe
   
4

Najlepszy komentarz:

ToJaNa100 wczoraj o 21:02
0  3

Dobra wrzuta :D

Pieniądze vs nauka

dobre
   
słabe
   
2

Najlepszy komentarz:

petro dzisiaj o 14:21
0  1

Niestety i wśród ludzi nauki zdarzają się takie przypadki. Ale zastanawiam się tylko dlaczego do mema wybrano akurat Billa Nye, który o ile mi wiadomo nie jest o nic podejrzany, a nie dano zdjęć kogoś, komu udowodniono przyjmowanie pieniędzy i naginanie wyników badań do oczekiwań sponsorów?


https://www.youtube.com/watch?v=3eApVrH7yQA


Polub nas!