Mózg Alberta Einsteina
Mimo że Einstein był już całkiem martwy i spoczywał na stole w prosektorium, nie dane mu było zaznać spokoju po śmierci. Przynajmniej nie w całości. Thomas Stoltz Harvey – patolog, który przeprowadzał sekcję zwłok fizyka – postanowił zabrać sobie małą pamiątkę po uczonym. Trofeum, o którym mówimy, był mózg.

Oczywiście Harvey nie dostał pozwolenia rodziny Einsteina na uszczknięcie sobie takiego suweniru. Lekarz wsadził perfidnie ukradziony organ do słoika z formaliną i przez lata odmawiał zwrócenia komukolwiek tej istotnej części ciała zmarłego geniusza.

Dopiero po długim czasie, kiedy Hans Albert – syn twórcy teorii względności – oficjalnie dał Harveyowi pozwolenie na zarządzanie mózgiem swego taty, patolog zaczął współpracować z innymi ludźmi nauki. W praktyce – wysyłał do badań fragmenty tkanki. Odbiorcami były laboratoria na całym świecie.
I tak też na przykład Marian Diamond z uniwersytetu w Berkley odkryła, że Einstein posiadał znacznie więcej niż inni śmiertelnicy komórek glejowych w części mózgu odpowiedzialnej za analizę informacji.

Z kolei inne badania dowiodły, że Einsteinowy organ pozbawiony był tzw. szczeliny Sylwiusza – bruzdy oddzielającej płat czołowy i ciemieniowy od płata skroniowego. Sandra Witelson z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie doszła do wniosku, że ta anomalia odpowiedzialna była za lepszą i szybszą komunikację pomiędzy neuronami.
Jeszcze ktoś inny odkrył, że mózg naukowca był nad wyraz potężny i ciężki, a dolny płat ciemieniowy, związany z matematycznym talentem, wydawał się zdecydowanie większy niż w przypadku innych mózgów…

W 1998 roku liczący sobie 85 lat Thomas Stoltz Harvey potulnie oddał tę „relikwię” w ręce dr. Eliotta Kraussa – patologa z uniwersytetu w Princeton – mówiąc „Pewnego dnia zmęczysz się odpowiedzialnością posiadania tego...”

   
   
0

Podwójne standardy

   
   
2

Najlepszy komentarz:

ozzie wczoraj o 11:43
0  2

Jeśli jakieś twierdzenie zawiera duże nagromadzenie takich słów jak "często" (often), to można sobie darować czytanie.

Rysunki przyszłego sułtana
Rysunki stworzone przez przyszłego sułtana Imperium Osmańskiego, Mehmeda II Zdobywcę, kiedy miał ok. 10 lat. W wieku 12 lat został sułtanem. Zasłynął jako zdobywca Konstantynopola (zdobył miasto w 1453 roku w wieku 21 lat).

   
   
2

Najlepszy komentarz:

monkey przedwczoraj o 20:14
0  3

Mojego syna gdy miał 6-7 lat pt "imperium zombie":)

Tarcza Zygmunta Augusta
Tarcza paradna Zygmunta Augusta z ok. 1550-1600 r., zdobyta przez Szwedów w bitwie pod Warszawą w 1656 r.

Eksponat z Livrustkammaren (Królewskiej zbrojowni), najstarszego szwedzkiego muzeum (utworzonego w 1693 roku), znajdującego się w Pałacu Królewskim w Sztokholmie.

   
   
0


Polub nas!