Ta podstrona zawiera treści tylko dla dorosłych.

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

This subpage contains content for adults only.

Are you an adult?

TAK / YES
                        NIE / NO

BESTIARIUSZ SŁOWIAŃSKI #18 Domownik (Opiekun domu)
W dawnych czasach wierzono, że duchy zmarłych członków rodziny nie zawszę odchodzą w zaświaty Czasem miały zostawać w gospodarstwie, by pomagać żywym. Najważniejszym z szeregu takich opiekuńczych duchów był domownik inaczej zwany też: domowoj, domowy. Duch opiekuńczy, zamieszkujący zapiecek domu. Dbał o dobrobyt gospodarstwa, w zamian za schronienie i posiłek pozostawiany przy piecu przez gospodynię. Miał on postać małego, czerstwego, obrośniętego gęstym siwym włosem dziadka, który chodził po gospodarstwie w wytartym i zniszczonym odzieniu. Często mógł przybierać również postać kota, bądź węża. Mieszkał w chałupie za piecem i tam właśnie należało mu co wieczór wystawić w ofierze odrobinę strawy. W zamian za to domownik opiekował się chałupą, strzegł jej przed złem i zapewniał dobrobyt, a pomagała mu w tym jego żona - domowicha która prawdopodobnie lepiej rozpoznawana jest pod imieniem Kikimora. Domowik rzadko pokazywał się właścicielom domu, często jednak można było usłyszeć jak zaniedbany domowik tłukł talerze i bił dzieci lub ściągał na domowników inne nieszczęścia. Potrafił również przywoływać demony negatywne w celu ukarania swoich gospodarzy za złe traktowanie, ponieważ wszystkim na czym zależało domowikowi było zapewnienie mu wygodnych warunków i zainteresowania nim przez właścicieli. Pomocą w obejściu i pracach polowych służyły ludziom inne duchy, wszystkie one pozostawały jednak pod rozkazami domownika. Pomocne domowiki były demonami pożądanymi przez gospodarzy, dlatego podczas zmiany miejsca zamieszkania proszono je o przeniesienie się wraz z chlebodawcami.

W wierzeniach słowiańskich utarł się przesąd, że dusze, które nie trafiły do Nawii, stają się szkodliwe dla ludzi (np. Utopiec – demon wodny, czy Południca nękająca chłopów pracujących w polu), jednak wiele z nich pozostaje neutralnych (Leszy – opiekun lasu), lub są w stanie wspierać człowieka jeśli ten wykaże nimi zainteresowanie i złoży im ofiarę w postaci strawy. Demon ten był rozpoznawalny na całym obszarze terenów przedchrześcijańskiej Polski. Wraz z biegiem czasu, Kościół podchodził coraz bardziej krytycznie do opiekuńczych duchów domowych i zaliczył je do „szatańskich”, a funkcje opiekuńcze przypisywał aniołom stróżom.

Niestety dobre czasy małych pomagierów są już dawno za nami, a szkoda, bo wielu z nas przydałoby się wsparcie w utrzymaniu porządku naszego obejścia, bądź współczesnego mieszkania. Kto nie chciałby wsparcia w obowiązkach domowych w zamian za odrobinę darów w postaci jedzenia dla domowika?

#Rodzima_wiara

dobre
   
słabe
   
0

Piesek czeka na tresure

dobre
   
słabe
   
1

Najlepszy komentarz:

Neda dzisiaj o 04:04
0  1

dać dziewczynie pod ogonem

Skrępowana

dobre
   
słabe
   
0

 • Queen

  44 wotan Wotan NSFW +18    link    08 sierpnia 2019 02:18     51954

Queen

Queen

dobre
   
słabe
   
1

 • Blondyna

  34 wotan Wotan NSFW +18    link    05 sierpnia 2019 21:55     45171

dobre
   
słabe
   
1

 • Blondyna

  43 wotan Wotan NSFW +18    link    05 sierpnia 2019 08:54     68165

dobre
   
słabe
   
2

 • Step mom

  43 wotan Wotan NSFW +18    link    05 sierpnia 2019 08:52     68219

dobre
   
słabe
   
0

 • Bruneta

  43 wotan Wotan NSFW +18    link    03 sierpnia 2019 08:35     40563

Bruneta
Mmmmmmm

dobre
   
słabe
   
0

Sztuka rozpala wyobraźnię

dobre
   
słabe
   
1

Najlepszy komentarz:

ashoka 20 lutego 2019 10:45
0  1

Prawie jak starożytne freski w Pompejach ;) ... Prawie ;)
Z nami od

08 listopada 2018 10:51

Dodanych

130

Komentarzy

133

Karma wrzut

7158

Karma komentarzy

138

Obserwowani 1

Obserwują 24